İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzi (SESRIC) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumu İİTKM-in icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı və SESRIC-in Baş direktoru, Türkiyənin sabiq ailə, əmək və sosial xidmətlər naziri Zehra Zümrüt Selçuk imzalayıblar.
Mərasimdə V.Qasımlı Azərbaycanın beyin mərkəzləri ilə SESRIC arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb və İƏT-ə üzv ölkələrin tədqiqat qurumları ilə birgə fəaliyyətlərin aparılmasının perspektivlərini qeyd edib. İslam ölkələrinin iqtisadi potensialından da danışan V.Qasımlı bildirib ki, 2022-ci ildə İslam iqtisadiyyatının ayrı-ayrı sektorları üzrə xərclər 10 faizə qədər artıb: “Səyahət istisna olmaqla, bütün əlaqəli İslam iqtisadiyyatı sektorları üzrə xərclər 2021-ci ilin sonuna qədər pandemiyadan əvvəlki səviyyəyə qayıdıb. Bu xərclərin 2025-ci ilə qədər 2,8 trilyon ABŞ dollarına çatacağı proqnozlaşdırılır”.
SESRIC-in Baş direktoru Zehra Zümrüt Selçuk isə rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycanla sıx əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verdiyini və bu gün imzalanan Anlaşma Memorandumunun gələcəkdə İİTKM-lə SESRIC arasında birgə əməkdaşlıq üçün zəmin rolunu oynayacağını bildirib.
İmzalanma mərasimində Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə birgə hazırlanmış “Türk Dünyası İqtisadiyyatı” kitabı haqqında danışılıb. Bildirilib ki, yaxın zamanlara “İslam maliyyəsi” dərsliyi də işıq üzü görəcək. Həmçinin bu mövzuda əməkdaşlıq imkanları, birgə tədqiqatların aparılması, seminar və təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) sədrinin birinci müavini Səyyad Salahlı, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov və digər rəsmi şəxslər iştirak edib.

A Memorandum of Understanding was signed between the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Statistical, Economic and Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC) of the Organization of Islamic Cooperation (OIC).
The memorandum was signed by Professor Vusal Gasimli, Executive Director of CAERC, and Zehra Zumrut Selçuk, General Director of SESRIC, former Minister of Family, Labor, and Social Services of Türkiye.
During the ceremony, V. Gasimli emphasized the importance of cooperation between Azerbaijan's think tanks and SESRIC and highlighted the prospects of conducting joint activities with research institutions of OIC member countries. Discussing the economic potential of Islamic countries, V. Gasimli mentioned that in 2022, expenditures on individual sectors of the Islamic economy increased to 10 percent. He stated, "Except for travel, expenditures on all related sectors of the Islamic economy will return to the pre-pandemic level by the end of 2021. These costs are predicted to reach 2.8 trillion US dollars by 2025."
Zehra Zumrut Selchuk, General Director of SESRIC expressed the institution's special importance in establishing close relations with Azerbaijan. She stated that the Memorandum of Understanding signed today would serve as a basis for joint cooperation between IITKM and SESRIC in the future.
During the signing ceremony, discussions included the book "Turkic States Economy" prepared together with the Organization of Turkic States. It was also announced that the "Islamic finance" textbook would be published soon. The importance of cooperation opportunities, conducting joint research, and organizing seminars and training in this regard were emphasized.
The ceremony was attended by the first deputy chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations of the Republic of Azerbaijan, Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology and other officials.