Sosialyönlü xərclər gələn il də prioritetlər sırasındadır
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsi birinci oxunuşda qəbul edilib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Orxan Sadıqov dövlət büdcəsinin xərc istiqamətlərinə toxunaraq bildirib ki, sosialyönlü xərclər 2026-cı ildə də əsas prioritetlər sırasında olacaq. Belə ki, sosialyönlü xərclər 17,1 milyard manat olmaqla dövlət büdcəsinin 41 faizini təşkil edəcək. Bu göstərici növbəti ilin dövlət büdcəsinin sosialyönlü olduğunu deməyə əsas verir. Gələn il təkcə təhsil və elm xərclərinə 5,2 milyard manat, səhiyyə xərcləri üçün isə 2 milyard manat nəzərdə tutulur.
2026-cı il üçün dövlət büdcəsinin gəlirləri 38,6 milyard manat, xərcləri 41,7 milyard manat məbləğində nəzərdə tutulur. Dövlət büdcəsi kəsirinin yuxarı həddi isə 3,1 milyard manat və ya ÜDM-in 2,3 faizi səviyyəsində proqnozlaşdırılır. Qanun layihəsinə əsasən, dövlət büdcəsinin xərcləri növbəti il üçün proqnozlaşdırılan ÜDM-ə nisbətdə 31,1 faiz və gəlirləri 28,8 faiz təşkil edəcək.
2026-cı il üzrə proqnozlaşdırılan dövlət büdcəsi gəlirlərinin 42,6 faizi və ya 16,4 milyard manatı neft-qaz sektorunun, 57,4 faizi və ya 22,2 milyard manatı qeyri-neft-qaz sektorunun payına düşür. Dövlət büdcəsi gəlirlərinin 12,8 milyard manatı isə Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə transfertin payına düşür.
2026-cı il üçün icmal büdcənin əsas göstəricilərinə gəldikdə, növbəti il üçün icmal büdcənin gəlirləri 45 milyard manat, xərcləri 48,8 milyard manat, kəsiri isə 3,8 milyard manat məbləğində proqnozlaşdırılır.
Müdafiə qabiliyyətinin və milli təhlükəsizliyin daha da möhkəmləndirilməsi sahəsində maliyyə təminatı 2026-cı il dövlət büdcəsinin əsas prioritetlərindəndir. Növbəti il müdafiə və milli təhlükəsizlik məqsədləri üçün dövlət büdcəsi xərclərinin 21 faizi həcmində, yəni 8,7 milyard manat vəsait nəzərdə tutulur.
Orxan Sadıqov qeyd edib ki, növbəti ilin dövlət büdcəsinin xərc prioriteti kimi ilk sıralarda Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının maliyyə təminatı durur və azad edilmiş ərazilərdə quruculuq işləri, habelə insanların öz doğma yurdlarına qayıdışı əsas prioritetlərdəndir. Bu məqsədlə növbəti ilin dövlət büdcəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpasına 3,5 milyard manat nəzərdə tutulub.

The Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan has approved, at the first reading, the draft law “On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026.” Commenting on the key expenditure directions, Orkhan Sadigov, Head of the Monitoring and Evaluation Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, stated that socially oriented expenditure will continue to feature among the principal priorities in 2026. Social spending is projected at 17.1 billion manats, representing 41 per cent of total state budget expenditure. This clearly demonstrates that next year’s budget will maintain a strong social focus. For 2026, 5.2 billion manats have been allocated for education and science, while 2 billion manats are designated for healthcare.
State budget revenues for 2026 are forecast at 38.6 billion manats, with expenditure projected at 41.7 billion manats. The upper limit of the budget deficit is set at 3.1 billion manats, equivalent to 2.3 per cent of GDP. According to the draft law, state budget expenditure will constitute 31.1 per cent of projected GDP, while revenues will account for 28.8 per cent.
Of the anticipated state budget revenues for 2026, 42.6 per cent—or 16.4 billion manats—will derive from the oil and gas sector, whereas 57.4 per cent—or 22.2 billion manats—will originate from the non-oil and gas sector. Transfers from the State Oil Fund to the state budget will amount to 12.8 billion manats.
With regard to the consolidated budget for 2026, consolidated revenues are forecast at 45 billion manats, consolidated expenditure at 48.8 billion manats, and the consolidated deficit at 3.8 billion manats.
Strengthening defence capabilities and national security remains one of the major priorities of the 2026 state budget. A total of 8.7 billion manats—21 per cent of total expenditure—has been earmarked for defence and national security purposes.
According to Orkhan Sadigov, one of the foremost expenditure priorities for next year is the financing of the First State Programme on the Great Return. Reconstruction works in the liberated territories and facilitating the return of people to their ancestral homes continue to be key areas of focus. To this end, 3.5 billion manats have been allocated in the 2026 state budget for the restoration of the liberated territories.