Vüsal Qasımlı: Pandemiyanın iqtisadiyyata təsiri ilə mübarizədə iki mərhələ olacaq
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) proqnozuna əsasən pandemiya nəticəsində qlobal iqtisadiyyat 2020-ci ildə 3 faiz, Orta Şərq və Mərkəzi Asiyanın neft ixrac edən ölkələrinin iqtisadiyyatı isə 3,9 faiz azalacağı halda, Azərbaycan iqtisadiyyatı cəmi 2,2 faiz kiçiləcək. Bu barədə məlumat verən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, Orta Şərq və Mərkəzi Asiyanın neft-qaz ixrac edən 11 ölkəsinin içərisində Azərbaycan iqtisadiyyatı pandemiyadan ən az zərər çəkənlərin ilk üçlüyündədir: “Azərbaycan da OPEC+ çərçivəsində neft hasilatını azaldır və aşağı neft qiymətlərindən itirir, sadəcə, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə qeyri-neft sənayesinin sürətli artımı və hökümətin effektiv anti-böhran tədbirləri hesabına ölkəmizdə iqtisadi tənəzzülün qarşısı daha səmərəli alınır. Təkcə onu demək kifayətdir ki, postsovet məkanında pandemiyadan əvvəl və sonra BVF-nin verdiyi iqtisadi artım proqnozları arasındakı ən az fərq olan ölkələrdən biri Azərbaycandır, yəni pandemiya başqalarına nisbətən bizim iqtisadi artıma daha az təsir edib. Çünki ölkəmizdə pandemiya ilə mübarizə büdcəsi təxminən 3,5 milyard manat təşkil edir və vaxtında anti-böhran tədbirləri müəyyənləşdirilib, eyni zamanda manatın sabitliyi üçün 3 milyard manatdan artıq vəsaitlə valyuta bazarına müdaxilə edilib.Postsovet məkanında yeganə olaraq Azərbaycan hökuməti milli valyutanın sabitliyini təmin etməklə əsas riskləri öz üzərinə götürdü və makroiqtisadi sabitliyi qorudu. Yeri gəlmişkən, pandemiyanın təsirilə neft ixrac edən və tam üzən rejimə malik bütün ölkələrin valyutası devalvasiyaya uğramışdır.”
Vüsal Qasımlı deyib ki, pandemiyanın iqtisadiyyata təsiri ilə mübarizədə iki mərhələ olacaq: “Hazırda böhranın dərinləşməsinin qarşısı alınır və sabitlik qorunur, ikinci mərhələdə iqtisadiyyatın bərpası başlayacaq. İqtisadiyyatın bərpası üçün ucuz maliyyə, yüngül vergi yükü və tələbi yaradan bazarlara çıxış daha önəmlidir.”
Hazırda dünyadakı suveren fondlara təsirlərin üç istiqamətdə olduğunu deyən Vüsal Qasımlının fikrincə, aşağı neft qiymətləri suveren fondların gəlirlərini azaldır, qiymətli kağızlar bazarında 20-25 faizlik eniş aktivləri dəyərsizləşdirir və pandemiya ilə mübarizədə suveren fondların xərcləri artıb: “JPMorgan-ın hesablamarına görə, qlobal pandemiyanın təsiri ilə dünyadakı suveren sərvət fondları təxminən 1 trilyon dollar dəyərində kapital itkisinə məruz qalıb. Körfəzdəki suveren fondların aktivlərinin bu ilin sonuna qədər 296 milyard dollar azalacağı proqnozlaşdırılır. Dünyanın ən iri suveren fondu – Norveçin Pensiya Fondu bu ilin ilk rübündə 113 milyard dollar, başqa sözlə, Azərbaycanın Dövlət Neft Fondunun həcmindən az qala üç dəfəyə qədər böyük dəyəri itirmişdir. Qlobal şoklar nəticəsində bu ilin ilk rübündə Azərbaycanın Dövlət Neft Fondunun aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı qısamüddətli bazar dəyəri dəyişkənliyindən yaranan mənfi fərq isə 2,1 milyard manat olmuşdur.Dövlət Neft Fondunun investisiya portfelinin 80 faizindən çoxunu likvid və sabit gəlirli alətlər təşkil etdiyindən, qlobal şokların fondun aktivlərinə təsirini minimuma endirmək mümkündür. Eyni zamanda Fondun investisiya portfelinin 66 faizinin ABŞ dollarında olması və bu valyutanın real effektiv məzənnəsinin bu ilin əvvəlindən 8,5 faiz bahalaşmasıaktivlərin dəyəri üçün əhəmiyyət kəsb edir. Yeri gəlmişkən, Dövlət Neft Fondunun vəsaitlərinin 22,8 faizinin saxlandığı avronun da real effektiv məzənnəsi bu ilin əvvəlindən 3 faiz bahalaşıb.”
Vüsal Qasımlı bildirib ki, Dövlət Neft Fondunun istiqrazlar və pul bazarı alətlərinin 37,8 faizinin yerləşdirilmə müddətinin 1 ilə qədər olması, imkan verir ki, likvidlik ehtiyacları qısa zamanda ödənilsin: “İstənilən halda, Azərbaycanda xarici borclanmaya və devalvasiyaya getmədən böhranla daxili imkanlar hesabına mübarizə aparılması, post-pandemiya dövründə iqtisadi bərpa prosesinə müsbət təsir edəcək.”

Vusal Gasimli: There Will Be Two Phases in Combating the Economic Impact of the Pandemic
According to the forecast of the International Monetary Fund (IMF), while the global economy is expected to contract by 3 percent in 2020 as a result of the pandemic, and the economies of oil-exporting countries in the Middle East and Central Asia are projected to shrink by 3.9 percent, Azerbaijan’s economy is expected to decline by only 2.2 percent. Providing this information, Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), stated that among the 11 oil and gas exporting countries of the Middle East and Central Asia, Azerbaijan ranks among the top three least affected by the pandemic.
“Azerbaijan is also reducing oil production within the framework of OPEC+ and is suffering losses from low oil prices. However, thanks to the rapid growth of the non-oil industry under the leadership of President Ilham Aliyev and the government’s effective anti-crisis measures, the economic downturn in our country is being prevented more efficiently. It is enough to note that among post-Soviet countries, Azerbaijan is one of those with the smallest difference between the IMF’s economic growth forecasts before and after the pandemic, meaning that the pandemic has had a relatively smaller impact on our economic growth compared to others. This is because Azerbaijan’s pandemic response budget amounts to approximately 3.5 billion manats, timely anti-crisis measures have been identified, and more than 3 billion manats have been injected into the foreign exchange market to ensure the stability of the manat. Uniquely in the post-Soviet space, the Azerbaijani government assumed the main risks by ensuring the stability of the national currency and preserved macroeconomic stability. By the way, due to the impact of the pandemic, the currencies of all oil-exporting countries with fully floating exchange rate regimes have depreciated,” he said.
Vusal Gasimli noted that there will be two phases in combating the economic impact of the pandemic: “At present, the deepening of the crisis is being prevented and stability is being maintained. In the second phase, economic recovery will begin. For economic recovery, affordable financing, a lighter tax burden, and access to markets that generate demand will be more important.”
Speaking about the impact on sovereign wealth funds worldwide, Vusal Gasimli emphasized that there are three main channels of influence: low oil prices reduce the revenues of sovereign funds, a 20–25 percent decline in securities markets devalues assets, and expenditures of sovereign funds have increased in the fight against the pandemic. “According to JPMorgan estimates, due to the impact of the global pandemic, sovereign wealth funds worldwide have suffered capital losses of approximately 1 trillion US dollars. It is projected that the assets of sovereign funds in the Gulf region will decrease by 296 billion US dollars by the end of this year. The world’s largest sovereign fund, Norway’s Pension Fund, lost 113 billion US dollars in the first quarter of this year, which is almost three times the size of the assets of the State Oil Fund of Azerbaijan. As a result of global shocks, the negative difference arising from short-term market value volatility related to the revaluation of the assets of the State Oil Fund of Azerbaijan amounted to 2.1 billion manats in the first quarter of this year. Since more than 80 percent of the investment portfolio of the State Oil Fund consists of liquid and fixed-income instruments, it is possible to minimize the impact of global shocks on the fund’s assets. At the same time, the fact that 66 percent of the fund’s investment portfolio is denominated in US dollars, and that the real effective exchange rate of this currency has appreciated by 8.5 percent since the beginning of the year, is significant for asset values. It should also be noted that the real effective exchange rate of the euro, in which 22.8 percent of the State Oil Fund’s assets are held, has appreciated by 3 percent since the beginning of the year.”
Vusal Gasimli also stated that the fact that 37.8 percent of the State Oil Fund’s bond and money market instruments have a maturity of up to one year allows liquidity needs to be met in a short period of time. “In any case, combating the crisis in Azerbaijan through internal resources without resorting to external borrowing or devaluation will have a positive impact on the economic recovery process in the post-pandemic period,” he concluded.