İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azexport.az” portalı Böyük Britaniyada yerləşən “European Union Business News” beynəlxalq media qurumunun təşkil etdiyi “European Enterprise Awards 2025” müsabiqəsində “İnnovasiya” nominasiyası üzrə mükafata layiq görülüb.
Azexport.az portalına “2025-ci ilin ən yaxşı Milli İxracın Təşviqi Platforması” (Best National Export Promotion Platform 2025) mükafatı təqdim edilib.
Müsabiqə çərçivəsində “Azexport.az” portalının Azərbaycanın qeyri-neft ixracının təşviqi, rəqəmsal ticarət infrastrukturunun qurulması və yerli istehsalçıların xarici bazarlara çıxışının təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyəti nəzərə alınıb.
Qiymətləndirmə zamanı portalın milli məhsulların vahid rəqəmsal reyestrinin formalaşdırılması, ixrac prosedurlarının “vahid pəncərə” prinsipi əsasında rəqəmsallaşdırılması, həmçinin “Digital Trade Hub” çərçivəsində elektron sənədləşmə, elektron imza, onlayn ixrac müraciəti, elektron ödənişlər və transsərhəd rəqəmsal əməliyyatların inteqrasiyası üzrə fəaliyyəti qeyd olunub.
Bununla yanaşı, “Azexport.az” portalının Amazon, Alibaba, eBay, JD.com, TradeKey və digər beynəlxalq elektron ticarət platformaları ilə inteqrasiyası da qiymətləndirmədə nəzərə alınan istiqamətlər sırasında olub.
Qeyd edək ki, “Azexport.az” portalı Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının xarici bazarlarda təşviqi, yerli ixracatçıların beynəlxalq elektron ticarət platformalarına çıxışının dəstəklənməsi və ixrac proseslərinin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir.

The “Azexport.az” portal operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has been awarded in the “Innovation” category at the “European Enterprise Awards 2025” competition organized by “European Union Business News”, an international media organization based in the United Kingdom.
The “Azexport.az” portal was presented with the “Best National Export Promotion Platform 2025” award.
Within the framework of the competition, the activities of the “Azexport.az” portal in promoting Azerbaijan’s non-oil exports, establishing digital trade infrastructure, and facilitating local producers’ access to foreign markets were taken into consideration.
During the evaluation, the portal’s activities in establishing a unified digital registry of national products, digitizing export procedures based on the “single window” principle, as well as integrating electronic documentation, electronic signatures, online export applications, electronic payments, and cross-border digital transactions within the framework of the “Digital Trade Hub” were highlighted.
In addition, the integration of the “Azexport.az” portal with international e-commerce platforms such as Amazon, Alibaba, eBay, JD.com, TradeKey, and others was among the areas taken into consideration during the evaluation.
It should be noted that the “Azexport.az” portal operates in the areas of promoting Azerbaijan’s non-oil products in foreign markets, supporting local exporters’ access to international e-commerce platforms, and digitizing export processes.