Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının ölkə direktorunu qəbul edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Azərbaycan üzrə yeni təyin olunan ölkə direktoru Kandis Makdeiqan arasında görüş keçirilib.
Görüşdə son zamanlarda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, “Doing Business” və digər beynəlxalq reyqtinlərdə Azərbaycanın qabaqcıl mövqeyi barədə məlumatlar təqdim edilib. Həmçinin sosial-iqtisadi inkişafa dair Azərbaycanın 2030-cu il üzrə qəbul edilmiş milli prioritetləri, İİTKM-in monitorinq və qiymətləndirmə institutu olaraq həyata keçirdiyi fəaliyyətlər və kommunikasiya tədbirləri barədə də ətraflı danışılıb.
Eyni zamanda, makro-iqtisadi tədqiqatlar üzrə hazırlanmış təhlil və proqnozlaşdırma modellərinin hazırlanmasında AİB tərəfindən təmin edilən texniki yardım və əməkdaşlıq yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Azərbaycan üzrə yeni təyin olunan ölkə direktoru Kandis Makdeiqan Azərbaycanda infrastruktrurun yenidən qurulması və maliyyə sektorunun inkişafı istiqamətində AİB tərəfindən icra olunan fəaliyyətlər barədə məlumat verib. İqtisadi artım və diversifikasiya sahəsində tədqiqatların aparılması, makro-iqtisadi təhlil və proqnozlaşdırma modeli üzrə praktiki təlimlər və strateji əhəmiyyət kəsb edən sahələr üzrə iqtisadi islahat sənədlərinin hazırlanması gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri kimi təklif edilib.
Müzakirədə Asiya İnkişaf Bankının baş iqtisadçısı Nail Vəliyev və İİTKM-in İqtisadi Təhlil və Analitik İnformasiya Departamentinin rəhbəri Rəşad Hüseynov və Layihələr Departamentinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova da iştirak edib.

Vusal Gasimli Received Country Director of the Asian Development Bank
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli has a meeting with a recently appointed Country Director of the Asian Development Bank (ADB) in Azerbaijan Candice McDeigan.
During the meeting, information on recent economic reforms, Azerbaijan's leading position in Doing Business, and other international rankings were provided. The meeting featured a discussion on the national priorities of Azerbaijan for socio-economic development in 2030, the activities of the Center as monitoring and evaluation institute and communication measures.
At the same time, technical assistance and cooperation provided by the ADB in the development of analysis and forecasting models for macroeconomic research were highly appreciated.
At the meeting, the recently appointed Country Director of the Asian Development Bank (ADB) in Azerbaijan Candice McDeigan informed about the activities carried out by ADB in the direction of reconstruction of infrastructure and development of the financial sector in Azerbaijan. Research in the field of economic growth and diversification, practical training on the model of macroeconomic analysis and forecasting, and the preparation of economic reform documents in areas of strategic importance were proposed as areas for future cooperation.
Chief Economist of the Asian Development Bank Nail Valiyev, Head of the Economic Analysis and Analytical Information Department of CAERC Rashad Huseynov, and Head of Projects Department of CAERC Vusal Jafarova also participated at the meeting.