Vüsal Qasımlı OECD-nin nümayəndə heyətini qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) Avrasiya Departamentinin rəhbəri Uilyam Tompsonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Görüşdə İƏİT-in dəstəyi ilə hazırlanan “Azərbaycanda müəssisələrin rəqəmsallaşdırılmasının təşviqi” adlı tədqiqatın nəticələri və ölkədə bu sahədə həyata keçirilən siyasətdə İİTKM-in iştirakı müzakirə edilib.
Görüşdə Vusal Qasımlı, müəssisələrin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində İİTKM-in operator olduğu http://enterpriseazerbaijan.gov.az/ portalı vasitəsilə tədqim olunan rəqəmsal xidmətlər və KOS-ların xarici bazarlara çıxışı, rəqəmsal şəbəkələrə inteqrasiyasının təmin edilməsi üzrə görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, o, ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın həyata keçirdiyi fəaliyyətlər, dövlət-özəl tərəfdaşlığı platforması, komissiyanın https://azranking.az/ portalının əhəmiyyətini qeyd edib. Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya ilə İƏİT arasında əməkdaşlıq məsələlərinə toxunuldu. İƏİT tərəfindən dövrü olaraq qiymətləndirilən KOS reytinqti sahəsində tədqiqatda İİTKM-in potensialından istifadə imkanları müzakirə edildi. V.Qasımlı eləcə də İƏİT-in müvafiq komitələrində Azərbaycanın iştirakının faydalarını vurğulayıb.
İƏİT-in Avrasiya Departamentinin rəhbəri Uilyam Tompson Azərbaycan üzrə qiymətləndirilməsi nəzərdə tutulan Kiçik Biznes Aktı reytinqi üzrə tətbiq olunacaq qiymətləndirmə metodologiyası, eləcə də İƏİT tərəfindən icra olunan Məhsul Bazarı İndikatoru (PMİ) qiymətləndirməsi barədə məlumat verib. O, İƏİT-in Azərbaycanda vergi islahatları, korporativ idarəetmə standartlarının tətbiqi və nəzarət zərfi dövlətə məxsus müəssisələrin özəlləşdirilməsi praktikaları və biznes mühitinin yaxşılaşdırıması istiqamətində əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib. Görüşdə gələcəkdə planlaşdırılan tədbirlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

The Organization for Economic Cooperation and Development supports reforms in Azerbaijan
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reform and Communication (CAERC), has met with a delegation led by William Thompson, Head of the Eurasian Department of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD). The meeting discussed the results of a study entitled "Promotion of the digitalization of companies in Azerbaijan" prepared with the support of the OECD and the participation of the OECD in the policy followed in this area in the country.
During the meeting, Vusal Gasimli provided detailed information on the digital services provided through the portal http://enterpriseazerbaijan.gov.az/, operated by CAERC, and the work carried out to guarantee the access of SMEs to external markets and integration into digital networks. At the same time, he pointed out the importance of the activities carried out by the International Business Environment and Qualifications Commission, the public-private partnership platform, the commission's portal https://azranking.az/ to improve the business environment in the country. Cooperation issues between the Business Environment and International Ratings Commission and the OECD were discussed. In the field of SME rating, which is periodically evaluated by the OECD, the possibilities of exploiting the potential of SMEs were discussed. V. Gasimli has also highlighted the benefits of Azerbaijan's participation in relevant OECD committees.
William Thompson, the head of the OECD Eurasia Department, has spoken about the evaluation methodology that will be applied to the rating of the Small Business Law in Azerbaijan, as well as the evaluation of the OECD Product Market Indicator (PMI). He said that the OECD was interested in cooperating in Azerbaijan on tax reform, implementation of corporate governance standards and control package to privatize state-owned enterprises and improve business environment. The parties exchanged views on future measures.