“Türk iqtisadi icmalı”nın yeddi dildə nəşrinə başlanılıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) tərəfindən “Türk iqtisadi icmalı”nın rüblük nəşrinə başlanılıb. “Türk iqtisadi icmalı” nəşri ildə dörd dəfə yeddi dildə - Azərbaycan, ingilis, rus, türk, özbək, qazax və qırğız dillərində dövrü olaraq hazırlanacaq. “Türk iqtisadi icmalı”nın birinci buraxılışı Türk Dövlətləri Təşkilatının üzv ölkələrinin— Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Özbəkistanın 2022-ci ilin 1-ci rübünə olan əsas makroiqtisadi göstəricilərini əhatə edir.
Nəşr iki bölmədən ibarətdir: birinci bölmədə Türk Dövlətləri Təşkilatının üzvlərinə dair ümumi baxış təqdim edilib, onların ərazi, əhali, ümumi daxili məhsul (ÜDM) və ticarət dövriyyəsi üzrə ümumiləşdirilmiş göstəriciləri və dünyadakı payı təsvir edilib, türk ölkələrinin ayrı-ayrılıqda ÜDM artımının müqayisəsi aparılıb.
İkinci bölmədə Türk Dövlətləri Təşkilatı üzvləri olan Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə və Özbəkistanın 2022-ci ilin yanvar-mart aylarına dair əsas makroiqtisadi göstəriciləri müqayisəli şəkildə verilib. Bu makroiqtisadi göstəricilər “İqtisadi artım”, “Xarici ticarət”, “Maliyyə” və “Dövlət büdcəsi” başlıqları altında qruplaşdırılıb. “İqtisadi artım” başlığı altında ÜDM, sənaye məhsulu, kənd təsərrüfatı məhsulu, “Xarici ticarət” başlığı altında ixrac, idxal, ticarət balansı, “Maliyyə” başlığı altında əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitlər, bank sektorunun aktivləri, “Dövlət büdcəsi” başlığı altında dövlət büdcəsinin gəlirləri və xərcləri göstəriciləri qeyd edilib.
İcmalda göstərilir ki, türk ölkələrinin ümumi ərazisi 4 244 min km2, əhalisi 155.1 milyon nəfər, ÜDM-i 1 001.4 milyard ABŞ dolları, ticarət dövriyyəsi 536,08 milyard ABŞ dolları təşkil edir. Bu o deməkdir ki, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələri dünyada ərazi üzrə 0,8 faiz, əhali üzrə 2,0 faiz, ÜDM üzrə 1,2 faiz, ticarət dövriyyəsi üzrə 2,5 faiz paya malikdir. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2022-ci ilin birinci rübündə Türkiyə iqtisadiyyatı 7,3 faiz, Azərbaycan iqtisadiyyatı 6,8 faiz, Özbəkistan iqtisadiyyatı 5,8 faiz, Qırğızıstan iqtisadiyyatı 4,5 faiz, Qazaxıstan iqtisadiyyatı isə 4,4 faiz böyüyüb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) təqdim etdiyi rüblük əsasda “Türk iqtisadi icmalı” statistik bülleteni həm yerli, həm də beynəlxalq ictimaiyyətin, dövlət qurumlarının, tədqiqat mərkəzlərinin, QHT-lərin və media orqanlarının məlumatlandırılması baxımından əhəmiyyətlidir.
“Türk iqtisadi icmalı” statistik nəşrinin Azərbaycan variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/3NMr41Y, ingilis variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/397orZR, rus variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/3GNtH1l, türk variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/3MjE2Dg, özbək variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/3NU4YKS, qazax variantı ilə bu linkdə https://bit.ly/38YUknH və qırğız variantı ilə isə bu linkdə https://bit.ly/3zg6C5F tanış olmaq mümkündür.

"Turkic Economic Outlook" was launched in seven languages
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) launched a quarterly publication of the Turkish Economic Review. The "Turkic Economic Outlook" will be published four times a year in seven languages - Azerbaijani, English, Russian, Turkish, Uzbek, Kazakh and Kyrgyz. The first issue of the "Turkic Economic Outlook" demonstrates main macroeconomic indicators of the member states of the Organization of Turkic States - Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan for the first quarter of 2022.
The publication consists of two sections. The first section provides an overview of the members of the Organization of Turkic States, their generalized indicators on area, population, GDP, trade turnover, and their share in the world. The comparison of GDP growth of Turkish countries is indicated, as well.
In the second section, the main macroeconomic indicators of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and Uzbekistan, which are members of the Organization of Turkic States, for January-March 2022 are described. These macroeconomic indicators are grouped under the headings of "Economic Growth", "Foreign Trade", "Finance" and "State Budget". Under the heading "Economic Growth" GDP, industrial products, agricultural products, under the heading "Foreign Trade", exports, imports, trade balance, under the heading "Finance" investments into fixed capital, banking sector assets and under the heading "State Budget" income and expenditures of the state budget are shown.
The statistical bulletin shows that the total area of the Turkic countries is 4,244,000 km2, with a population of 155.1 million people, a GDP of $ 1,001.4 billion and a trade turnover of $ 536.08 billion. This means that the member states of the Organization of Turkic States have a share of 0.8 percent of the world's territory, 2.0 percent of the population, 1.2 percent of GDP and 2.5 percent of trade turnover.
Compared to the same period last year, in the first quarter of 2022, the Turkish economy grew by 7.3 percent, the Azerbaijani economy by 6.8 percent, the Uzbek economy by 5.8 percent, the Kyrgyz economy by 4.5 percent and the Kazakh economy by 4.4 percent.
A quarterly statistical bulletin entitled "Turkic Economic Outlook" presented by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) is important in terms of informing both the local and international communities, government agencies, research centers, NGOs and as well as the media.
You can get acquainted with the Azerbaijani version of the statistical publication "Turkic Economic Outlook" at this link https://bit.ly/3NMr41Y (AZE), the English version at this link https://bit.ly/397orZR (EN), the Russian version at this link https://bit.ly/3GNtH1l (RU), the Turkish version at this link https://bit.ly/3MjE2Dg (TR), the Uzbek version at this link https://bit.ly/3NU4YKS (UZ), the Kazakh version at this link https://bit.ly/38YUknH (KZ) and the Kyrgyz version at this link https://bit.ly/3zg6C5F (KG).