Vüsal Qasımlı: Ərazi bütövlüyünün bərpası iqtisadi artıma təkan verəcək
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2020-ci ilin yekunlarına həsr olunan videoformatda müşavirə keçirilib. “2020-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatı məşhur alim Nassim Talebin dediyi kimi “anti-kövrəklilk” göstərdi, şoklara qarşı adekvat reaksiyası ilə bütün çağırışlara cavab verdi və immunitetini daha da gücləndirdi”. Bu sözləri deyən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, “Gallup International”ın son sorğularının nəticəsinə əsasən dünyada iqtisadi nikbinlik indeksinə görə Azərbaycan ilk üçlükdə qərarlaşıb: “Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyilə Ordumuzun qələbəsi özgüvəni və inamı artırıb ki, bu da iqtisadi inkişafımıza töhfə olacaqdır.”
V.Qasımlı bildirib ki, 2020-ci ildə iqtisadiyyatda geriləmə fonunda bəzi sahələrdə artımın keyfiyyəti yüksəlib: “İqtisadi geriləmənin 4 faizdən artıq olduğu halda qeyri-neft-qaz sənayesinin modern texnologiyaları tətbiq etməklə 11 faizdən artıq yüksəlməsi, bu sektorun iqtisadiyyatda xüsusi çəkisini 16 faizdən çox edib. Daha çox yeni dəyər yaradan sənayeləşmə isə iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətini artırır, Harvard Universitetinin hesabladığı “iqtisadi mürəkkəblik indeksi”ni yüksəldir. Emal sənayesində kimya, əczaçılıq, metallurgiya, elektron, optik, rezin, plastik kütlə məhsullarının istehsalının əhəmiyyətli artması idxalın əvəzlənməsi, ixracyönümlülük və dəyər zəncirlərinə qoşulmaq baxımından vacibdir. Neft hasilatının azalması fonunda TAP-ın istifadəyə verilməsilə Azərbaycanda qaz hasilatının ilbəil yüksəlməsi və iqtisadi artımı dəstəkləməsi proqnozlaşdırılır.
Aqrar sahədə də artım daha çox ekstensiv deyil, intensiv yollarla baş verib, pambıq, tütün, tərəvəz, şəkər çuğunduru, taxıl kimi sahələrdə məhsuldarlıq göstəriciləri yüksəlib. 2020-ci ildə həm də innovativ sahə olan informasiya və rabitə xidmətləri də az da olsa artım tempini qoruya bilib. 2020-ci ildə pandemiya səbəbindən dərin geriləməyə məruz qalmış turizm, nəqliyyat, logistika, tikinti, ictimai iaşə, ticarət kimi sahələrin bu ildən başlayaraq bərpası sahəyə dövlət dəstəyi, sahibkarlıq təşəbbüsləri, sərmayə cəlbi, yeni bazarlara çıxış və yeni biznes modellərin tətbiqi ilə mümkündür.”
V.Qasımlının sözlərinə görə, 2020-ci ildə iqtisadi artımın keyfiyyət dəyişikliyi ilə yanaşı dövlət idarəçiliyinin səmərəliliyinin artırılması və struktur islahatları baxımından addımlar atıldı: “2020-ci ildə siyasi dialoqun dərinləşməsi, kadr islahatlarının aparılması, korrupsiya ilə mübarizə, yeni parlamentin formalaşdırılması, Nazirlər Kabinetinin işinin təkmilləşdirilməsi, yeni iqtisadi iqtisadi siyasət çərçivəsi - İqtisadi Şuranın və işğaldan azad edilən ərazilər üzrə Əlaqələndirmə Qərargahının yaradılması, su resurslarının idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi, Dövlət İnvestisiya Holdinqinin və YAŞAT fondunun fəaliyyətə başlaması, dövlət idarəçiliyində səmərəliliyin, dövlət nəzarətinin təşkili və icra intizamına əməl olunması istiqamətində görülən işlər mühüm oldu. Dünyada rəqabət idarəetmə sistemləri arasındadır. Bu baxımdan dövlət idarəetmə islahatlarının aparılması ümumi iqtisadi səmərəliliyə xidmət edir.
2020-ci ildə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə Azərbaycan dövləti eyni vaxtda bir neçə böhranın uğurla idarəedilməsi təcrübəsini ortaya qoydu.” “Azərbaycan 2020-ci ildə iqtisadi geriləmənin və sosial rifahın düşməsinin daha kəskin olmasının qarşısını almaq üçün yalnız öz resurslarına əsaslandı, manatın sabitliyini qorudu, inflyasiyanı aşağı həddə saxladı, dövlət borcunun artmasına və strateji valyuta ehtiyatlarının kəskin azalmasına imkan vermədi, cari əməliyyatlar hesabı aşağı neft qiymətlərinə baxmayaraq tarazlığını qorudu. Hətta maliyyə-bank sektorunda 2020-ci ilin ilk yarısında yaranan neqativ trendlər, ilin ikinci yarısında müsbətə doğru dəyişdi, böhran bu sektora “sıçraya” bilmədi. 2020-ci ildə “fiskal fəza”dan istifadə etməklə dövlət büdcəsində 2,3 milyard manatlıq maliyyə təminatının yaradılması və Mәrkәzi Bank tәrәfindәn ünvanlı likvidlik dәstәyinin göstәrilmәsi bütövlükdə pandemiya ilə mübarizədə öz sözünü dedi. 2019-cu ildə həyata keçirilən inqilabi sosial islahatların 2020-ci ildə 3 milyard manatlıq maliyyə yükü ilə yanaşı, həm də 3,5 milyard manat civarında anti-pandemiya büdcəsi formalaşdırıldı. Beləliklə, iqtisadiyyatın daha az ziyan çəkməsi onun daha tez bərpası imkanını yaradır.”
V.Qasımlı deyib ki, Qarabağın meşə, su, torpaq, faydalı qazıntı və qeyri-maddi resursları ilə Azərbaycan iqtisadiyyatının dövriyyəsinə cəlb olunması, həmçinin yeni reallığa uyğun olaraq regional nəqliyyat-kommunikasiya imkanlarının genişlənməsi böyük artım potensialına malikdir: “Müzəffər Ali Baş Komandan və ordumuzun yaratdığı yeni reallıq ölkə iqtisadiyyatının növbəti 10 ildə iki dəfə artırılmasına inamı gücləndirir. Xüsusən də Qarabağda yaşıl enerji, dağ-mədən, metallurgiya, emal sənayesi, aqrar sahə və turizm kimi sahələr həm dövlət, həm də özəl yerli və xarici sərmayələr hesabına inkişaf etdiriləcək. Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında dünyanın ən islahatçı 10 ölkəsindən biri olan Azərbaycanın əldə edilmiş qələbəmizi sistemli və davamlı islahatlarla yeni imkanlara çevirməsi mümkündür.”

Vusal Gasimli: Restoration of Territorial Integrity Will Stimulate Economic Growth
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev chaired a video conference on the results of 2020. “In 2020, the economy of Azerbaijan demonstrated “antifragility” as said by a famous scientist Nassim Taleb, responded to all calls showing an adequate reaction to shocks, and strengthened the immunity”, said Head of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics Vusal Gasimli. He also noted, “According to the results of the Gallup International latest surveys, Azerbaijan is among top three countries in the Economic Optimism Index. The victory of our Army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief has increased self-confidence and trust, which will contribute to our economic development.”
V.Gasimli stated that in 2020, against the background of the economic downturn, the quality of growth has increased in some areas. “While the economic downturn was more than 4 percent, the non oil and gas industry, due to application of modern technology, increased by more than 11 percent, making the share of this sector in the economy 16 percent higher. Industrialization leads to the creation of more chain values and increases the competitiveness and Economic Complexity Index calculated by Harvard University. Significant increase in the production of chemical, pharmaceutical, metallurgical, electronic, optical, rubber, and plastic products within the processing industry is important in terms of import substitution, export orientation, and integration into value chains. It is forecasted that the commissioning of TAP against the background of declining oil production will increase gas production in Azerbaijan and support economic growth.
The growth in the agrarian sphere has been reached mainly in an intensive way rather than extensive. Cotton, tobacco, vegetables, sugar beet, and grain production has increased. In 2020, such innovative spheres as information and communication services managed to maintain a small growth rate. This year, it will be possible to restore tourism, transport, logistics, construction, catering, and trade, which suffered a deep decline due to the pandemic in 2020, through the state support, entrepreneurial initiatives, investment attraction, access to new markets, and the introduction of new business models.”
V.Gasimli noted that in 2020, along with the qualitative change in economic growth, steps have been taken to increase the efficiency of public administration and structural reforms. As he said, “The most important measures taken in 2020 were related to the deepening of the political dialogue, personnel reform, combating corruption, the formation of a new parliament, improvement of the work of the Cabinet of Ministers, and new economic policy framework – establishment of the Economic Council and the Coordination Headquarters to address issues in liberated territories, improvement of managing water resources, initiation of the State Investment Holding and Yashat Foundation, efficiency in public administration, organization of the state control, and observance of executive discipline.
The establishment of the State Investment Holding and Yashat Foundation, as well as the work done in the field of efficiency in public administration, organization of the state control, and observance of executive discipline were of great significance. In the world, the competition is seen among the best management systems. From this point, public administration reforms serve the general economic efficiency.
In 2020, under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan was successful in managing several crises simultaneously. In order to prevent the aggravation of economic downturn and social welfare decline in 2020, Azerbaijan relied only on its resources, maintained the stability of manat, kept inflation low, prevented the increase in the public debt, and a sharp decline in strategic foreign exchange reserves, and maintained its current account balance despite low oil prices. The negative trends in the financial and banking sector observed in the first half of 2020 changed for the better in the second half of the year, and the crisis did not “leap over” into this sector. Financial provision of 2.3 billion manats in the state budget through the application of fiscal space and the provision of targeted liquidity support by the Central Bank has contributed to the fight against the pandemic as a whole. Revolutionary social reforms that had been implemented in 2019 formed a financial burden of 3 billion manats in 2020 along with an anti-pandemic budget of around 3.5 billion manats. Thus, the less damage the economy suffers, the more opportunities it has for quick recovery.
V.Gasimli told that the involvement of Karabakh in the turnover of Azerbaijan’s economy with its forests, water, land, and intangible resources and minerals, as well as the expansion of the regional transport and communication capabilities following the new reality has a great growth potential. “New reality established by victorious Supreme Commander-in-Chief and our army strengthens confidence that the country’s economy will double in the next 10 years. Particularly, such spheres as green energy, mining, metallurgy, processing industry, agriculture, and tourism will be developed in Karabakh through both public and private local and foreign investments. As one of the top-0 reformist countries in the World Bank’s Doing Business report, through systematic and sustainable reforms Azerbaijan.