TDAM İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzləri Şəbəkəsi ilə birgə hesabat hazırlayacaq
İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbərləri Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türk Dövlətləri Təşkilatı Katibliyinin birgə təşkil etdiyi onlayn görüşdə iştirak ediblər. Görüşdə İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzləri Şəbəkəsinin (ERCNET) 2023-cü ildə həyata keçirdiyi layihələrdən, cari il üçün birgə planlaşdırılan tədbirlər barədə danışılıb. Bundan başqa Türk dünyası üzrə rəqəmsal ticarət və investisiyalar mövzusunda illik hesabatın nəticələrinin maraqlı tərəflərlə paylaşılması və hesabatdan irəli gələn təkliflərin icrası ilə bağlı mövzuların müzakirəsi baş tutub.
Onlayn müzakirə zamanı ERCNET-ə daxil olan rəsmi qurumların, beyin mərkəzlərinin və elmi-akademik dairələrin razılığı ilə 2024-cü ildə “Türk İqtisadiyyatları 2024 Hesabatı: Türk dövlətləri arasında nəqliyyat və enerji əlaqələrinin gücləndirilməsi” adlı hesabatın yazılmasına dair qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, hesabatın hazırlanmasının əsas məqsədlərindən biri regionda nəqliyyat və enerji əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı imkanlara və çağırışlara diqqət yetirməklə türk dövlətlərinin mövcud iqtisadi mənzərəsini təhlil etməkdir. Hesabat türk dövlətlərində mövcud nəqliyyat və enerji infrastrukturunun tədqiqini əhatə edəcək, əlaqələrin gücləndirilməsi üçün təkmilləşdirmə və investisiyaların əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirməyə dəstək olacaq. Həmçinin, hesabat çərçivəsində Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutuna xüsusi diqqət yetirməklə, türk dövlətləri arasında iqtisadi artımın və ticarətin genişləndirilməsinin təşviqində çoxşaxəli və sıx əlaqənin potensialı qiymətləndiriləcək.

TWRC will prepare a joint report with the Network of Economic Policy Research Centers
The Heads of the Turkish World Research Center and the Digital Trade Hub, operating under the CAERC, participated in an online meeting jointly organized by the International Turkic Academy and the Secretariat of the Organization of Turkic States. The meeting focused on discussing the projects executed by the Network of Economic Policy Research Centers (ERCNET) in 2023 and the jointly planned events for the current year. Additionally, the results of the annual report on digital trade and investments in the Turkic world were shared with interested parties, and topics related to the implementation of the proposals arising from the report were discussed.
During the online discussion, and with the agreement of the official institutions, think tanks, and scientific and academic circles included in ERCNET, a decision was made to write the report "Turkic Economies 2024 Report: Strengthening Transport and Energy Relations between Turkic States" in 2024.
It is noteworthy that one of the main goals of preparing the report is to analyze the current economic landscape of the Turkic states, focusing on the opportunities and challenges related to the expansion of transport and energy relations in the region. The report will encompass a survey of the existing transport and energy infrastructure in the Turkish states and will support identifying key areas of improvement and investment to strengthen ties. Moreover, within the framework of the report, the potential of multifaceted and close relations in promoting economic growth and the expansion of trade between the Turkic states will be assessed, with a special focus on the Trans-Caspian International Transport Route.