İİTKM Zəfər günü ərəfəsində “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” mövzusunda islahat icmalı təqdim edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) “İslahat icmalı”nın xüsusi buraxılışını “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” mövzusuna həsr edib.
İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Günay Quliyeva bildirib ki, icmalın təqdim olunmasında məqsəd regionda aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinin yaratdığı investisiya imkanlarını, həmçinin kənd təsərrüfatı, sənaye, enerji və turizm kimi mühüm sahələrdəki potensialı yerli və xarici investorları məlumatlandırmaqdan ibarətdir.
Daha geniş auditoriyaya çatması üçün ingilis dilində hazırlanan “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” icmalı beş bölmədən ibarətdir. Birinci bölmə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun ümumi mənzərəsi ilə yanaşı, 2020-2024-cü illərdə bu regiona ayrılan dövlət vəsaitləri və tətbiq olunan yeni idarəetmə modeli haqqında məlumatları əhatə edir. İkinci bölmədə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda biznes mühitinə diqqət ayrılır, dövlət tərəfindən sahibkarlıq subyektlərinə tətbiq olunan güzəştlər digər stimullar barədə məlumat verilir. Üçüncü bölmədə regionda yaradılan nəqliyyat - kommunikasiya infrastrukturu və hazırda davam edən infrastruktur layihələri barədə məlumatlar öz əksini tapır. İcmalın dördüncü bölməsində əsasən regionun potensial inkişaf sahələri barədə məlumatlar qeyd edilir. Xüsusilə Qarabağ iqtisadi rayonunda yerləşən “Ağdam Sənaye Parkı” və Şərqi Zəngəzurda “Araz Vadisi İqtisadi Zonası” Sənaye Parkılarında yaradılan imkanlar vurğulanır. Parkların rezidentləri üçün təqdim olunan güzəştlər və investisiya üçün prioritet sahələr qeyd olunur. Sonuncu bölmədə isə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun gələcək perspektivləri və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə böyük qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində nəzərdə tutulan strateji vizyon barədə məlumat verir.
Günay Quliyeva bildirib ki, “Qarabağ və Şərqi Zəngəzura investisiya” icmalı regionun inkişaf potensialı və investisiya imkanları ilə bağlı biznes subyektləri, potensial investorlar, eləcə də qərar qəbul edən şəxslər üçün əhəmiyyətli və informativ bir mənbədir.
Qeyd edək ki, regionda hazırda bərpa-quruculuq işlərinin davam etdiyini nəzərə alaraq icmalda əks olunan məlumatların dövrü olaraq yenilənməsi nəzərdə tutulur.

On the eve of Victory Day, CAERC presented a reform review on the topic of "Investment in Karabakh and Eastern Zangezur"
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has dedicated a special edition of reform review to the topic of "Investment in Karabakh and Eastern Zangezur."
The purpose of presenting this review is to inform local and foreign investors about the investment opportunities created by large-scale restoration and reconstruction efforts in the region, as well as the potential in key sectors such as agriculture, industry, energy, and tourism.
To reach a wider audience, the “Investment in Karabakh and Eastern Zangezur” review, prepared in English, consists of five main sections. The first section covers the general overview of Karabakh and Eastern Zangezur, alongside information on the state funds allocated to this region between 2020-2024 and the new management model implemented.
The second section focuses on the business environment in Karabakh and Eastern Zangezur, detailing the incentives and other benefits offered by the state to entrepreneurial entities.
The third section includes information on the transportation and communication infrastructure created in the region and the ongoing infrastructure projects. The fourth section mainly provides information on the potential areas for development in the region. It highlights the opportunities created in the "Aghdam Industrial Park" located in the Karabakh economic region and the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park in Eastern Zangezur, including incentives offered to the parks' residents and priority investment areas.
The final section outlines the future prospects of Karabakh and Eastern Zangezur, along with the strategic vision foreseen within the "First State Program on the Great Return to the Liberated Territories of the Republic of Azerbaijan."
The “Investment in Karabakh and Eastern Zangezur” review serves as a valuable and informative resource on the region's development potential and investment opportunities for business entities, potential investors, and decision-makers.
Notably, given the ongoing restoration and construction work in the region, the information presented in the review is planned to be periodically updated.