İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, i.e.d., prof. Vüsal Qasımlı Bakıda keçirilən "İslam Maliyyə Forumu 2025" tədbirinin açılış mərasimində çıxış edib.
Forum “İqtisadi Resursların Öyrənilməsi” İB-nin təşəbbüsü, UNEC-in dəstəyi, İİTKM-in, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, AR Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), AR Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin, Türkiyə Katılım Bankalar Birliyinin (TKBB), AR Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK), Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) birgə tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Vüsal Qasımlı çıxışında Azərbaycanda islam maliyyəsinin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı əsas istiqamətləri vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, bu sahə üzrə kadr hazırlığı, institutsional inkişaf, qanunverciliyin təkmilləşdirilməsi, dünyada aparıcı islam maliyyə qurumları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi və islam maliyyə kanalları vasitəsilə sərmayə cəlbi, xüsusən də post-konflikt quruculuğunda islam maliyyə imkanlarından istifadə aktual müzakirə mövzularıdır.
İİTKM-in icraçı direktoru bildirib ki, qlobal biznes trendlərinə cavab verən islam maliyyəsi pulun islam prinsipləri əsasında idarəedilməsidir. İslam maliyyəsi iqtisadiyyatın klassik müşküllərindən biri - ədalət, səmərəlilik və azadlıq arasında çözümün yolunu göstərən həllərdəndir. İslam maliyyə sektoru Cənub-Cənub, Şimal-Cənub və Üçbucaq əməkdaşlıq formatları daxilində qlobal trendlərə adaptasiya olunur və resursların, bilik və təcrübənin ədalətli bölgüsünü təşviq edir. İslam maliyyəsi BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə həmahənglik təşkil etməklə, ESG (ətraf mühit, sosial və idarəetmə) çərçivəsində sosial məsuliyyəti təlqin edir, yaşıl və davamlı məhsullara, xüsusilə də yaşıl sukuka marağı artırır. İqlim dəyişikliyinin gətirdiyi maddi riskləri nəzərə alaraq islam maliyyə sektoru iqlim liderliyi, strateji iqlim idarəçiliyi, iqlimlə bağlı əməliyyat inteqrasiyası, performansın ölçülməsi və hesabatlılıq, iqlim davamlılığı üzrə əməkdaşlıq və mübadilə kimi prinsiplərə söykənir.
Forumun plenar hissəsində “Azərbaycanda islam maliyyəsinin müasir çağırışları”, “İslam sərmayəsinin inkişafının əsas istiqamətləri: Qlobal çağırışlar və Azərbaycan üçün yeni imkanlar”, “İslam bankçılığında xarici təcrübə”, “İslam ölkələrinin iqtisadi resursları”, Qаrаbağ və Şərqi Zəngəzurun dirçəldilməsinə “yaşıl sərmayə”nin cəlbi”, “İslam ölkələrindən Azərbaycana investisiya cəlbi: KOB-lar üçün yeni imkanlar” və “İslam ölkələrinin bərpa olunan enerji resursları” mövzularında panel sessiyaları keçirilib.
İİTKM-in şöbə müdirləri Aqil Əsədov və Vüsalə Cəfərova sessiyalarda moderator və spiker qismində çıxış ediblər.

Vusal Gasimli spoke at the opening of the Islamic Finance Forum
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Ph.D., Professor, delivered a speech at the opening ceremony of the “Islamic Finance Forum 2025” held in Baku.
The forum was organized on the initiative of the “Economic Resources Research” Public Union, with the support of UNEC, and in partnership with CAERC, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the State Agency for Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, the Participation Banks Association of Turkey, the National Confederation of Entrepreneurs Organizations of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan Microfinance Association.
In his speech, Vusal Gasimli emphasized the key directions for developing Islamic finance in Azerbaijan. According to him, issues such as workforce development, institutional capacity building, improvement of legislation, strengthening cooperation with leading global Islamic finance institutions, and attracting investment through Islamic finance channels—particularly in post-conflict reconstruction—are current topics of discussion.
The Executive Director of CAERC stated that Islamic finance, which aligns with global business trends, is the management of money according to Islamic principles. Islamic finance provides solutions to one of the classic challenges of the economy—balancing justice, efficiency, and freedom. The Islamic finance sector adapts to global trends within South-South, North-South, and Triangular cooperation formats and promotes the fair distribution of resources, knowledge, and expertise. Islamic finance aligns with the UN Sustainable Development Goals (SDGs) and promotes social responsibility under the ESG (environmental, social, and governance) framework, increasing interest in green and sustainable products, especially green sukuk. Considering the financial risks posed by climate change, the Islamic finance sector relies on principles such as climate leadership, strategic climate management, integration of climate-related operations, performance measurement and reporting, and collaboration and exchange on climate resilience.
During the plenary session of the forum, panels were held on topics including “Modern Challenges of Islamic Finance in Azerbaijan,” “Key Directions for the Development of Islamic Investment: Global Challenges and New Opportunities for Azerbaijan,” “Foreign Experience in Islamic Banking,” “Economic Resources of Islamic Countries,” “Attracting Green Investment for the Reconstruction of Karabakh and Eastern Zangazur,” “Investment Attraction from Islamic Countries to Azerbaijan: New Opportunities for SMEs,” and “Renewable Energy Resources of Islamic Countries.”
CAERC department heads Aqil Asadov and Vusale Jafarova participated as moderators and speakers during the sessions.