"Türk dövlətləri iqtisadiyyatı: Çağırışlar, uğurlar və imkanlar” kitabının müzakirəsi keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) təşəbbüsü ilə hazırlanan "Türk dövlətləri iqtisadiyyatı: Çağırışlar, perspektivlər və imkanlar” adlı kitab layihəsi çərçivəsində türk dövlətlərinin beyin mərkəzlərinin görüşü keçirilib. Görüşdə İİTKM-in icraçı direktoru professor Vüsal Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edib: “Geosiyasi və geoiqtisadi qeyri-müəyyənlik şəraitində bunlar həqiqətən də uğur olaraq qiymətləndirilə bilər. Regional sabitliyin əldə edilməsində Türk Dövlətləri birlikdə daha böyük potensiala malikdirlər. Türk Dövlətləri Təşkilatına daxil olan müstəqil türk dövlətləri (Türkmənistanla birlikdə) 155 milyon əhaliyə sahib olmaqla 4.5 milyon kvadratmetr coğrafi ərazini əhatə edir. O cümlədən, 1 trilyon ABŞ dollarından çox ÜDM-ə sahib olaraq dünyada 13-cü yerdə qərarlaşır. Nəticədə, Türk Dövlətlərinin istifadə edilməmiş kollektiv potensialı nəzərə çarpacaq dərəcədə əhəmiyyətlidir.”
Qeyd edək ki, "Türk dövlətləri iqtisadiyyatı: Çağırışlar, perspektivlər və imkanlar” adlı kitab iki hissədən ibarət olacaq. Ümumi hissədə türk dünyasında qarşılıqlı iqtisadi, ticarət və investisiya əlaqələri, həmçinin birgə layihələr əhatə olunacaq. Bu hissədə ümumi tarazlıq modeli, qravitasiya modeli və qraflar nəzəriyyəsi kimi ekonometrik üsullardan istifadə edilməklə türk dövlətlərinin mövcud və potensial əməkdaşlıq imkanları araşdırılacaq. Xüsusi hissədə isə hər bir türk dövlətinin 2010-2021-ci illərdə iqtisadi və sosial inkişafı, eyni zamanda türk dünyası ilə qarşılıqlı əlaqələri təhlil ediləcək.
Görüşdə Qazaxıstan Respublikasından İqtisadi Araşdırmalar İnstitutu, Özbəkistan Respublikası Prezident Administrasiyası yanında İqtisadi Təhlil və İslahatlar Mərkəzi, Türkiyə Respublikasından Qara Dəniz və Mərkəzi Asiya Mərkəzi (KORA), Bursa Uludağ Universiteti və AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun nümayəndələri iştirak ediblər. "Türk dövlətləri iqtisadiyyatı: Çağırışlar, perspektivlər və imkanlar” adlı kitabın həmmüəlliflər qrupu sadalanan nüfuzlu beyin mərkəzlərinin əməkdaşlarıdır.

Discussion of the book” economy of Turkic states: challenges, successes and opportunities " was held
A meeting of the think tanks of Turkic states was held within the framework of the book project named "Turkic States Economy: Challenges, Prospects and Opportunities” prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). Professor Dr. Vusal Gasimli, Executive Director of the CAERC, made an opening speech at the meeting: “These are indeed successes in a world passing through geopolitical and geo-economic turbulences. Together, the Turkic States have a greater capacity to contribute to regional stability. Organization of Turkic States account for a population of around 155 million, cover an area of over 4.5 million square kilometres (with Turkmenistan), and have a total GDP of more than 1 trillion USD, ranking the 13th as a whole in the world. Their untapped collective potential is too valuable to overlook.”
It should be noted that the book " Turkic States Economy: Challenges, Prospects and Opportunities” will consist of two parts. The general part will cover mutual economic, trade, investment relations and joint projects in the Turkic world. In this section, the current and potential cooperation opportunities of Turkic states will be investigated using econometric methods such as general equilibrium model, gravitational model, graph theory. The special section will analyze the economic and social development of each Turkish state within the period of 2010-2021, as well as its interaction with the Turkic world.
The meeting took place with the attendance of representatives of the Economic Research Institute of the Republic of Kazakhstan, the Center for Economic Research and Reforms under the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan (CERR), Center for Black Sea and Central Asia (KORA) and Bursa Uludag University from of the Republic of Turkey and the Institute of Economics of ANAS. The group of co-authors of the book “Turkic States Economy: Challenges, Prospects and Opportunities" are academicians and researchers of the listed prestigious think tanks.