Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasında Milli iqtisadiyyatın strateji yol xəritəsi müzakirə olundu
Bakı- Sentyabrın 22-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsi"nin müzakirəsinə dair iclası keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov, həmçinin İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbərliyi də iştirak edib.
İclası giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. Bu günlərdə ölkəmizdə müstəqilliyin 25 illiyinin təntənəli şəkildə qeyd olunduğunu deyən akademik bu müddətdə böyük yol qət edildiyini, bütün sahələrdə, o cümlədən iqtisadiyyatda mühüm nailiyyətlər qazanıldığını bildirib.
Akademik Akif Əlizadə iqtisadi islahatların yol xəritəsində ayrı-ayrılıqda araşdırılan sektorların hər birinin qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən faydalanmaqla inkişaf edə biləcəyini söyləyib. AMEA-nın prezidenti bildirib ki, həm bu sektorların, həm də yol xəritəsinə daxil edilmiş infrastruktur sahələrinin inkişafı elmi nailiyyətlərin sürətlə və effektiv bir tərzdə tətbiq olunmasını tələb edir. Akademiya rəhbəri onu da əlavə edib ki, Strateji yol xəritəsi 2017-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər planı ilə yanaşı, 2025-ci il və ondan sonrakı dövr üçün ümumi hədəfləri də müəyyənləşdirəcək.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov bildirib ki, Prezident İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu inkişaf strategiyasına əsaslanaraq ölkəmizdə iqtisadi islahatların yeni mərhələsini uğurla davam etdirir. Məruzəçi Strateji yol xəritəsinin hazırlanması zamanı dövlət orqanları ilə yanaşı, yerli və xarici akademik dairələr, təhsil müəssisələri, özəl sektor və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin yaxından iştirak etdiyini deyib. Sənədin inklüziv və əhatəli olması üçün bütün imkanlardan istifadə olunduğunu bildirib. N.Əmirov Strateji yol xəritəsi çərçivəsində bir il üçün təfsilatlı yol xəritəsi, 2016-2020-ci illər üçün iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər planı, 2025-ci il üçün uzunmüddətli baxış və 2025-ci ildən sonrakı hədəf baxışı kimi sənədlər hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Məruzəçi altı əsas istehsal və xidmət sektorunu, iki sosial sektoru və üç infrastruktur sektorunu əhatə edən strateji yol xəritəsinin növbəti onillikdə ölkənin əsas iqtisadi strategiya sənədi olacağını əlavə edib.
İclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru Vüsal Qasımlı "Azərbaycan iqtisadiyyatı: Qlobal çağırışlar və milli strategiya" mövzulu təqdimatla çıxış edib. Mərkəz rəhbəri bildirib ki, "Azərbaycanda rəqabətqabiliyyətli və inklüziv iqtisadiyyat quruculuğu, həmçinin dayanıqlı iqtisadi inkişaf xətti davam edəcək.
V.Qasımlı vurğulayıb ki, Azərbaycan iqtisadi artımın uzunmüddətli (potensial) səviyyəsini yüksəltməklə məcmu buraxılış kəsirini yaxşılaşdıracaq. O, qeyd edib ki, bunun üçün qısamüddətli dövrdə fiskal və monetar siyasətlərdən istifadə olunacaq, orta və uzunmüddətli dönəmdə isə məcmu təklifi dəstəkləyən investisiya mühiti və infrastruktur daha da yaxşılaşdırılacaq, bazarlara çıxış imkanları genişləndiriləcək, qlobal dəyər zəncirində mövqelər gücləndiriləcək.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə "Milli iqtisadiyyatda islahatlar və gələcək perspektivlər", AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisadiyyat üzrə elmlər doktoru Nazim İmanov "Yol xəritəsi sənədi yeni iqtisadi konteksdə", Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli "İqtisadi islahatlarda elm və qanunvericiliyin rolu", AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev "İqtisadi inkişafda müasir texnoloji imkanlar və İKT-nin rolu" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin nümayəndələri "Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsi"ni yüksək səviyyəli bir sənəd olaraq qiymətləndirərək qeyd etmişdirlər ki, məhz cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu sənədin həyata keçirilməsi nəticəsində iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyəti yüksələcək, həmçinin əhalinin sosial rifah halı daha da yaxşılaşacaq.

Strategic Road Map of National Economy discussed in Azerbaijan National Academy of Sciences
Baku - On September 22, there was held a meeting of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences with regard to discussion of “Strategic Road Map for national economy and major sectors of economy”. The event was attended by Natig Amirov the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan for economic reforms and the management of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications.
Academician Akif Alizade the President of ANAS opened the meeting with opening remarks. The Academician saying that the 25th anniversary of independence had been solemnly marked in our country in the recent days, noted that significant progress had been made within this period and important achievements had been recorded in all areas including in economy.
Academician Akif Alizade said that each sector individually investigated in the road map of the economic reforms could develop benefiting from the advanced scientific achievements. President of ANAS noted that development of both these sectors and infrastructure areas included in the road map requires rapid and effective application of the scientific achievements. The head of the Academy also said that the strategic road map would specify the general targets for 2025 and post-2025 period in addition to strategy of economic development and action plan for 2017-2020.
Then Natig Amirov the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan for economic reforms stressed that President Ilham Aliyev successfully continued the new stage of the economic reforms in our country relying on the development strategy devised by National Leader Haydar Aliyev. The reporter stated that beside the state authorities the representatives of local and foreign communities, educational institutions, private sector and civil society took an active part in preparation of the strategic road map. He noted that all the opportunities were used in order to have an inclusive and detailed document. N.Amirov stressed that that there had been developed the documents such as a detailed road map for one year, an economic development strategy and an action plan for 2016-2020, long – term vision for 2025 and post- 2025 target vision within the frame of strategic road map. The reporter added that the strategic road map covering six major production and services sectors, two social sectors and three infrastructure sectors would be the main document of economic strategy in the following decade.
Vusal Gasimli Executive Director of Center for Analysis of Economic Reforms and Communications made a presentation in the meeting on “Economy of Azerbaijan: Global challenges and National Strategy”. Head of the Center stated that the process for building a competitive and inclusive economy and for economic development would continue in Azerbaijan.
V.Gasimli emphasized that Azerbaijan would improve total output deficiency by improving the long – term (potential) level of the economic growth. He noted that fiscal and monetary policies would be used in the short run while investment environment and infrastructure supporting total supply would further improve in the medium and long run, access to markets would be expanded, and positions in the global value chain would be strengthened.
There were made reports by Academician Ziyad Samadzade the chairman of the Committee for Economic policy, industry and entrepreneurship in the Parliament of the Republic of Azerbaijan on “Reforms in the national economy and future prospects”, Nazim Imanov the Director of Institute of Economy of ANAS and the doctor of sciences in economy on “Road map document in new economic context”, Academician Isa Habibbayli the Chairman of Committee for Science and Education in the Parliament of the Republic of Azerbaijan and the vice-president of ANAS on “Role of science and legislation in Economic Reforms”, and Academician Rasim Aliguliyev on “The role of modern technologic opportunities and ICT in economic development” in this event. The representatives of scientific community of Azerbaijan assessing the “Strategic Road Map for national economy and major sectors of economy” as a high – level document stated that that the competitiveness of economy would increase and the social welfare of the people would improve as a result of implementation of this document under the leadership of the President Ilham Aliyev.