Sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası üzrə 2026-cı ilə dair indikativ planlaşma məqsədilə görüşlər keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası" çərçivəsində 2026-cı il üçün yekun nəticə indikatorları üzrə hədəf göstəricilərinin dəqiqləşdirilməsi istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə İqtisadiyyat Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, Energetika Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin, Dövlət Turizm Agentliyinin, Dövlət İmtahan Mərkəzinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin, Mərkəzi Bankın, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin, “Azərişıq” ASC-nin, “Azərenerji” ASC-nin, Ələt Azad İqtisadi Zonasının, Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR), İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qurumların nümayəndələri ilə aparılmış müzakirələr zamanı Strategiyanın “Davamlı və yüksək iqtisadi artım”, “Paytaxt və regionların tarazlı inkişafı”, “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlıq”, “İnkişafdan hər bir vətəndaşın bəhrələnməsi”, “Yüksək və ədalətli sosial təminat”, “İnklüziv cəmiyyət”, “XXI əsrin tələblərinə uyğun təhsil”, “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət”, “Vətəndaşların sağlam həyat tərzi”, “Yüksək keyfiyyətli ekoloji mühit” və “Yaşıl enerji məkanı” Məqsədləri üzrə fəaliyyət istiqamətləri nəzərdən keçirilib. Müəyyən olunmuş tədbirlərlə bağlı qarşıya çıxan çətinliklər, yekun nəticə indikatorları üzrə hədəflərin verilməsi və onların həyata keçirilməsi üçün qarşıda duran məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşlərin yekununda 2026-cı il üçün nəzərdə tutulan yekun hədəflərə uyğun nəticə indikatorlarının hazırlanması, dövrün sonuna monitorinq və qiymətləndirmənin aparılması məqsədilə kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyən edilməsi üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Ümumilikdə, indikativ planlaşdırma çərçivəsində oktyabr-noyabr ayları ərzində Strategiya üzrə əsas icraçı qismində müəyyən edilmiş 32 qurumla müvafiq görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Meetings were held for the purpose of indicative planning for 2026 on the Socio-Economic Development Strategy
Within the framework of the "2022–2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan", the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms held meetings with representatives of relevant state institutions to clarify the target indicators for the final results set for the year 2026.
Representatives from the following institutions participated in the meetings: Ministry of Economy, Ministry of Science and Education, Ministry of Labor and Social Protection of Population, Ministry of Digital Development and Transport, Ministry of Finance, Ministry of Health, Ministry of Energy, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Culture, Ministry of Youth and Sports, Ministry of Defense Industry, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan State Water Resources Agency, State Tourism Agency, State Examination Center, State Agency on Mandatory Health Insurance, the Administration of the Regional Medical Divisions (TABIB), Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, "Azerbaijan Railways" CJSC, "Azerishiq" JSC, "Azerenergy" JSC, Alat Free Economic Zone, State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), Mortgage and Credit Guarantee Fund, State Committee for Family, Women and Children Affairs, and the Intellectual Property Agency.
During the discussions with the institutions’ representatives, the Strategy’s goals were reviewed, including: “Sustainable and High Economic Growth,” “Balanced Development of the Capital and Regions,” “Resilience to Internal and External Impacts,” “Benefit from Development for Every Citizen,” “High and Fair Social Security,” “Inclusive Society,” “Education in Line with 21st Century Requirements,” “Creative and Innovative Society,” “Healthy Lifestyle of Citizens,” “High-Quality Environmental Conditions,” and “Green Energy Zone.” Challenges related to the implementation of the defined measures, the setting of target outcomes, and issues ahead in achieving these targets were also discussed.
At the conclusion of the meetings, recommendations were provided on the development of result indicators in line with the final targets set for 2026, as well as the identification of quantitative and qualitative indicators for monitoring and evaluation at the end of the period.
In total, within the framework of indicative planning, meetings are planned to be held during October-November with 32 institutions identified as key implementers of the Strategy.