Azərbaycanda 24 mart 2020-ci il saat 00:00-dan etibarən 20 aprel saat 00:00-dək xüsusi karantin rejimi elan edilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı xüsusi karantin rejiminin böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib: “Dünya üzrə riyazi modelləşdirmə onu göstərir ki, sərt izolyasiya və gigiyenik tədbirlər görülməyəndə koronavirusa yoluxan bir şəxs orta hesabla 2-3 nəfəri yoluxdurur. Bəzi ölkələrdə koronovirusun yayılmasının böyük sürəti də bununla bağlıdı. Çində ilk vaxtlar epidemiya hər 6,4 gündə iki dəfə arealını genişləndirmişdi. Amma riyazi modelləşdirmə göstərir ki, yoluxma səviyyəsinin 25-50% aşağı salınması xəstəliyin yayılmasını əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər. Yoluxmanın 63%-dən çox azalması isə pandemiyanın səngiməsinə səbəb ola bilər. Yoluxmanı azaltmaq üçün də social izolyasiya əsas şərtdir və Azərbaycanda xüsusi karantin qaydalarına ciddi əməl edilməsi hər birimizin social məsuliyyətidir.Yalnız social izolyasiya yoluxmanın qarşısını almağa və vəziyyəti nəzarətdə saxlamağa imkan verə bilər.”
Vüsal Qasımlı bildirir ki, bütün dünyada baza reproduktiv kəmiyyəti, yəni koronovirusa yoluxmuş insanların özündən başqa daha neçə insanı yoluxdurması göstəricisi nəzarətə götürülür. Başqa ölkələrdə olduğu kimi Azərbaycanın da səhiyyə sisteminin bəlli bir “kritik gücü” var. Bu gün ölkəmizdə əhalinin hər 10 min nəfərinə 33 həkim, 54 orta tibb işçisi və 45 çarpayı düşür. Azərbaycan höküməti xüsusi karantin tətbiq etməklə pandemiyanın baza reproduktiv göstəricisini aşağı salmağa və vəziyyətə tam nəzarəti həyata keçirməyə çalışır və buna müvəffəq olur. Xüsusi karantin “koronavirus əyrisi”ni “ütüləməyə” və vəziyyəti nəzarətdə saxlamağa imkan verir. Düzdür, sosial izolyasiya, qlobal şoklar və aşağı neft qiymətləri şəraitində iqtisadi itkilər qaçılmazdır. Amma indiki halda social izolyasiyadan doğan itkilər pandemiyanın səhiyyə sisteminin nəzarətindən çıxmasından yarana biləcək fəsadlarla müqayisədə dəfələrlə aşağıdır. Buna görə də xüsusi karantin tələblərinə anlayışla yanaşılmalı və əməl edilməlidir. Karantin nə qədər əvvəl olsa, bir o qədər də effektiv sayılır və sonrakı günlərdə yoluxma sayını daha çox azaldır. İqtisadi itkiləri zamanla bərpa etmək olacaq, buna görə də əsas Azərbaycan insanını qorumalıyıq.

Vusal Gasimli: Special Quarantine Reduces the Spread of the Pandemic
In Azerbaijan, a special quarantine regime was declared from 00:00 on March 24, 2020, until 00:00 on April 20, 2020.
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), emphasized the critical importance of the special quarantine:
“Mathematical models worldwide show that if strict isolation and hygiene measures are not implemented, an infected person typically transmits the coronavirus to 2–3 other people. In some countries, the rapid spread of coronavirus is linked to this factor. In China, for instance, the epidemic initially doubled its reach every 6.4 days. However, mathematical modeling indicates that reducing the infection rate by 25–50% can significantly slow the spread of the disease. A reduction of more than 63% could lead to the pandemic subsiding. Social isolation is the key requirement to reduce transmission, and strict compliance with special quarantine rules in Azerbaijan is a matter of social responsibility for everyone. Only social isolation can prevent infections and allow us to keep the situation under control.”
Gasimli also noted that the basic reproduction number—the number of people an infected person transmits the virus to—is being closely monitored worldwide. Like other countries, Azerbaijan’s healthcare system has a certain “critical capacity.” Currently, the country has 33 doctors, 54 paramedical staff, and 45 hospital beds per 10,000 people. By implementing a special quarantine, the Azerbaijani government aims to lower the basic reproduction number and achieve full control over the situation—and it has been successful.
The special quarantine allows the “coronavirus curve” to be “flattened” and the situation to be controlled. While economic losses are inevitable under social isolation, global shocks, and low oil prices, the losses from social isolation are far smaller than the potential consequences if the healthcare system loses control of the pandemic. Therefore, the requirements of the special quarantine should be understood and strictly followed. The earlier the quarantine is implemented, the more effective it is, reducing the number of infections in the following days. Economic losses can be recovered over time, so the priority must be protecting the people of Azerbaijan.