Rəqəmsal Ticarət Qovşağının konfransında ilk dəfə qeyri-rezidentlərə elektron imza veriləcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İSESKO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfransda ilk dəfə olaraq qeyri-rezidentlərə elektron imza təqdim olunacaq. Oktyabr ayının 31-də artıq yeni formatda təqdim olunacaq Rəqəmsal Ticarət Qovşağının ikinci beynəlxalq konfransında iştirak edəcək xarici qonaqlarla aparılan danışıqlar yekunlaşıb.
Konfransın əsas spikerlərindən olan Avropa Elektron Kimlik və Təhlükəsizlik Assosiasiyasının sədri Jon Şamah bildirib ki, təmsil etdiyi qurum Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağı ilə sıx bağlıdır. Onun sözlərinə görə, artıq görüləcək işlərlə bağlı ilkin layihə də hazırdır: “Avropa İttifaqı (Aİ) 28 üzvü, 23 milyon kiçik və orta müəssisəni, 400 milyon istehlakçı bazarını təmsil edir. Aİ vahid rəqəmsal bazarda etibarlı əməliyyatlar üçün "bərabər sahə" təklif edən, bütün üzv dövlətlərə şamil edilən eIDAS Güvənlik xidmətləri qaydasını tətbiq edib. Bu sistem yalnız Aİ-ə üzv dövlətlər üçün hazırlanıb. Bu təşkilatın Horizon 2020 layihəsi olan, "FutureTrust" isə, eIDAS və Aİ xaricindəki digər güvən sxemləri arasındakı boşluğu birləşdirməyə kömək edir. FutureTrust Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağının eIDAS və digər güvən sxemləri arasında qlobal səviyyədə qarşılıqlı razılıq əldə etmək üçün əlverişli platforma olduğunu hesab edir.”
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağına aid ikinci beynəlxalq konfransda ABŞ, Tayland, Böyük Britaniya, Estoniya, Türkiyə, Mərakeş və s. olmaqla 20-dən artıq ölkədən 200-ə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Həmçinin “Azexport” portalının sıx əməkdaşlıq etdiyi “Alibaba”, “Amazon”, “e-bay” və digər beynəlxalq ticarət platformalarının nümayəndələri də müzakirələrə qatılacaq. Konfransda əsasən rəqəmsal iqtisadiyyatları birləşdirən sərhədsiz elektron ticarət platformaları haqqında danışılacaq. Eyni zamanda transsərhəd iqtisadi əlaqələrin, elektron xidmətlərin və yeni iş imkanlarının perspektivləri müzakirə ediləcək.

Non-Residents to Receive Electronic Signatures at Second Digital Trade Hub International Conference
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), in partnership with ISESCO, will host the second international conference on the Digital Trade Hub of Azerbaijan in Baku on October 31. For the first time, non-residents will be able to obtain electronic signatures during the event. Preparations and negotiations with international participants have already been completed.
One of the key speakers, Jon Schamah, Chair of the European Association for Electronic Identification and Security, emphasized that his organization is closely linked with Azerbaijan’s Digital Trade Hub. He noted that a preliminary project is ready for implementation: “The European Union represents 28 member states, 23 million SMEs, and a consumer market of 400 million. The EU applies the eIDAS trust services framework to ensure secure operations in a unified digital market. While eIDAS applies only to EU member states, the Horizon 2020 project FutureTrust helps bridge gaps between eIDAS and non-EU trust schemes. FutureTrust considers Azerbaijan’s Digital Trade Hub a suitable platform for establishing global interoperability among eIDAS and other trust frameworks.”
The conference will host nearly 200 participants from over 20 countries, including the USA, Thailand, UK, Estonia, Turkey, Morocco, among others. Representatives from international trade platforms collaborating with Azexport, such as Alibaba, Amazon, and eBay, will also attend. Discussions will focus on borderless digital trade platforms, cross-border economic relations, electronic services, and the development of new business opportunities.