Azərbaycan-Çin münasibətlərində yeni səhifə: birgə strateji hədəflərə doğru
Azərbaycan və Çin arasında münasibətlər tarixən dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanıb, hər iki ölkə özünün milli maraqlarını müdafiə etmək və dünya iqtisadiyyatında daha fəal mövqe tutmaq məqsədilə sıx əməkdaşlıq edib. Son dövrlərdə, xüsusilə 21-ci əsrin əvvəllərindən etibarən bu əlaqələrdə yeni bir mərhələ başlayıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) şöbə müdiri Aqil Əsədovun bildirib ki, Azərbaycan-Çin tərəfdaşlığının əsasında dövlət başçılarının dostluq münasibətləri, biri-birilərinə olan etimadı, qarşılıqlı səfərlər, rəsmi şəxslərin və biznes nümayəndələrinin görüşləri dayanır.
Prezident İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına növbəti dövlət səfəri ikitərəfli münasibətlərin inkişafı istiqamətində növbəti bir addımdır. Dövlət başçısının səfərləri ölkələr arasında inteqrasiyanın daha da güclənməsinə və yeni-yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına öz töhfəsini verərək uzunmüddətli perspektivlər yaradır. Artıq Azərbaycanın nəhəng istehsal mərkəzi kimi dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatına malik fövqəldövləti ilə genişmiqyaslı və uzunmüddətli əməkdaşlığına dair çoxsaylı razılaşmalar mövcuddur.
Aqil Əsədovun sözlərinə görə, Çin kimi qüdrətli dövlətlə əməkdaşlıq etmək, müxtəlif sahələrdə yaxın münasibətlər qurmaq bir çox ölkələrin hələ də reallaşmayan arzularıdır. Lakin Azərbaycan və Çinin inkişaf fəlsəfəsindəki oxşarlıqlar, hər iki ölkə liderinin etibarlı tərəfdaş olması, qlobal çağırışlara və beynəlxalq hüquqa həssas yanaşması Azərbaycanı Çin üçün, Çini də Azərbaycan üçün əhəmiyyətli edir.
Coğrafi-strateji üstünlükləri daha da möhkəmləndirən düşünülmüş siyasət, zamanında verilmiş doğru qərarlar, proqram təminatlı dövlət idarəetməsi, hələ 25 il əvvəldən start götürən genişmiqyaslı infrastruktur quruculuğu Azərbaycanı regionun liderinə, qlobal əhəmiyyətli etibarlı tərəfdaşa çevirib. Artıq, bütün dünya təsdiq və qəbul edir ki, “...dediyini edən və etdiyini deyən” Azərbaycanın dövlət başçısı etibarlı tərəfdaş kimi hər zaman sülhü, təhlükəsizliyi, əməkdaşlığı dəstəkləyir. Azərbaycan beynəlxalq hüquqa hörmətlə yanaşan bütün dövlətlərlə hər bir layihədə rəqabətə deyil, əməkdaşlığa üstünlük verir.
Prezident İlham Əliyevin Çinə səfəri çərçivəsində istehsal, investisiya, ticarət, nəqliyyat, enerji, təhsil, əqli mülkiyyət, ədliyyə və s. istiqamətlərdə Azərbaycan-Çin əməkdaşlığını nəzərdə tutan 20-ə yaxın mühüm sənəd, hərtərəfli strateji tərəfdaşlıqla bağlı Birgə Bəyanat imzalanıb. Bütün bunlar dünyanın ikinci ən böyük iqtisadiyyatına malik fövqəldövlətilə münasibətlərdə yeni səhifənin – daha yaxın əməkdaşlıq, daha böyük ticarət dövriyyəsi, daha intensiv daşınmalar, tranzitdən daha çox gəlir əldə etmək, irihəcmli və genişmiqyaslı qarşılıqlı investisiya qoyuluşları, kosmik, elmi-texniki, rəqəmsallaşma istiqamətlərində əməkdaşlıq, vizaların ləğvi, “Bir kəmər, bir yol” üzrə əməkdaşlıqların daha da dərinləşdirilməsi və s. kimi perspektivlərin yer aldığı səhifənin başlanğıcıdır.
İİTKM-in şöbə müdiri bildirib ki, Azərbaycan özünün aqrar məhsullarını, xam neft və qazını Çin bazarlarına ixrac etməkdə maraqlıdır. Çin isə Azərbaycanda infrastruktur layihələrinə və texnoloji sahələrə investisiyalar yatırmaqla burada uzunmüddətli iqtisadi əlaqələr qurmağı hədəfləyir. İki ölkə arasında əlaqələr yalnız iqtisadi deyil, həm də strateji əməkdaşlığın inkişafına xidmət edir. Azərbaycan Çinlə olan siyasi əlaqələri gücləndirməklə, həm də özünün beynəlxalq arenadakı mövqeyini daha da möhkəmləndirir.
İmzalanan sənədlərə əsasən ili ölkə arasında elm-təhsil əlaqələri də inkişaf edəcək, hər iki tərəf təhsil sahəsində qarşılıqlı layihələrə dəstək verəcək ki, bu da universitetlər, məktəblər arasında əməkdaşlığa təkan olacaq. Nəticədə azərbaycanlı gənclərin yeni texnologiyalara çıxışı, bu sahədə bilik əldə etmək imkanları asanlaşacaq. Nəzərə alaq ki, dünyanın nəhəng istehsal mərkəzi olan Çin həm də əhalisinin sayına görə Hindistandan sonra dünyada ikinci yerdədir. Bu isə o deməkdir ki, dünya əhalisinin 20%-ə yaxını və ya 1.5 milyarddan çox insan Çin dilində danışır. Elm-təhsil, mədəniyyət, turizm və s. sahələrdə inteqrasiyanın bir üstünlüyü də odur ki, Çin dilini mənimsəyən azərbaycanlıların sayı artacaq. Bu isə Çində tətbiq edilən “nou-hau”ların, innovasiyaların daha yaxşı mənimsənilməsinə, qlobal çağırışlara uyğun mütəxəssislərin formalaşmasına öz töhfəsini verəcək.
Aqil Əsədovun sözlərinə görə, səfərin daha bir mühüm nəticəsi iki ölkə arasında viza rejiminin ləğv edilməsidir. Çin dünyanın ən böyük turist bazarlarından biri olmaqla yanaşı, Azərbaycanın unikal təbiəti, tarixi abidələri və mədəniyyəti ilə maraqlanır. Artıq 1.5 milyarddan çox əhalisi olan Çindən ölkəmizə yaxın zamanda minlərlə turistin gəlməsi reallıqdır və turizm sektorunun buna hazır olması vacibdir. Eyni zamanda, Azərbaycan və Çin arasında uçuşların artırılması, Çində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Ticarət evlərinin də imkanlarından istifadə edərək turizm sahəsində təbliğat işlərinin aparılması ikitərəfli münasibətləri gücləndirmək baxımından əhəmiyyətli ola bilər və iki ölkə arasında turizm sənayesinin inkişafına müsbət təsir göstərər.
İmzalanan sənədlər yaşıl enerji zonası elan edilmiş ərazilərə, enerji sektoruna Çin investisiyalarının cəlb edilməsinə imkan yaradacaq ki, nəticədə həm də Çinin Azərbaycanın enerji sahəsindəki əsas tərəfdaşlarından biri olmağa davam edəcəyi gözlənilir. Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsindəki mühüm rolu da bu ölkənin regional və qlobal güc mərkəzlərində daha da möhkəmlənməsinə şərait yaradacaq.
Ölkəmizin əlverişli nəqliyyat-tranzit imkanları Çin məhsullarının Avropa, Ərəb körfəzi, Afrika ölkələrinin bazarlarına çıxışı üçün cəlbedicidir. Birbaşa Çin lideri Si Cinpin ideyası kimi “regional əlaqələri gücləndirmək və daha parlaq gələcəyi əhatə etmək üçün bir cəhd” adlandırılan “Bir kəmər, bir yol” layihəsinin uzunmüddətli hədəfi Çin məhsullarının adıçəkilən bazarlara daha çevik çıxışını təmin etməkdir. Bu mənada ölkələrimiz arasında “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünün birgə təşviqi üzrə Əməkdaşlıq Planının, beynəlxalq multimodal daşımalar haqqında Sazişin imzalanması, nəqliyyat əlaqələrinin təkmilləşdirilməsi xüsusilə diqqəti cəlb edir. Nəzərə alsaq ki, Azərbaycanın infrastruktur təminatı illik 25 milyon ton yük buraxıcılıq qabiliyyətinə malikdir və Zəngəzur dəhlizinin açılması isə bu həcmi 35 milyon tona qədər artırmağa imkan verəcək, eləcə də ölkəmizdən keçən daşıma marşrutları daha qısadır, onda Çin məhsullarının hədəf bazarlarına çıxarılmasında Azərbaycanın əhəmiyyəti aydın olar. Bu mənada nəqliyyat-tranzit əlaqələrinə iki ölkə arasında münasibətlərin mühüm istiqaməti kimi yanaşılması zəruridir.
İİTKM-in şöbə müdiri əlavə edib ki, Azərbaycan-Çin münasibətləri, yalnız iqtisadi və siyasi əlaqələrin inkişafı ilə məhdudlaşmır, həm də regional və qlobal məsələlərdə əməkdaşlığın dərinləşməsi ilə əhatə olunur. Hər iki ölkə, beynəlxalq müstəvidə biri-birinin mövqelərini dəstəkləyir və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq istiqamətində addımlar atır. Azərbaycan və Çin arasında münasibətlərdə açılan yeni səhifə hər iki ölkənin strateji maraqlarına uyğun şəkildə inkişaf etməkdədir. Bu əməkdaşlıq, yalnız iqtisadi sahədə deyil, həm də siyasi, mədəni və sosial sahələrdə geniş imkanlar təqdim edir. Dövlət başçılarının birlikdə müzakirə etdiyi məsələlər, imzalanan sənədlər, rəsmi şəxslərlə, iş dünyasının nümayəndələri ilə keçirilən görüşlər əsasında Azərbaycanın Çinlə olan əlaqələrinin gələcəkdə daha da möhkəmlənəcəyi və bu tərəfdaşlığın həm regional, həm də qlobal səviyyədə daha əhəmiyyətli olacağı şübhəsizdir. Bütün bunlar Azərbaycan və Çinin strateji hədəflərə doğru birgə addımlayacağını özündə tövsif edir.

Relations between Azerbaijan and China have historically been based on friendship and mutual respect, and both countries have closely cooperated in order to defend their national interests and take a more active position in the world economy. Recently, especially since the beginning of the 21st century, a new stage has begun in these relations. Agil Asadov, head of the department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), said that the basis of the Azerbaijani-Chinese partnership is the friendly relations of the heads of state, mutual trust, mutual visits, meetings of officials and business representatives.
The next state visit of President Ilham Aliyev to the People's Republic of China is another step towards the development of bilateral relations. The visits of the head of state contribute to the further strengthening of integration between the countries and the emergence of new cooperation opportunities, creating long-term prospects. There are already numerous agreements on large-scale and long-term cooperation between Azerbaijan and the superpower with the world's second largest economy, as a huge manufacturing center.
According to Agil Asadov, cooperating with a powerful state like China and establishing close relations in various fields are still unrealized dreams of many countries. However, the similarities in the development philosophy of Azerbaijan and China, the fact that the leaders of both countries are reliable partners, and the sensitive approach to global challenges and international law make Azerbaijan important for China, and China important for Azerbaijan.
A well-thought-out policy that further strengthens its geo-strategic advantages, timely and correct decisions, software-based public administration, and large-scale infrastructure construction that started 25 years ago have turned Azerbaijan into a regional leader and a reliable partner of global importance. The whole world now confirms and accepts that the head of state of Azerbaijan, who “...does what he says and says what he does,” always supports peace, security, and cooperation as a reliable partner. Azerbaijan prefers cooperation, not competition, in every project with all states that respect international law.
Within the framework of President Ilham Aliyev’s visit to China, production, investment, trade, transport, energy, education, intellectual property, justice, etc. About 20 important documents, including a Joint Statement on comprehensive strategic partnership, were signed, providing for Azerbaijan-China cooperation in various directions. All this is the beginning of a new page in relations with the superpower with the world's second largest economy - a page with prospects such as closer cooperation, greater trade turnover, more intensive transportation, obtaining more income from transit, large-scale mutual investments, cooperation in the areas of space, science and technology, digitalization, visa abolition, further deepening of cooperation on the "One Belt, One Road", etc.
The head of the department of the CAERC said that Azerbaijan is interested in exporting its agricultural products, crude oil and gas to the Chinese markets. China, on the other hand, aims to establish long-term economic relations here by investing in infrastructure projects and technological areas in Azerbaijan. Relations between the two countries serve the development of not only economic, but also strategic cooperation. By strengthening political relations with China, Azerbaijan is also further strengthening its position in the international arena.
According to the signed documents, scientific and educational relations between the two countries will also develop, both sides will support mutual projects in the field of education, which will be an impetus for cooperation between universities and schools. As a result, Azerbaijani youth will have easier access to new technologies and opportunities to acquire knowledge in this field. Let's take into account that China, the world's largest manufacturing center, is also the second largest in the world after India in terms of population. This means that about 20% of the world's population, or more than 1.5 billion people, speak Chinese. Another advantage of integration in the fields of science, education, culture, tourism, etc. is that the number of Azerbaijanis who master the Chinese language will increase. This will contribute to better mastering the "know-how" and innovations applied in China, and the formation of specialists who meet global challenges.
According to Agil Asadov, another important result of the visit is the abolition of the visa regime between the two countries. China, in addition to being one of the world's largest tourist markets, is also interested in Azerbaijan's unique nature, historical monuments and culture. It is a reality that thousands of tourists will soon come to our country from China, which already has a population of over 1.5 billion, and it is important for the tourism sector to be ready for this. At the same time, increasing flights between Azerbaijan and China, and conducting promotional activities in the field of tourism using the capabilities of Azerbaijani Trade Houses operating in China, can be important in terms of strengthening bilateral relations and will have a positive impact on the development of the tourism industry between the two countries.
The signed documents will allow attracting Chinese investments to the areas declared green energy zones and the energy sector, which is expected to continue to be one of the main partners of China in the energy sector of Azerbaijan. Azerbaijan's important role in China's "One Belt, One Road" project will also create conditions for this country to further strengthen its position in the regional and global power centers.
Our country's favorable transport and transit opportunities are attractive for Chinese products to access the markets of European, Arabian Gulf and African countries. The long-term goal of the “One Belt, One Road” project, which is called “an attempt to strengthen regional relations and embrace a brighter future” as the idea of Chinese leader Xi Jinping, is to ensure more flexible access of Chinese products to the mentioned markets. In this sense, the signing of the Cooperation Plan on the joint promotion of the “One Belt, One Road” initiative between our countries, the Agreement on international multimodal transportation, and the improvement of transport relations attract particular attention. Considering that Azerbaijan’s infrastructure has an annual cargo throughput capacity of 25 million tons, and the opening of the Zangezur corridor will allow increasing this volume to 35 million tons, as well as the shorter transportation routes passing through our country, the importance of Azerbaijan in exporting Chinese products to target markets becomes clear. In this sense, it is necessary to approach transport-transit relations as an important direction of relations between the two countries.
The head of the department of the CAERC added that Azerbaijani-Chinese relations are not limited only to the development of economic and political relations, but are also covered by deepening cooperation on regional and global issues. Both countries support each other's positions on the international stage and take steps towards mutually beneficial cooperation. The new page opened in relations between Azerbaijan and China is developing in accordance with the strategic interests of both countries. This cooperation offers broad opportunities not only in the economic sphere, but also in the political, cultural and social spheres. Based on the issues discussed by the heads of state together, the documents signed, and the meetings held with officials and representatives of the business world, there is no doubt that Azerbaijan's relations with China will further strengthen in the future and this partnership will become more important both at the regional and global levels. All this characterizes the joint steps of Azerbaijan and China towards strategic goals.