İİTKM-də dövlət satınalmaları haqqında təlim keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Satınalma komissiyasının üzvlərinə təlim keçirilib. Təlimdə komissiyanın hər bir üzvünə peşə hazırlığının təmin edilməsi, o cümlədən dövlət büdcəsi vəsaitlərindən qənaətli istifadə, şəffaflıq və intizamlılıq barədə məlumatlar təqdim olunub. Mərkəzin hüquqşünası Nigar Hafizqızının həyata keçirdiyi maarifləndirici təlimdə dövlət satınalmaları haqqında Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi barədə məlumatlar bir daha komissiya üzvlərinin diqqətinə çatdırılıb.
Həmçinin “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2024-cü il 11 yanvar tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Satınalmalara cəlb olunan vəzifəli şəxslərin Davranış Kodeksi”nin əsas norma və prinsipləri, Satınalma komissiyasının məsuliyyəti, satınalmalarda maraqların toqquşması, qanunvericilikdə dövlət satınalmaları haqqında qanunvericiliyin pozulması kimi qiymətləndirilən hallar və digər mövzular üzrə məlumatlandırılma həyata keçirilib.
Təlim çərçivəsində Satınalma komissiyasının üzvlərinin sualları cavablandırılıb, onlar zəruri sənəd və materiallarla təmin olunub.

Training on public procurement was held at the CAERC
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication conducted a training session for members of the Procurement Commission. During the training, each commission member was provided with information on professional development, including the efficient use of state budget funds, transparency, and compliance with regulatory discipline.
The training, delivered by the Center's legal expert, Nigar Hafizgizi, covered the legislation of the Republic of Azerbaijan on public procurement. Additionally, participants were informed about the key norms and principles of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Public Procurement" and the "Code of Conduct for Officials Involved in Procurement," approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated January 11, 2024. The session also addressed the responsibilities of the Procurement Commission, the management of conflicts of interest in procurement, violations of public procurement legislation, and other related topics.
During the training, the questions of the Procurement Commission members were answered, and they were provided with the necessary documents and materials.