İİTKM-in şöbə rəhbəri TDT-nin Baş katibi ilə görüşüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri səlahiyyətlərini icra edən Ayhan Satıcı İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüraliyevlə görüşüb.
Görüşdə Ayhan Satıcı türk dünyasına inteqrasiya ilə bağlı Mərkəz tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib. O bildirib ki, artıq bir neçə aydır “Türk iqtisadi icmalı” Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan ölkələrə paylanmaqla - 8 dildə nəşr olunur. Bundan başqa iki hissədən ibarət “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı: Çağırışlar, uğurlar və imkanlar” kitabı hazırlanır.
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüraliyev isə Azərbaycanla potensial əməkdaşlıq imkanlarından məmnunluğunu ifadə edib. O əlavə edib ki, Azərbaycanın həm siyasi, həm də iqtisadi gücünün artması türk dövlətlərinin inkişafına təkan verir.
Qeyd edək ki, Ayhan Satıcının Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi ilə görüşü İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının toplantısı çərçivəsində baş tutub

Head of the department at CAERC met with the General Secretary of Organization of Turkish States
Ayhan Satici, acting head of the Turkish World Research Center of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication met with the Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS) Kubanichbek Omuraliyev in Istanbul.
At the meeting, Ayhan Satıcı informed about the work done by the Center regarding the integration into the Turkic world. He said that "Turkish Economic Review" has been published in 8 languages for several months now, with distribution to the countries included in the Organization of Turkic States. In addition, the two-part book "Economy of Turkish States: Challenges, Successes and Opportunities" is being prepared.
The Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS) Kubanichbek Omuraliyev expressed his satisfaction with the potential cooperation opportunities with Azerbaijan. He added that the growth of both political and economic power of Azerbaijan gives impetus to the development of Turkish states.
It should be noted that the meeting of Ayhan Satıcı with the Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS) took place in Istanbul within the framework of the meeting of the Organization of Turkic States.