“Enterprise Azerbaijan” portalı ilə “Enterprise Uzbekistan” və “IT Park Uzbekistan” arasında əməkdaşlıq qurulur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində “IT Park Uzbekistan” və “Enterprise Uzbekistan” nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
Özbəkistanın dövlət texnologiya parkı və startap ekosistemi olan “IT Park Uzbekistan”ın Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Ismoiljon Isamuxamedovla keçirilən görüşdə iki ölkənin startap ekosistemlərinin əlaqələndirilməsi və investisiya imkanlarının genişləndirilməsi üzrə perspektivlər müzakirə edilib. Tərəflər tarixi İpək Yolunun müasir iqtisadi təzahürü kimi Orta Dəhliz boyunca formalaşan yeni əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
"Enterprise Uzbekistan" ofisində isə qurumun Qlobal biznesin inkişafı üzrə vitse-prezidenti Bokhodir Ayupov və digər nümayəndələrlə dəyirmi masa təşkil olunub. Tədbirdə innovasiya ekosistemi iştirakçıları arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsi və gələcək birgə təşəbbüslərin müəyyənləşdirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov ilə "Enterprise Uzbekistan"ın vitse-prezidenti Bokhodir Ayupov startapların qlobal bazarlara çıxışı və investisiya əməkdaşlığı istiqamətlərində kommunikasiyanın davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Görüşlərdə “Enterprise Azerbaijan” portalının tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək “TEI Forum 2026” tədbiri çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri əsas müzakirə mövzusu olub. Forum çərçivəsində “Startup School 4: Beş Qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramının yekun “Demo Day” tədbiri keçiriləcək.

Isa Gasimov, Head of the Enterprise Azerbaijan portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), held a series of meetings with representatives of IT Park Uzbekistan and Enterprise Uzbekistan in Tashkent, the capital of Uzbekistan.
During a meeting with Ismoiljon Isamukhamedov, Head of the International Cooperation Division at IT Park Uzbekistan—the country’s state technology park and startup ecosystem—the parties discussed prospects for strengthening cooperation between the startup ecosystems of Azerbaijan and Uzbekistan and expanding investment opportunities. They also exchanged views on emerging opportunities for collaboration along the Middle Corridor, which is increasingly regarded as a modern economic manifestation of the historic Silk Road.
A roundtable discussion was also held at the Enterprise Uzbekistan office with Bokhodir Ayupov, Vice President for Global Business Development, and other representatives of the organization. The participants explored ways to enhance engagement among innovation ecosystem stakeholders and identified potential areas for future joint initiatives. During the meeting, Isa Gasimov, Head of the Enterprise Azerbaijan portal, and Bokhodir Ayupov, Vice President of Enterprise Uzbekistan, agreed to maintain ongoing communication aimed at supporting startups’ access to global markets and fostering investment cooperation.
A key focus of the meetings was collaboration within the framework of the TEI Forum 2026, which will be organized with the partnership of the Enterprise Azerbaijan portal. As part of the forum, the final Demo Day of the global innovation program “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” will be held, bringing together startups, investors, and innovation stakeholders from around the world.