Tütünçülüyün inkişaf etdirilməsinə dövlət dəstəyi
Azerbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölkədə tütünçülüyün inkişafına dövlət dəstəyini gücləndirmək məqsədilə Sərəncam imzalanıb.
İqtisadi islahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzindən bildirilir ki, bu sərəncam, tütün istehsalı ilə məşğul olan əhalinin sosial rifahını daha da yaxşılaşdırmaq, sahənin potensial imkanlarından səmərəli istifadə etmək, rəqabət qabiliyyətini yüksəltmək üçün də faydalı olacaqdır. Belə ki, emal müəssisələrinə satılmış quru tütünün hər bir kiloqramına, yaş tütünün isə hər on kiloqramına görə tütün istehsalçılarına 0,05 manat məbləğində subsidiya verilməsi nəzərdə tutulur, ki bu da istehsalçilara dövlət dəstəyini əks etdirir. Nəzərdə tutulan subsidiya 2016-cı ildə istehsal olunmuş və emal müəssisələrinə satılmış quru və yaş tütünə də şamil ediləcəkdir. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti iki ay müddətində istehsalçılara subsidiyanın verilməsi qaydasını Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə razılaşdırmaqla təsdiq edəcək.Subsidiyaların maliyyələşdirilməsi məsələsi isə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə həvalə olunmuşdur.

Government support to tobacco growing
President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed an Executive Order for the purpose of enhancing government support to development of tobacco growing in the country.
Center for Analysis of Economic Reforms and Communication reports that this order will also be useful for further improving social welfare of the people dealing with tobacco production, more efficiently using potential opportunities of this field and improving its competitiveness.
That is, it is proposed to allocate subsidy to tobacco producers in amount of 0,05 manat per one kilogram of dry tobacco and per ten kilograms of wet tobacco which demonstrates government support to producers.
The proposed subsidy will also apply to dry and wet tobacco produced and sold to processing facilities in 2016.
Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan will approve the rules for granting subsidies to producers within two month in agreement with the President of the Republic of Azerbaijan.