İİTKM ABŞ-nin “World Economic Magazine Awards 2025” müsabiqəsində ali mükafata layiq görülüb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ABŞ-nin “World Economic Magazine Inc.” təşkilatının təşkil etdiyi “World Economic Magazine Awards 2025” beynəlxalq müsabiqəsində “Texnologiya” nominasiyası üzrə ali mükafata layiq görülüb. Nüfuzlu mükafat “Ağıllı monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində mükəmməllik mükafatı - Azərbaycan 2025 (Excellence Award for Smart Monitoring and Evaluation – Azerbaijan 2025)” adlanır.
İİTKM-in İqtisadi təhlil şöbəsinin baş məsləhətçisi Rəşad Nəcəflinin sözlərinə görə, mükafatın təqdim edilməsində Mərkəzin Nazirlər Kabinetinin tapşırığı əsasında “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi məqsədilə rəqəmsal platforma yaratması, bu çərçivədə layihə idarəetməsi, data analitikası, coğrafi informasiya sistemləri, videomüşahidə və süni intellekt imkanlarından səmərəli istifadəsi əsas meyar kimi götürülüb.
Rəşad Nəcəfli bildirir ki, bu tanınma Mərkəzin Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) və videomüşahidə texnologiyaları vasitəsilə real vaxtda məlumat izləmə, risklərin qabaqcadan təhlili və Dəyərə əsaslanan idarəetmə (CPI, SPI) modellərinin tətbiqi, ictimaiyyətlə əlaqə üçün süni intellekt əsaslı çatbot həlli, OECD/DAC qiymətləndirmə meyarlarına uyğun şəffaf, çoxagentli performans monitorinqi kimi komponentlərlə rəqəmsal dövlət idarəçiliyi və ağıllı qiymətləndirmə təcrübəsində nümunəvi model yaratmasını təsdiqləyir.
Qeyd edək ki, “World Economic Magazine Awards 2025” müsabiqəsində “Texnologiya” nominasiyası üzrə İİTKM-lə yanaşı, böyük milli və regional şirkətlər də iştirak ediblər. Bu mükafat Mərkəzin qlobal səviyyədə rəqabət qabiliyyətini və texnologiya sahəsində liderlik potensialını nümayiş etdirir.
Azərbaycanın dövlət texnologiyalarına (GovTech) dair əldə etdiyi bu ali beynəlxalq mükafat Prezident İlham Əliyevin iqtisadi islahatlar sahəsində, o cümlədən proqram idarəetməsi və nəticəəsaslı büdcə istiqamətində apardığı uğurlu siyasətə verilmiş daha bir yüksək beynəlxalq qiymət kimi dəyərləndirilir. Dövlət başçısının təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə formalaşan iqtisadi islahatların idarə edilməsi modeli dünya üçün nümunə təşkil edir.

CAERC has been awarded the highest honor at the "World Economic Magazine Awards 2025" competition in the USA
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been awarded the highest honor in the "Technology" category at the "World Economic Magazine Awards 2025" international competition organized by the U.S.-based "World Economic Magazine Inc." The prestigious award is titled "Excellence Award for Smart Monitoring and Evaluation – Azerbaijan 2025."
According to Rashad Najafli, Chief Advisor of the Economic Analysis Department at CAERC, the award was given based on the Center's creation of a digital platform for monitoring and evaluating the implementation of the "First State Program for the Great Return to the Liberated Territories" as instructed by the Cabinet of Ministers. The efficient use of project management, data analytics, geographic information systems, video surveillance, and artificial intelligence technologies was key to receiving the award.
Rashad Najafli mentions that this recognition confirms the Center's exemplary model in digital state governance and smart evaluation practices, including real-time data monitoring, risk analysis, the application of value-based management models (CPI, SPI), AI-powered chatbot solutions for public relations, and transparent, multi-agent performance monitoring in line with OECD/DAC evaluation criteria.
It is noteworthy that alongside CAERC, large national and regional companies also participated in the "Technology" category of the "World Economic Magazine Awards 2025." This award showcases the Center’s global competitiveness and leadership potential in the technology sector.
This prestigious international award for Azerbaijan's government technologies (GovTech) is considered another high international recognition of President Ilham Aliyev's successful policies in economic reforms, including program management and results-based budgeting. The economic reform management model formed under the President’s initiative and leadership serves as an example to the world.