“Azexport” və “Alibaba” tərəfdaşlığı yeni mərhələyə daxil olur
Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında imzalanmış Birgə Bəyanatda elektron ticarət sahəsi üçün də yeni imkanlar vəd olunur, iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin dərinləşdirilməsi və kağızsız - elektron ticarətin inkişafı prioritet istiqamətlərdən biri kimi göstərilir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Azexport.az” portalı 2017-ci ildən etibarən Azərbaycan məhsullarının dünyanın 15-dək aparıcı elektron ticarət platformasında yayımlanmasını təşkil edir. Bu istiqamətdə əldə olunan uğurlar sırasında Çinin “Alibaba” platforması xüsusi yer tutur. Portalın rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, “Azexport” ilə “Alibaba” platforması arasında yeddi ildən artıq davam edən əməkdaşlıq tarixçəsi mövcuddur. Əməkdaşlığın ilk mərhələsində bu platformada cəmi üç yerli şirkətin təxminən 10 adda məhsulu təmsil olunurdu. “Azexport” portalının fəaliyyəti nəticəsində bu rəqəmlər sürətlə artdı və hazırda “Alibaba” Azərbaycan məhsullarına dair ixrac sifarişləri və sorğularının sayına görə lider platformalardan birinə çevrilib. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan məhsullarının yalnız Çin bazarına deyil, həmçinin digər Asiya ölkələrinə, Okeaniya və Körfəz regionuna çıxış imkanları əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib.
Ayxan Qədəşov qeyd edib ki, “Alibaba” platforması Azərbaycanda istehsal olunan məhsulların beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin artırılması və yeni bazarlara çıxışının təmin olunması baxımından müasir və strateji əhəmiyyətə malik rəqəmsal resursdur. Eyni zamanda, elektron ticarət sahəsində əməkdaşlığın hər iki ölkə tərəfindən ali səviyyədə tanınması və dəstəklənməsi bu sahədə daha geniş imkanlardan istifadə olunmasına şərait yaradır.
“Azexport” portalının rəhbəri hesab edir ki, bundan sonra Çinin rəqəmsal ticarət ekosisteminə dərin inteqrasiya, rəqəmsal texnologiyalar sahəsində təcrübə mübadiləsi, Çin şirkətlərinin Azərbaycanda elektron ticarət və logistika sahəsinə investisiya yatırması, Azərbaycanda birgə istehsal və ixrac imkanlarının yaradılması kimi istiqamətlərdən əməkdaşlıq daha da artacaq. Həmçinin Azərbaycanın qlobal ticarət yolları üzərində yerləşməsi və beynəlxalq səviyyədə artan iqtisadi nüfuzu Çinin aparıcı elektron ticarət şirkətlərinin ölkəmizdə fəaliyyətlərini genişləndirməsi üçün əlverişli mühit formalaşdırır. Bu isə öz növbəsində “Made in Azerbaijan” brendinin tanıdılması və qeyri-neft sektorunun ixrac potensialının artırılması baxımından mühüm rol oynayır.

The Joint Statement signed between the Republic of Azerbaijan and the People's Republic of China on the establishment of comprehensive strategic partnership relations promises new opportunities for the field of e-commerce, and the deepening of economic relations between the two countries and the development of paperless e-commerce are indicated as one of the priority directions.
The “Azexport.az” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has been organizing the publication of Azerbaijani products on up to 15 leading e-commerce platforms in the world since 2017. Among the successes achieved in this direction, the Chinese “Alibaba” platform holds a special place. The head of the portal, Aykhan Gadashov, said that there is a history of cooperation between “Azexport” and the “Alibaba” platform that has been going on for more than seven years. At the first stage of cooperation, about 10 products of only three local companies were represented on this platform. As a result of the activities of the “Azexport” portal, these figures have increased rapidly, and currently “Alibaba” has become one of the leading platforms in terms of the number of export orders and inquiries for Azerbaijani products. Within the framework of this cooperation, the access of Azerbaijani products not only to the Chinese market, but also to other Asian countries, Oceania and the Gulf region has significantly expanded.
Aykhan Gadashov noted that the “Alibaba” platform is a modern and strategically important digital resource in terms of increasing the international competitiveness of products manufactured in Azerbaijan and ensuring access to new markets. At the same time, the recognition and support of cooperation in the field of e-commerce at the highest level by both countries creates conditions for using broader opportunities in this area.
The head of the “Azexport” portal believes that from now on, cooperation will further increase in such areas as deep integration into China's digital trade ecosystem, exchange of experience in the field of digital technologies, investment by Chinese companies in the field of e-commerce and logistics in Azerbaijan, and the creation of joint production and export opportunities in Azerbaijan. In addition, Azerbaijan's location on global trade routes and its growing economic influence at the international level form a favorable environment for leading Chinese e-commerce companies to expand their activities in our country. This, in turn, plays an important role in promoting the “Made in Azerbaijan” brand and increasing the export potential of the non-oil sector.