Vüsal Qasımlı OECD nümayəndələrini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) Avrasiya İdarəsinin rəhbəri Uilyam Tompson və Şərqi Avropa və Cənubi Qafqaz şöbəsinin müdiri Danyel Kvadbeki qəbul edib.
V.Qasımlı Azərbaycanın iqtisadi islahatları və inkişaf prioritetləri üzrə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Xüsusilə kiçik və orta müəssisələrin rəqabət qabiliyyətinin artırılması sahəsində beynəlxalq təcrübələrin tətbiqi, rəqəmsal transformasiya, vergi islahatları və korporativ idarəetmə sahələrində strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsi müzakirə olunub.
Görüşdə həmçinin ölkənin iqtisadi diversifikasiya ilə bağlı qəbul etdiyi strateji sənədlər, o cümlədən “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” və "Azərbaycan Respublikasının 2022─2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində görülən işlər müzakirə olunub. Eyni zamanda, ölkəmizin rəqəmsal xidmətlər sahəsində əldə etdiyi irəliləyişlər, KOS-lərin xarici bazarlara inteqrasiyası və rəqəmsal şəbəkələrə qoşulmalarını təmin edən platformalar, xüsusilə İİTKM-in operatoru olduğu “Azexport” portalının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Uilyam Tompson isə Azərbaycanda dövlət müəssisələrinin korporativ idarə edilməsi, maliyyə sektorunun inkişafı, ticarət və nəqliyyat əlaqələrinə dair məsələləri ön plana çəkib. O, kiçik və orta müəssisələrin inkişafı, iqtisadi diversifikasiya, rəqəmsal transformasiya, KOB-lar üçün maliyyə alətləri, regional əlaqələr, infrastruktur layihələri və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə tədqiqatların Azərbaycan üçün əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Görüşdə tərəflər arasında gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri və konkret sahələr üzrə birgə fəaliyyətlərin təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda İİTKM-in OECD ilə birgə tərəfdaşlıq çərçivəsində hazırlayıb nəşr etdirdiyi “Orta Dəhliz” kitabı qonaqlara təqdim edilib.

Vusal Gasimli received OECD representatives
The Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Vusal Gasimli, met with William Tompson, Head of the Eurasia Division of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), and Daniel Kvadbek, Head of the Eastern Europe and South Caucasus Section.
During the meeting, Vusal Gasimli emphasized the importance of expanding mutual cooperation in the areas of Azerbaijan’s economic reforms and development priorities. The discussion focused on strengthening strategic collaboration in the application of international best practices to enhance the competitiveness of small and medium-sized enterprises (SMEs), digital transformation, tax reforms, and corporate governance.
The parties also exchanged views on the strategic documents adopted by Azerbaijan in support of economic diversification, including the “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” and the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026.” Vusal Gasimli provided detailed information about the country’s progress in digital services, the integration of SMEs into foreign markets, and digital platforms facilitating this process — particularly the “Azexport” portal operated by CAERC.
William Tompson highlighted the importance of issues such as corporate governance of state-owned enterprises, development of the financial sector, trade and transport connectivity in Azerbaijan. He underlined that studies conducted in areas such as SME development, economic diversification, digital transformation, financial instruments for SMEs, regional connectivity, infrastructure projects, and international cooperation are of great importance for Azerbaijan.
The sides exchanged views on future cooperation directions and discussed potential joint initiatives in specific areas.
At the end of the meeting, guests were presented with the book “The Middle Corridor,” jointly prepared and published by CAERC in partnership with the OECD.