İİTKM-in innovativ layihələri Çinin “Taovation” şirkəti ilə əməkdaşlıq edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) əməkdaşları Çinin “Taovation” şirkətinin təsisçisi və prezidenti Haoshu Peng ilə görüş keçiriblər. Yeni texnologiyaların tətbiqi və innovasiya yönümlü həllərin hazırlanması sahəsində fəaliyyət göstərən Taovation süni intellekt, rəqəmsal transformasiya və ağıllı şəhər texnologiyaları üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq şirkətdir.
Görüş zamanı elmi-texnoloji innovasiyalar, rəqəmsallaşma, investisiya imkanları və startap ekosistemində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. İİTKM-in operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov və layihə meneceri Aydan Hüseynzadə “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” (Green and Digital Silk Road) beynəlxalq akselerasiya proqramı barədə ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, bu proqram regionda innovativ təşəbbüsləri dəstəkləməklə, startapların beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirməyi və yaşıl-rəqəmsal texnologiyaların yayılmasını hədəfləyir.
Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) rəhbəri vəzifəsini icra edən Aygün Əhmədova qurumun fəaliyyəti, ölkədə rəqəmsallaşma prosesinə verdiyi töhfə və süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. O, eyni zamanda Rəqəmsal Ticarət Qovşağının məqsəd və fəaliyyət istiqamətləri, rəqəmsal texnologiyaların inkişafı, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün həyata keçirilən təşəbbüsləri diqqətə çatdırıb.
“Taovation” şirkətinin təsisçisi və prezidenti Haoshu Peng görüş zamanı şirkətin əsas fəaliyyət istiqamətləri – süni intellekt, rəqəmsal transformasiya və yaşıl texnologiyalar sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. O, şirkətin beynəlxalq təcrübəsinə əsaslanaraq Azərbaycanda texnoloji tərəqqiyə töhfə verə biləcək əməkdaşlıq imkanlarını vurğulayıb. Haoshu Peng startapların inkişafı, ağıllı həllərin lokal tətbiqi, təcrübə mübadiləsi proqramlarının təşkili kimi istiqamətlərdə tərəfdaşlıq potensialına diqqət çəkib.
Görüş çərçivəsində tərəflər texnoloji bilik və təcrübə mübadiləsi, birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması və startapların qlobal elmi və innovativ ekosistemlərə inteqrasiyası sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər. Sonda əməkdaşlıq üçün razılıq əldə olunub.

İinnovative projects of CAERC will collaborate with the Chinese company Taovation
The representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) held a meeting with Haoshu Peng, the founder and president of the Chinese company "Taovation." Taovation is an international company specializing in artificial intelligence, digital transformation, and smart city technologies, focused on the application of new technologies and the development of innovation-oriented solutions.
During the meeting, discussions were held on scientific and technological innovations, digitization, investment opportunities, and international cooperation in the startup ecosystem. Isa Qasimov, the head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, operated by CERAC, and Aydan Huseynzade, the project manager, provided detailed information about the "Green and Digital Silk Road" international acceleration program being implemented within the "Startup School 3" project. It was highlighted that this program aims to support innovative initiatives in the region, expand the access of startups to international markets, and promote the spread of green-digital technologies.
Aygün Əhmədova, the Acting Head of the Digital Trade Hub (DTH), provided information about the organization's activities, its contribution to the country's digitization process, and the work being done in the field of artificial intelligence technologies. She also highlighted the DTH's goals and activities, the development of digital technologies, and initiatives aimed at strengthening international cooperation.
Haoshu Peng, the founder and president of "Taovation," provided information about the company's main areas of activity, including artificial intelligence, digital transformation, and green technologies. He emphasized the potential cooperation opportunities that could contribute to technological progress in Azerbaijan, based on the company’s international experience. Peng focused on partnership potential in areas such as startup development, local application of smart solutions, and the organization of exchange programs.
During the meeting, the parties reviewed opportunities for cooperation in technological knowledge and experience exchange, the implementation of joint initiatives, and the integration of startups into global scientific and innovative ecosystems. At the end of the meeting, an agreement was reached on collaboration.