Vüsal Qasımlı: “Asiya ölkələri “Zəngəzur dəhlizi”ni dəstəkləyir”
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri Vüsal Qasımlı Özbəkistanda “Mərkəzi və Cənubi Asiya regional əlaqələr üzrə çağırışlar və imkanlar” mövzusunda keçirilən konfransda iştirak edərək məruzə təqdim edib.
V.Qasımlı “Zəngəzur dəhlizi: geoiqtisadi inqilab” adlanan məzurəsində bildirib ki, “Zəngəzur dəhlizi” Şərq-Qərb marşrutu üzrə diversifikasiya imkanlarını artırır. Buna görə Cənub-Şərqi və Mərkəzi Asiya ölkələri, həmçinin Avropa İttifaqı “Zəngəzur dəhlizi”nin həyata keçirilməsində maraqlıdırlar. Eyni zamanda “Zəngəzur dəhlizi” Şimal-Cənub istiqamətində marşrutun şaxələndirilməsi üçün mühüm rol oynayır. Dəhliz qısa olmaqla yanaşı, vaxta və resurslara qənaət nöqteyi nəzərindən də əhəmiyyət kəsb edir.
Konfransda Özbəkistan Respublikasının Prezidenti, Əfqanıstan İslam Respublikasının Prezidenti, Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri, Orta və Cənubi Asiya ölkələri ilə yanaşı digər ölkələrin Xarici İşlər nazirləri və ali nümayəndələri, nüfuzlu beynəlxalq və regional təşkilatların rəhbərləri, qlobal maliyyə qurumları və şirkətləri, o cümlədən aparıcı tədqiqat və analitik mərkəzləri iştirak edib.

While participating in the international conference on “Central and South Asia: Regional Connectivity. Challenges and Opportunities” held in Uzbekistan, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli made a report.
In his report titled “Zangezur Corridor: Geo-Economic Revolution”, V.Gasimli stated that Zangezur Corridor increases diversification capacity along the West-East route. That is why Southeast and Central Asian countries, as well as the European Union, are interested in the realization of the Zangezur Corridor. At the same time, Zangezur Corridor plays a significant role in the diversification of the North-South route. Along with being short, the corridor is also important in terms of saving time and resources.
Among the participants of the conference was the President of the Republic of Uzbekistan, President of the Islamic Republic of Afghanistan, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Foreign Ministers and High Representatives of Central and South Asian countries, heads of influential international and regional organizations, global financial institutions and companies, including leading research and analytical centers.