Vüsal Qasımlı Asiya və Sakit Okean regionunda transsərhəd kağızsız ticarətin asanlaşdırılması üzrə beynəlxalq müzakirələrdə Azərbaycanı təmsil edib
27-29 aprel 2022-ci il tarixlərində Banqkokda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okeanda Transsərhəd Kağızsız Ticarətin Asanlaşdırılması üzrə Çərçivə Sazişinin Kağızsız Ticarət Şurasının birinci sessiyası hibrid formatda keçirilməkdədir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) Azərbaycan üzrə milli koordinatoru olan Vüsal Qasımlı da bu müzakirələrdə iştirak edib. Asiya və Sakit Okean regionu ölkələrinin iştirak etdiyi sessiyada kağızsız ticarət üzrə ən yaxşı təcrübələrə sahib ölkələr öz təcrübələrini və bu sahədə keçirilən islahatlara dair məlumatları paylaşıblar. Görüşdə Azərbaycanda ticarətin asanlaşdırılması sahəsində mövcud vəziyyət və irəliləyişlər, eyni zamanda, transsərhəd kağızsız ticarət sahəsində texniki və hüquqi hazırlığın qiymətləndirilməsinin nəticələri qeyd edilib. Azərbaycan son 6 il ərzində əhəmiyyətli dərəcədə irəliləyiş əldə edib və ölkənin ticarətin asanlaşdırılması üzrə ümumi göstəricisi UNESCAP-ın Transsərhəd Kağızsız Ticarətə dair hazırlığın qiymətləndirilməsi Hesabatının nəticələrinə əsasən göstərilən dövr ərzində 48,39%-dən 86,02%-ə qədər yüksəlib.
Beləliklə, ölkə rəqəmsal və davamlı ticarətin asanlaşdırılması üzrə MDB ölkələri (Rusiya - 84,95%, Gürcüstan - 82,8%, İran - 77,42%, Ermənistan - 62,37%) və Mərkəzi Asiya ölkələri (SPECA) arasında lider mövqe qazanıb (Qazaxıstan). - 72,04%, Özbəkistan - 62,37%, Qırğızıstan - 69,89%.

Vusal Gasimli has represented Azerbaijan in international discussions on facilitation of cross-border paperless trade in Asia and the Pacific
The first session of the Paperless Trade Council of the United Nations Framework Agreement for the Facilitation of Cross-Border Paper Trade in Asia and the Pacific is held in a hybrid format from April 27-29, 2022 in Bangkok.
Vusal Gasimli, National Coordinator for Azerbaijan of the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), has also participated in the discussions. In the session, attended by countries from Asia and the Pacific, countries with best practices in paperless trade shared their experiences and information on reforms in this area. The meeting took note of the current situation and progress in the field of trade facilitation in Azerbaijan, as well as the results of the evaluation of technical and legal training in the field of cross-border paperless trade. Azerbaijan has made significant progress over the past six years, with the country's overall trade facilitation rate increasing from 48.39% to 86.02% over the same period, according to the Paperless Transparency Trade Assessment Report of UNESCAP.
Thus, the country is the leader among the CIS countries (Russia - 84.95%, Georgia - 82.8%, Iran - 77.42%, Armenia - 62.37%) and the Central Asian countries ( SPECA) in facilitation of digital and sustainable trade. (Kazakhstan - 72.04%, Uzbekistan - 62.37%, Kyrgyzstan - 69.89%).