İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, professor Vüsal Qasımlı Macarıstanın Pannonia Universitetinin rektoru, professor Janos Abonyinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Vüsal Qasımlı İİTKM-in fəaliyyəti barədə qonaqlara ətraflı məlumat verərək bildirib ki, Mərkəz hazırda 25 strateji sənədin icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsini həyata keçirir, layihə idarəetmə modulunu tətbiq edir və ölkədə proqram idarəetməsinin təkmilləşdirilməsinə töhfə verir. Azərbaycanda dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirməsi rəqəmsal platformalar vasitəsilə həyata keçirilir və bu prosesdə coğrafi informasiya texnologiyaları, video-müşahidə sistemləri və süni intellekt imkanları tətbiq olunur. Nəticədə qərarvermə data məlumatlarına əsaslanır, proqram idarəetməsi isə daha şəffaf və nəticəyönümlü olur. O qeyd edib ki, Azərbaycanda monitorinq mexanizmlərinin rəqəmsallaşdırılması dövlət proqramlarının icrasına operativ nəzarət imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirib. Eyni zamanda İİTKM-də aparılan tədqiqatların nəticələrinə uyğun olaraq kitablar və elmi nəşrlər hazırlanır. Vüsal Qasımlı macarıstanlı həmkarların iştirakı ilə nəşr olunan “Türk dövlətləri iqtisadiyyatı” və “Orta Dəhliz: cari reallıqların təhlili və perspektivlərin dəyərləndirilməsi” kitablarının əhəmiyyətini qeyd edib.
İİTKM-in icraçı direktoru Azərbaycan ilə Macarıstan arasında strateji əməkdaşlığın qurulduğunu, son illər isə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində münasibətlərin daha da dərinləşdiyini vurğulayaraq İİTKM-in Pannonia Universiteti ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib.
Pannonia Universitetinin rektoru professor Janos Abonyi rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi barədə məlumat verərək bir sıra istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq imkanları olduğunu deyib. O, birgə tədqiqatların aparılması və kitabların nəşri, eləcə də Azərbaycan təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə universitetin doktorantlarının İİTKM-də təcrübə keçməsi imkanlarını xüsusi vurğulayıb. Rektor Azərbaycanın monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərin diqqətəlayiq olduğunu bildirərək bu istiqamətin öyrənilməsinin maraqlı olacağını qeyd edib.
Qonaqlar professor Vüsal Qasımlının Pannonia Universitetində magistr və doktorantlar üçün ictimai mühazirə ilə çıxış etməsinin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyini bildiriblər.
Görüşdə həmçinin İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn və İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Rəşad Nəcəfli, Macarıstan tərəfdən isə Pannonia Universiteti Fondunun Müşahidə Şurasının prezidenti Zoltan Birkner, “MVM Azerbaijan” şirkətinin icraçı direktoru József Goldfárth və Macarıstan səfirliyinin diplomatı İştván Racz iştirak ediblər.

Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), met with a delegation led by Professor Janos Abonyi, Rector of the University of Pannonia, Hungary.
Professor Vusal Gasimli provided the guests with detailed information on CAERC's activities, noting that the Center currently monitors and evaluates the implementation of 25 strategic documents, applies project management modules, and contributes to the improvement of program management in the country. He highlighted that the monitoring and evaluation of state programs in Azerbaijan are conducted through digital platforms, utilizing geographic information technologies, video surveillance systems, and artificial intelligence. As a result, decision-making is data-driven, and program management has become more transparent and results-oriented. He further emphasized that the digitalization of monitoring mechanisms in Azerbaijan has significantly strengthened the capacity for operational oversight of state program execution. Additionally, books and scientific publications are prepared based on research conducted at CAERC. Vusal Gasimli noted the importance of the books "Economy of Turkic States" and "Middle Corridor: Analysis of Current Realities and Assessment of Prospects," which were published with the participation of Hungarian colleagues.
The Executive Director emphasized the established strategic cooperation between Azerbaijan and Hungary and stated that relations have deepened further within the framework of the Organization of Turkic States in recent years, expressing CAERC's interest in cooperating with the University of Pannonia.
Professor Janos Abonyi, Rector of the University of Pannonia, shared information about his institution and highlighted several areas for potential cooperation. He specifically emphasized the possibilities for joint research and book publications, as well as opportunities for the university's doctoral students to undergo internships at CAERC to study Azerbaijan's experience. The Rector remarked that Azerbaijan's achievements in the field of monitoring and evaluation are noteworthy and stated that studying this expertise would be highly beneficial.
The guests suggested that a public lecture by Professor Vusal Gasimli for master's and doctoral students at the University of Pannonia would contribute significantly to the development of this cooperation.
The meeting was also attended by Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, and Rashad Najafli, Deputy Head of the Economic Analysis Department. Representing the Hungarian side were Zoltan Birkner, President of the Board of Trustees of the University of Pannonia Foundation, József Goldfárth, Executive Director of "MVM Azerbaijan," and István Racz, a diplomat from the Hungarian Embassy.