Sahibkarlar tikinti prosedurlarının sadələşdirliməsindən razıdırlar
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM), Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətində (BŞİH) 30-a yaxın tikinti şirkətinin rəhbərləri ilə görüş keçirib. İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “Doing Business” hesabatında “Tikintilərə icazələrin alınması” indikatoru üzrə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə aparılan islahatlar barədə çıxış edib.
Bildirilib ki, aparılan sistemli iqtisadi islahatlar nəticəsində “Tikintilərə icazələrin alınması” indikatoru üzrə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması üçün tikinti obyektinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi prosedurlarının sayı azaldılaraq 10-a endirilib. Tikinti obyektlərinin tikinti layihəsi ekspertiza tələb olunan və tələb olunmayan obyektlərə ayrılıb və ekspertizası tələb olunmayan obyektlərin siyahısı genişləndirilib. Həmçinin bu istiqamət üzrə texniki şərtlər “Bir Pəncərə” prinsipi ilə sadəcə bir sorğu vasitəsi ilə “ASAN Kommunal/Xidmət” mərkəzlərində əldə olunur.
BŞİH-nin Baş Memarı Akif Abdullayev bildirib ki, meriyada “Tikintilərə icazələr üzrə Bir Pəncərə”də sənədlər qəbul edilir. Eyni zamanda Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin saytından sahibkarların elektron qaydada tikinti icazələri üçün müraciət etməsinə imkan yaradılıb. Tikinti sahəsində çalışan sahibkarlar Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyilə aparılan islahatlar nəticəsində yaradılmış şəraitə görə razı olduqlarını bildiriblər.
Görüşdə islahatların davam etdirilməsi üçün tikinti şirkətlərinin səmərəli təklifləri nəzərə alınıb. Xüsusilə vurğulanıb ki, biznes mühitinin digər istiqamətlərində də aparılan iqtisadi islahatlar, infrastrukturun yaxşılaşdırılması və dövlət dəstəyinin genişləndirilməsi sahibkarlığın inkişafı üçün münbit şərait yaradır.

Entrepreneurs Welcome the Simplification of Construction Permit Procedures
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) held a meeting with the heads of nearly 30 construction companies at the Baku City Executive Authority. CAERC’s Executive Director Vusal Gasimli spoke about the reforms carried out under the leadership of Ilham Aliyev within the framework of the Doing Business report, specifically regarding the “Dealing with Construction Permits” indicator.
It was noted that as a result of systematic economic reforms, the number of procedures for obtaining permits for the construction and operation of buildings has been reduced to 10 in order to improve the business environment under the “Dealing with Construction Permits” indicator. Construction projects have been categorized into those that require expert examination and those that do not, and the list of projects exempt from expert examination has been expanded. In addition, technical specifications in this area can now be obtained through a single request based on the “One-Stop Shop” principle at ASAN Kommunal/Xidmət centers.
Chief Architect of the Baku City Executive Authority Akif Abdullayev stated that documents are accepted through the “One-Stop Shop for Construction Permits” at the municipality. At the same time, entrepreneurs have been given the opportunity to apply electronically for construction permits via the official website of the Baku City Executive Authority. Entrepreneurs operating in the construction sector expressed their satisfaction with the conditions created as a result of the reforms carried out under the leadership of President Ilham Aliyev.
During the meeting, effective proposals from construction companies were taken into account to ensure the continuation of reforms. It was particularly emphasized that economic reforms implemented in other areas of the business environment, improvements in infrastructure, and the expansion of state support create favorable conditions for the development of entrepreneurship.