Vüsal Qasımlının məqaləsi Belqrad Universitetinin Scopus bazasında indesləşdirilən nüfuzlu jurnalında çap olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, i.e.d., professor Vüsal Qasımlının Serbiyanın Belqrad Universitetinin “Economic Annals” (İqtisadi Salnamələr) jurnalında "Economy-wide and environmental benefits of green energy development in oil-rich countries: Evidence from Azerbaijan" (“Neftlə zəngin ölkələrdə yaşıl enerjinin inkişafının iqtisadi və ekoloji faydaları: Azərbaycandan sübutlar”) mövzusunda məqaləsi çap olunub.
Məqalədə göstərilir ki, Azərbaycan öz potensialından tam istifadə edərək yaşıl enerji istehsalı və ixracı istiqamətində mühüm addımlar atır. Azərbaycanın əsas rol oynadığı “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi ilk mərhələdə Azərbaycanı Avropa ilə birləşdirməyi hədəfləyir. İkinci mərhələdə bu dəhliz Mərkəzi Asiyanı Avropa ilə birləşdirəcəkdir. Azərbaycanın bu sahədəki uğurları isə karbon emissiyalarının azaldılmasına öz töhfəsini verməklə həm də qlobal faydaya səbəb olacaqdır. Məqalədə Azərbaycanda yaşıl enerjiyə keçidin sosial-iqtisadi və ekoloji faydaları qiymətləndirilmiş və əldə edilən nəticə görə yaşıl enerjiyə keçid istiqamətində başlanan layihələr yaxın gələcəkdə özünü doğruldacaqdır.
Qeyd edək ki, 1955-ci ildən etibarən rüblük əsasda nəşr olunan bu jurnalda çap olunan məqalələr Scopus bazası tərəfindən də indesləşdırilir. “Economic Annals” junalının il ərzində nəşr olanan 4 sayının hər birində 5 məqalə olmaqla ümumilikə 20 ən yaxşı məqalə çap olunur.
Professor Vüsal Qasımlının bu jurnala yazdığı məqalənin digər həmmüəllifləri isə i.e.d Ramil Hüseyn və i.e.f.d Rəşad Hüseynovdur.

The article by Vusal Gasimli was published in a prestigious journal indexed in the Scopus database by the University of Belgrade
The article titled "Economy-wide and Environmental Benefits of Green Energy Development in Oil-Rich Countries: Evidence from Azerbaijan" by Prof. Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was published in the journal Economic Annals, a quarterly publication of the University of Belgrade, Serbia. This article highlights Azerbaijan's significant progress in green energy production and export, leveraging its full potential. The Caspian-Black Sea-Europe green energy corridor, where Azerbaijan plays a key role, is designed to connect Azerbaijan with Europe in the first phase, with a second phase aiming to connect Central Asia to Europe. Azerbaijan’s advancements in this sector are expected to contribute to reducing carbon emissions, leading to global environmental benefits.
The study assesses the socio-economic and ecological impacts of Azerbaijan's transition to green energy, and the findings indicate that current initiatives in green energy transition will yield substantial returns in the near future. Since 1955, Economic Annals has published articles that are indexed in the Scopus database. Each year, the journal publishes a total of 20 top articles across its four quarterly issues, with five articles in each issue.