İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin hazırladığı “İxrac icmalı”nın dekabr sayına əsasən, 2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 31,5 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,5% artaraq 3 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Eyni dövr ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac isə 821,7 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Cari ilin 11 ayı ərzində elektrik enerjisinin ixracı 3,1 dəfə, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 2,5 dəfə, plastmas və ondan hazırlanmış məmulatların ixracı 22,1%, qara metal məmulatlarının ixracı 16,4%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 8,1% artıb.
2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 6,4% artaraq 853,62 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft/qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,6% artaraq 181,47 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
Cari ilin ilk 11 ayı ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (379,3 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl (143,1 milyon ABŞ dolları) ikinci, pomidor (tomat) (140,5 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 1 milyard ABŞ dolları, Türkiyəyə 728,8 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 299,9 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 154,6 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 89,9 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Cari ilin noyabr ayının qeyri-neft ixracı 6,2% artaraq 321,85 milyon ABŞ dolları olub. Yeyinti məhsulları üzrə ixrac 114,8 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə ixrac isə 17,3% artımla 207,05 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin noyabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (122,4 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (52,9 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (33,5 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin noyabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında xurma (45,3 milyon ABŞ dolları) birinci, elektrik enerjisi (31,2 milyon ABŞ dolları) ikinci və qızıl (25 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac icmalı”nda göstərilib ki, 2023-cü ilin yanvar-dekabr ayları ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilmiş qeyri-neft ixracının dəyəri 242,9 milyon ABŞ dolları, dekabr ayında isə 21,5 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac icmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib. 11 aylıq müddət üzrə hazırlanmış qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: Şirinov Elvin Valeh oğlu, “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Baku Steel Company” QSC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Best Logistik” MMC, “My Fruit” MMC, “STP Global Cable” MMC, “P-Aqro” MMC, Muradova Sahibə Səlimət qızı, “Mors Trading” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: ARDNŞ-nin Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “SOCAR Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 48 ölkəsinə 18 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin noyabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 44 ölkəsinə 1,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-noyabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 5,2 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 3,7 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,5 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ, 959,4 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 675,8 min ABŞ dolları ilə Nigeriya qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-noyabr aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 2 milyard manat, yalnız noyabr ayında isə 181,8 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The December issue of "Export Review" has been announced
According to the December issue of the "Export Review" prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Azerbaijan's total exports in January-November 2023 amounted to 31.5 billion US dollars. Non-oil sector exports increased by 10.5%, reaching 3 billion US dollars, and food product exports during the same period equaled 821.7 million US dollars.
During the first 11 months of the current year, exports of electricity increased by 3.1 times, alcoholic and non-alcoholic beverages by 2.5 times, plastic and plastic products by 22.1%, ferrous metal products by 16.4%, and fruits and vegetables by 8.1%.
The statistical value of joint agricultural and agro-industrial product exports increased by 6.4% to 853.62 million US dollars during January-November 2023. The value of agro-industrial products, a significant part of non-oil/gas exports, rose by 9.6% to 181.47 million US dollars.
In the list of non-oil sector goods exported during the first 11 months of the current year, electricity ($379.3 million) ranked first, followed by gold (143.1 million US dollars) and tomatoes (140.5 million US dollars).
From January to November 2023, non-oil sector goods were exported to Russia (1 billion USD), Turkey (728.8 million USD), Georgia (299.9 million USD), the Swiss Confederation (154.6 million USD), and Kazakhstan (89.9 million USD).
Non-oil exports in November 2023 increased by 6.2% to 321.85 million US dollars. Food product exports were 114.8 million US dollars, while non-food product exports reached 207.05 million US dollars, reflecting a 17.3% increase.
In November 2023, the Russian Federation (122.4 million US dollars) topped the list of countries exporting the most non-oil sector goods. Turkey (52.9 million US dollars) ranked second, and Georgia (33.5 million US dollars) came in third.
Dates (45.3 million US dollars) led the list of non-oil sector goods exported in November 2023, followed by electricity (31.2 million US dollars) and gold (25 million US dollars).
The "Export Review" indicated that non-oil exports through the "One Stop Shop" Export Support Center reached 242.9 million US dollars in January-December 2023, with December accounting for 21.5 million US dollars.
The "Export Review" compiled a rating of both non-state and state-owned exporting entities in the non-oil sector for January-November 2023. The top ten non-state exporting entities included Shirinov Elvin Valeh oglu, "MKT Ishtishalat Kommersiya" LLC, "Baku Steel Company" JSC, "Azerbaijan International Mining Company Limited Company" Representation in the Republic of Azerbaijan, "Best Logistik" LLC, "My Fruit" LLC, "STP Global Cable" LLC, "P-Agro" LLC, Muradova Sahiba Salimet gizi, "Mors Trading" LLC.
State-owned companies participating in non-oil sector export operations were headed by "Azerenergy" ATSC, with other companies such as the Marketing and Economic Operations Department of SOCAR, "SOCAR Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" CJSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Hava Yollari" CJSC, "Azeripak" LLC, "Azerbaijan Demir Yollari" JSC, and the State Energy Service of Nakhchivan MR also featured.
In January-November 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 18 million US dollars to 48 countries worldwide. Azerkosmos' service exports constituted 78% of its total income. In November 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.8 million US dollars to 44 countries.
The top five satellite telecommunication services export destinations in January-November 2023 were the United Kingdom (5.2 million US dollars), Luxembourg (3.7 million US dollars), the UAE (1.5 million US dollars), Germany (959.4 thousand US dollars), and Nigeria (675.8 thousand US dollars).
Transactions worth 2 billion manats and 181.8 million manats were conducted in the payment service network owned by banks using payment cards issued by non-resident financial institutions from January to November 2023.