Vüsal Qasımlı: “Azərbaycanda hər beş fərdi sahibkardan biri qadındır”
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Vüsal Qasımlı bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin qəbul etdiyi Strateji Yol Xəritələrinin icrası çərçivəsində yaradılan assosiasiya qadın sahibkarlığının inkişafında, qadın sahibkarlığı sahəsində təşəbbüskarlığın artırılmasında, sahibkar qadınların maraqlarının qorunmasında, şəffaflıq və sosial məsuliyyət prinsipləri əsasında onlara biznes xidmətlərinin göstərilməsində mühüm rol oynayır: "2020-ci ildə 174 329 sahibkarlıq subyekti qeydiyyata alınıb, onlardan 9230-u kommersiya hüquqi şəxs, 165 099-u fərdi sahibkardır. Kommersiya hüquqi şəxslərin 14,8 faizinin (1373) təsisçisi və fərdi sahibkarların 20,4 faizi (33 742) qadındır. Beynəlxalq müqayisələr göstərir ki, qadın sahibkarlığının inkişafı ölkədə iqtisadi artımın sürətlənməsi, sosial rifahın yaxşılaşması və inklüzivliyin təmin olunmasında əhəmiyyətlidir."
Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının (AQSİA) İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva qadın sahibkarlığın inkişafı üçün dövlət dəstəyinin əhəmiyyətini qeyd etməklə yanaşı, həm də vergi, gömrük, kredit, sığorta və s. sahələrdə təkliflərini təqdim edib. V.Qasımlı dövlət-özəl dialoqu çərçivəsində verilən təkliflərin islahat gündəliyini zənginləşdirəcəyinə inamını ifadə edib.
İİTKM-in innovativ layihələri olan Azexport, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı və http://EnterpriseAzerbaijan.com portalı ilə AQSİA arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. AQSİA-nın nümayəndə heyəti həmçinin İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinin fəaliyyətilə yaxından tanış olublar.

Vusal Gasimli, “One in Five Individual Entrepreneurs in Azerbaijan Is a Woman”
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli met with a delegation of the Association of Women Entrepreneurship Development in Azerbaijan (AWED).
Vusal Gasimli noted that the Association established within the implementation of the Strategic Road Maps adopted by President Ilham Aliyev plays a crucial role in the development of women's entrepreneurship, increasing women's entrepreneurship initiatives, protecting the interests of women entrepreneurs, and providing them with business services based on transparency and social responsibility. As he said, “In 2020, there were registered 174 329 business entities, 9 230 of which were commercial legal entities, and 165 099 - individual entrepreneurs. The founders of 14.8% (1 373) of commercial legal entities and 20.4% (33 742) of individual entrepreneurs are women. International comparisons show that the development of women's entrepreneurship is important for accelerating economic growth, improving social welfare, and ensuring inclusion in the country”.
Chairwoman of Association of Women Entrepreneurship Development in Azerbaijan (AWED) Sakina Babayeva along with noting the importance of state support for the development of women's entrepreneurship, presented proposals in the fields of taxation, customs, credit, insurance, etc. V.Gasimli expressed confidence that the suggestions made within the public-private dialogue will enrich the reform agenda.
The parties discussed cooperation opportunities of the AWED with an innovative project of the CAERC, including Azexport, Digital Trade Hub, and EnterpriseAzerbaijan.com portal. AWED representatives got closely acquainted with the work of the One-Stop-Shop Export Support Center functioning within the CAERC.