Vüsal Qasımlı İmişlidə “Əsrin müqaviləsi” mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı İmişli rayonunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş ““Əsrin müqaviləsi” tarixi Zəfərimizə gedən yolun başlanğıcıdır” mövzusunda konfransda çıxış edib. Konfransda İmişli RİH başçısı Elçin Rzayev, ARDNŞ-in "Neftqazelmitədqiqatlayihə" İnstitutunun şöbə rəisi, dosent Xıdır İbrahimov, rayonun hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransdan əvvəl Ulu Öndərin abidəsi önünə gül dəstələri düzülüb, görkəmli dövlət xadiminin əziz xatirəsi böyük ehtiramla yad edilib.
Çıxış edənlər bildiriblər ki, Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində 1994-cü ilin sentyabr ayının 20-də “Əsrin müqaviləsi” kimi möhtəşəm neft müqaviləsi imzalanıb. Bu qlobal layihə Azərbaycanın suveren dövlət kimi öz təbii sərvətlərinə sahib çıxmaq, milli mənafelərini, iqtisadi və strateji maraqlarını müdafiə etmək əzmini bütün dünyaya göstərdi, dövlət müstəqilliyinin mühüm təminatına çevrildi.
Qeyd olunub ki, 2002-ci ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin şəxsən iştirakı ilə “Bakı-Tbilisi-Ceyhan” neft kəmərinin təməli qoyulub. Vurğulanıb ki, “Əsrin müqaviləsi” Ulu Öndərin birinci, “Bakı-Tbilisi-Ceyhan” neft boru kəməri isə ikinci şah əsəridir.

Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), spoke at a conference dedicated to the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev in Imishli district, titled "The "Contract of the Century" is the beginning of the road to our historical victory." The conference was attended by Elchin Rzayev, head of the Imishli R&D, head of the department of SOCAR's "Oil and Gas Research Project" Institute, associate professor Khidir Ibrahimov, heads of law enforcement agencies of the region and public representatives.
Before the conference, flowers were arranged in front of the Great Leader's monument, and the dear memory of the outstanding statesman was commemorated with great respect.
The speakers said that as a result of the visionary policy of the National Leader, a great oil contract was signed on September 20, 1994 as the "Contract of the Century". This global project showed Azerbaijan's determination to own its natural resources as a sovereign state, defend its national interests, economic and strategic interests to the whole world, and became an important guarantee of state independence.
It was noted that in 2002, the foundation of the "Baku-Tbilisi-Ceyhan" oil pipeline was laid with the personal participation of National Leader Heydar Aliyev. It was emphasized that the "Contract of the Century" is the first masterpiece of the Great Leader, and the "Baku-Tbilisi-Ceyhan" oil pipeline is the second masterpiece.