Vüsal Qasımlı Ermənistanın işğal siyasəti barədə beyin mərkəzlərinə müraciət etdi
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı dünyanın aparıcı beyin mərkəzlərinə Ermənistanın Azərbaycana qarşı apardığı işğal siyasətinə son qoyulması mövzusunda müraciət edib.
Müraciətdə deyilir ki, Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələrinin 2020-ci ilin sentyabr ayının 27-də səhər saatlarında atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq başladıqları hərbi təxribat nəticəsində Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələri və döyüş mövqeləri şiddətli artilleriya atəşinə məruz qalıb: “Bu təcavüz nəticəsində Azərbaycanın 24 dinc sakini, o cümlədən 4 uşaq həlak olub. Mülki əhalidən 121 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib. Xüsusi narahatlıqla bildiririk ki, son günlər ərzində Ermənistan tərəfindən insanların sıx şəkildə yaşadığı Azərbaycanın Gəncə, Xızı, Abşeron, Mingəçevir kimi iri yaşayış məntəqələrinə 10.000-dən artıq müxtəlif növ mərmi və raket atılmışdır. 300-dən çox fərdi yaşayış evi tam dağılıb və ya ciddi ziyan dəyib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi (822, 853, 874 və 884 saylı) Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edir. Bəzi hallarda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri bir neçə gün ərzində icra edilir. Ermənistan isə 30 ildir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə məhəl qoymamaqda davam edir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi beynəlxalq ictimaiyyəti beynəlxalq hüququn tərəfində olmağa çağırır.”
V.Qasımlının müraciəti etdiyi 100-dən artıq beyin mərkəzləri arasında ABŞ, Türkiyə, Avropa İttifaqı, Yaponiya, Çin, Rusiya və başqa ölkələrin qurumları var. Müraciətin ünvanlandığı nüfuzlu beyin mərkəzi rəhbərləri bunlardır: Thomas J. Pritzker (CSIS), James M. Acton (Carnegie Endowment for International Peace), Kelly Adams (Heritage Foundation), Adam S. Posen (Peterson Institute for International Economics), Sarah Rosen Wartell (Urban Institute), Rajiv Vinnakota (Wilson Center), Neera Tanden (Center for American Progress), Frederick Kempe (Atlantic Council), Michael D. Rich (RAND Corporation) və s.

Vusal Gasimli Appeals to Think Tanks on Armenia’s Occupation Policy
The Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), Doctor of Economics Vusal Gasimli, has addressed the world’s leading think tanks, calling for an end to Armenia’s occupation policy against Azerbaijan.
The appeal states that on the morning of September 27, 2020, the armed forces of the Republic of Armenia grossly violated the ceasefire and launched military provocations, subjecting residential areas and combat positions of the Republic of Azerbaijan to intense artillery fire. “As a result of this aggression, 24 Azerbaijani civilians, including four children, were killed. A total of 121 civilians sustained injuries of varying severity and were hospitalized. With deep concern, we note that in recent days Armenia has fired more than 10,000 various types of shells and missiles at major Azerbaijani population centers with dense civilian populations, including Ganja, Khizi, Absheron, and Mingachevir. More than 300 private residential houses have been completely destroyed or severely damaged. Four resolutions of the UN Security Council (Nos. 822, 853, 874, and 884) demand the immediate, full, and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan. In some cases, UN Security Council resolutions are implemented within a matter of days. Armenia, however, has continued to ignore these resolutions for 30 years. CAERC calls on the international community to stand on the side of international law.”
More than 100 think tanks from the United States, Turkey, the European Union, Japan, China, Russia, and other countries are among the recipients of Vusal Gasimli’s appeal. The heads of prominent think tanks addressed include Center for Strategic and International Studies, Carnegie Endowment for International Peace, The Heritage Foundation, Peterson Institute for International Economics, Urban Institute, Wilson Center, Center for American Progress, Atlantic Council, and RAND Corporation, among others.