The London Post: “Azərbaycan ən yaxşı investisiya məkanıdır”
Böyük Britaniyanın nüfuzlu The London Post qəzeti “Azərbaycan ən yaxşı investisiya məkanıdır” başlıqlı yazı dərc edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru Vüsal Qasımlının müəllifi olduğu yazıda bildirilir ki, son 15 ildə iqtisadiyyatını üç dəfə böyüdən Azərbaycanın qarşıdakı 10 illikdə daha iki dəfə böyümə hədəfi var. “Dünya investisiya hesabatı - 2020”-də 2014-2019-cu illərdə ən çox birbaşa xarici sərmayə cəlb edən Top-3 keçid ölkəsindən biri kimi qiymətləndirilən Azərbaycan, həm də “Doing Business” hesabatında ən islahatçı 10 ölkədən biridir. Regionda dördüncü sənaye inqilabının ilk mərkəzini yaradan və davamlı inkişaf indeksinə görə lider olan Azərbaycanda əlverişli biznes mühiti, təkilf edilən özəlləşdirmə gündəliyi və dövlət-özəl əməkdaşlığı imkanları, həmçinin Qarabağda bərpa prosesi yeni investisiya dalğası yaradacaq. Azərbaycanın müəllifi olduğu yeni regional arxitektura, kommunikasiya və iqtisadi əlaqələrin bərpası bölgənin sərmayə cəlbediciliyini artırıb.
V.Qasımlı məqalənin yekununda bildirib ki, dünyada ÜDM-ə nisbətdə ən az xarici borca və ən çox strateji ehtiyatlara, həmçinin sabit valyuta və aşağı inflyasiyaya malik olan Azərbaycanda xarici sərmayələr üçün təşviqlər və qarantiyalar mövcuddur.
“The London Post” qəzetində dərc olunun məqalə ilə təqdim olunan link vasitəsi ilə tanış ola bilərsiniz: https://thelondonpost.net/azerbaijan-the-best-destination-for-investment-dr-vusal-gasimli/

The London Post: Azerbaijan - the Best Destination for Investment
The influential British newspaper The London Post published an article entitled Azerbaijan – The Best Destination for Investment.
The author of the article is Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Doctor of Economics Vusal Gasimli. The article says that Azerbaijan tripled its economy during the last 15 years and aims to double its economy in the next ten years. According to the World Investment Report-2020, Azerbaijan is among the top 3 transition countries in terms of FDI inflows between 2014-2019. Azerbaijan is also among the top-10 reformer and was ranked 28th among 190 countries, according to the last Doing Business report by the World Bank. Azerbaijan created the first center of the Fourth Industrial revolution in the region and holds leading positions for the sustainable development index. A favorable business environment proposed privatization agenda, and opportunities for public-private partnership, as well as the restoration of Karabakh, will initiate a new wave of investments. New regional architecture formed by Azerbaijan, the restoration of communication, and economic relations has increased the investment attractiveness of the region
.
V.Gasimli concluded the article by stating that with low inflation and the stable national currency, one of the lowest levels of foreign debt-to-GDP ratio, and one of the highest level of strategic currency-to-GDP ratio, Azerbaijan created a welcoming environment and guarantees for foreign investments.
The article published in The London Post can be viewed by the following link: https://thelondonpost.net/azerbaijan-the-best-destination-for-investment-dr-vusal-gasimli/