Yeni subsidiya mexanizmləri kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracını və beynəlxalq sertifikatlaşdırmanı təşviq edəcək
Aqrar Subsidiya Şurasının qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 may 2026-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nda müəyyən edilmiş hədəflərə uyğun olaraq yeni subsidiya mexanizmləri və subsidiya şərtlərində dəyişikliklər təsdiq edilib. Dəyişikliklər kənd təsərrüfatında məhsuldarlığın və istehsalın artırılması, müasir suvarma texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi, emal və ixracyönümlü istehsalın təşviqi, heyvandarlıqda cins tərkibinin yaxşılaşdırılması, eləcə də ölkənin ərzaq təminatının gücləndirilməsini əhatə edir.
Mövzunu şərh edən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “Azexport.az” portalının rəhbəri Ayxan Qədəşov bildirib ki, qlobal bazarlarda rəqabətin artdığı, keyfiyyət və qida təhlükəsizliyi standartlarının sərtləşdiyi bir dövrdə kənd təsərrüfatı istehsalçılarının xarici bazarlara çıxışının dövlət tərəfindən dəstəklənməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır.
“Yeni subsidiya siyasətində ixrac baxımından mühüm istiqamətlərdən biri beynəlxalq sertifikatlaşdırmanın dəstəklənməsidir. Avropa, Körfəz ölkələri və digər yüksək alıcılıq qabiliyyətinə malik bazarlara çıxışın əsas şərtlərindən biri beynəlxalq standartlara uyğunluqdur. Fermer və aqrar müəssisələrin “Global G.A.P.”, “FSSC 22000”, “HACCP”, “GRASP”, “BRCGS”, “FSMA” və beynəlxalq orqanik sertifikatlarının alınması xərclərinin 7 000 manatdan 36 000 manatadək, illik aktiv saxlanılması xərclərinin isə müvafiq məbləğin 10 faizi səviyyəsində subsidiyalaşdırılması istehsalçıların maliyyə yükünün azaldılmasına, yerli məhsulların xarici bazarlarda etibarlılığının və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına xidmət edəcək. Bu dəstək istehsalçılarımızın yüksək standartların tətbiq olunduğu bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirə bilər”, – deyə A.Qədəşov qeyd edib.
A.Qədəşov bildirib ki, ixrac potensialının artırılması dayanıqlı və innovativ istehsal metodlarının tətbiqi, həmçinin məhsul portfelinin diversifikasiyası ilə sıx bağlıdır. Şuranın qərarı ilə yüksək əlavə dəyər yaradan yeni ixracyönümlü bitkilərin, o cümlədən aroniya bağlarının salınmasına görə 7500 manat/ha, efir yağı istehsalı məqsədilə qızılgül əkinlərinə isə 6000 manat/ha subsidiya nəzərdə tutulur. Bu dəstək həmin məhsulların istehsalının genişləndirilməsinə, eləcə də əczaçılıq və kosmetika sənayesi üzrə beynəlxalq təchizat zəncirlərinə inteqrasiya imkanlarının artırılmasına şərait yarada bilər.
Eyni zamanda, kiçik (butik) şərabçılığın inkişafının təşviqi, superintensiv üzüm bağlarına 20 000 manat/ha məbləğində dəstəyin verilməsi və 2030-cu ilədək 20 yeni butik şərab evinin yaradılması hədəfi yerli üzümçülük və şərabçılıq məhsullarının əlavə dəyərinin artırılması, onların xarici bazarlarda brend məhsul kimi təqdim olunması baxımından yeni imkanlar yaradır.
Portal rəhbəri qlobal iqlim dəyişikliyi fonunda beynəlxalq ticarətdə ekoloji dayanıqlılıq və resurslardan səmərəli istifadə məsələlərinin əhəmiyyətinin artdığını da vurğulayıb.
“Hazırda qlobal bazarlarda məhsulun yalnız keyfiyyəti deyil, onun istehsal prosesinin ətraf mühitə təsiri və resurslardan səmərəli istifadə məsələləri də diqqət mərkəzindədir. Müasir suvarma sistemləri, lazer hamarlama və 4-cü nəsil şüşə örtüklü istixanalar üzrə tətbiq edilən əkin subsidiyaları istehsalda resurs səmərəliliyinin və ekoloji dayanıqlılığın artırılmasına, eləcə də beynəlxalq bazarlarda formalaşan müvafiq tələblərə uyğunlaşmaya töhfə verəcək”, – deyə A.Qədəşov bildirib.
Qarşıya qoyulan hədəflərin daxili təminat və emal sənayesinin inkişafına da xidmət etdiyini vurğulayan A.Qədəşov qeyd edib ki, qərarın əhatə dairəsi genişdir. Emal müəssisələrinə təhvil verilən üzüm, zeytun, xurma, qızılgül, badam və süd kimi xammal məhsullarına yönəldilən dəstək yerli emalın genişləndirilməsinə və yüksək əlavə dəyərli hazır məhsulların ixracının artırılmasına şərait yarada bilər.
Bundan əlavə, balıqçılıqda nərəkimilər və qızılbalıqkimilər üzrə ilk dəfə məhsul subsidiyasının tətbiqi, intensiv iribuynuzlu və xırdabuynuzlu heyvandarlığın, o cümlədən milli “Qarabağ” və “Dilbaz” atlarının dəstəklənməsi, həmçinin toxumçuluq və aqrar texnika üzrə 60 faizədək güzəştlərin tətbiqi aqrar sektorun müxtəlif istiqamətlərində istehsalın və məhsuldarlığın artırılmasına yönəlib. Fermerlərə subsidiyanın 30 faizinin avans şəklində verilməsi isə təsərrüfatların cari xərclərinin maliyyələşdirilməsi və əməliyyat çevikliyinin artırılması baxımından əhəmiyyətlidir.
A.Qədəşov bildirib ki, beynəlxalq sertifikatlaşdırmanın dəstəklənməsi, dayanıqlı istehsalın təşviqi və emal sənayesinin yerli xammalla təminatının gücləndirilməsi aqrar ixracın inkişafı üçün əlavə imkanlar yaradır: “Yeni dövlət dəstəyi mexanizmləri istehsalçıların beynəlxalq standartlara uyğunlaşmasına, ixracyönümlü istehsalın genişləndirilməsinə və yüksək əlavə dəyərli məhsulların xarici bazarlara çıxışının artırılmasına xidmət edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın qlobal aqrar-ərzaq bazarında mövqeyinin gücləndirilməsi və yerli istehsalçıların qlobal dəyər zəncirlərinə inteqrasiyası baxımından əhəmiyyətlidir”.

New Subsidy Mechanisms to Promote Agricultural Exports and International Certification
By a decision of the Agricultural Subsidies Council, new subsidy mechanisms and amendments to subsidy conditions have been approved in line with the targets set out in the “State Program on the Development of Agricultural, Fishery and Aquaculture Production and Processing Sectors in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030”, approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 25, 2026. The amendments cover increasing productivity and production in agriculture, expanding the application of modern irrigation technologies, promoting processing and export-oriented production, improving the breed composition in livestock farming, as well as strengthening the country’s food security.
Commenting on the issue, Ayxan Gadashov, Head of the Azexport.az portal operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, stated that at a time when competition in global markets is intensifying and quality and food safety standards are becoming stricter, government support for agricultural producers in accessing foreign markets is of great importance.
“One of the key directions of the new subsidy policy from an export perspective is support for international certification. Compliance with international standards is one of the main prerequisites for accessing European, Gulf countries and other high-purchasing-power markets. Subsidizing the costs of obtaining international certifications such as “Global G.A.P.”, “FSSC 22000”, “HACCP”, “GRASP”, “BRCGS”, “FSMA” and international organic certifications, ranging from AZN 7,000 to AZN 36,000, as well as annual maintenance costs at 10 percent of the respective amount, will help reduce the financial burden on producers and increase the reliability and competitiveness of local products in foreign markets. This support may expand the opportunities for our producers to access markets where high standards are applied,” A. Gadashov noted.
A. Gadashov stated that increasing export potential is closely linked to the application of sustainable and innovative production methods, as well as diversification of the product portfolio. Under the Council’s decision, subsidies of AZN 7,500 per hectare are provided for establishing new export-oriented crops that generate high added value, including aronia orchards, while AZN 6,000 per hectare is provided for rose cultivation intended for essential oil production. This support may create conditions for expanding the production of these products, as well as increasing opportunities for integration into international supply chains in the pharmaceutical and cosmetics industries.
At the same time, the promotion of small-scale (boutique) winemaking, the provision of AZN 20,000 per hectare in support for super-intensive vineyards, and the target of establishing 20 new boutique wineries by 2030 create new opportunities to increase the added value of local viticulture and winemaking products and present them as branded products in foreign markets.
The Head of the portal also emphasized the growing importance of environmental sustainability and efficient resource use in international trade against the backdrop of global climate change.
“Today, global markets focus not only on the quality of a product, but also on the environmental impact of its production process and the efficient use of resources. Cultivation subsidies applied to modern irrigation systems, laser land leveling and fourth-generation greenhouses with glass coverings will contribute to increasing resource efficiency and environmental sustainability in production, as well as adapting to the relevant requirements emerging in international markets,” A. Gadashov said.
Emphasizing that the targets set also serve to strengthen domestic supply and develop the processing industry, A. Gadashov noted that the scope of the decision is broad. Support directed towards raw materials such as grapes, olives, dates, roses, almonds and milk delivered to processing enterprises may create conditions for expanding local processing and increasing exports of high-value-added finished products.
In addition, the introduction of product subsidies for sturgeon and salmon species in fisheries for the first time, support for intensive cattle and small ruminant farming, including the national “Karabakh” and “Dilbaz” horse breeds, as well as the application of discounts of up to 60 percent for seed production and agricultural machinery, are aimed at increasing production and productivity across various areas of the agricultural sector. The provision of 30 percent of subsidies to farmers in advance is also important in terms of financing the current expenses of farms and increasing operational flexibility.
A. Gadashov stated that support for international certification, promotion of sustainable production and strengthening the supply of the processing industry with local raw materials create additional opportunities for the development of agricultural exports: “New government support mechanisms serve to help producers comply with international standards, expand export-oriented production and increase access to foreign markets for high-value-added products. The measures implemented in this direction are important for strengthening Azerbaijan’s position in the global agri-food market and integrating local producers into global value chains.”