Rəqəmsal Ticarət Qovşağı 20-dən artıq səfirlik və konsulluqlarda təqdim olunub
Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Rəqəmsal Ticarət Qovşağı (RTQ) Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici ölkələrin diplomatik nümayəndəlikəri və konsulluqları ilə ümumilikdə 20-dən artıq görüş keçirib. Təqdimatlar zamanı Rəqəmsal Ticarət Qovşağının meneceri Nicat Əsədli xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi istiqamətində Prezident İlham Əliyevin Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı Fərmanına uyğun olaraq infrastrukturun tam qurulduğunu bildirib.
N.Əsədli diplomatik korpusla görüşlərdə RTQ-nin imkanlarından danışıb. Qeyd edib ki, Rəqəmsal Ticarət Qovşağının təqdim etdiyi mobil və elektron rezidentlik proqramı, məsafədən şirkət qeydiyyatı və bank hesablarının açılması, virtual ofis və köməkçi, eləcə də transsərhəd xidmətlər Azərbaycanın tərəfdaş ölkələr ilə kağızsız və sərhədsiz ticarət aparması üçün unikal imkan təqdim edir.
Diplomatik nümayəndələr və konsullar tərəfindən təqdimatlar maraqla qarşılanıb. Əlavə olunub ki, Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı transsərhəd kağızsız və sərhədsiz biznesin aparılması üzrə təqdim etdiyi imkanlara görə tərəfdaş ölkələr üçün çox cəlbedicidir. Dünyada ilk mobil rezidentlik və Estoniyadan sonra ikinci elektron rezidentlik verən ölkə olması, Azərbaycanın bu sahədə regionda və dünyada əhəmiyyətli dərəcədə öndə olmasının əyani sübutudur.
Nicat Əsədli həmçinin əlavə edib ki, Azərbaycan rəqəmsal layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində təcrübə mübadiləsinə daim hazırdır. Azərbaycanın Rəqəmsal Ticarət Qovşağı Türkiyə, İsveç, Niderland, Belçika, Latviya, Mərakeş, Xorvatiya, İsveçrə, Əfqanıstan və digər səfirliklərdə təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin “Rəqəmsal Ticarət Qovşağı kimi Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanı ilə yaradılan Rəqəmsal Ticarət Qovşağının operatoru İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzidir.

Digital Trade Hub Presented at More than 20 Embassies and Consulates
The Digital Trade Hub (DTH) of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms (CAERC) has held presentations with the diplomatic missions and consulates of over 20 foreign countries operating in Azerbaijan. During the presentations, DTH Manager Nicat Asadli highlighted that the infrastructure has been fully established in line with the Presidential Decree on strengthening Azerbaijan’s position as a Digital Trade Hub and expanding foreign trade operations.
N. Asadli explained the capabilities of the DTH to the diplomatic corps. He noted that the mobile and electronic residency program, remote company registration and bank account opening, virtual office and assistant services, as well as cross-border solutions provided by the Digital Trade Hub, offer a unique opportunity for Azerbaijan to conduct paperless and borderless trade with partner countries.
The presentations were met with keen interest by diplomats and consuls. It was emphasized that Azerbaijan’s Digital Trade Hub is highly attractive to partner countries due to its capabilities in enabling cross-border, paperless, and seamless business operations. The fact that Azerbaijan provides the world’s first mobile residency and, after Estonia, the second electronic residency demonstrates its leading position in the region and globally.
N. Asadli also added that Azerbaijan is always ready for experience sharing in the implementation of digital projects. The Digital Trade Hub has been presented at the embassies of Turkey, Sweden, the Netherlands, Belgium, Latvia, Morocco, Croatia, Switzerland, Afghanistan, and other countries.
It should be noted that the operator of the Digital Trade Hub, established by the Presidential Decree on “Additional Measures for Strengthening Azerbaijan’s Position as a Digital Trade Hub and Expanding Foreign Trade Operations,” is the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms (CAERC).