Prezident İlham Əliyev “Etibarlı Tərəfdaş Konsepsiyası”nı təsdiq edib
Prezident İlham Əliyev “Etibarlı Tərəfdaş Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. “Etibarlı Tərəfdaş Konsepsiyası” sahibkarlığa dövlət dəstəyi mexanizmlərinin səmərəliliyinin və şəffaflığının artırılması, eləcə də iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafının təmin olunması məqsədilə təsdiq edilib.
Sərəncama əsasən konsepsiyada nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək.
Konsepsiyanın hədəf göstəriciləri:
“Yaşıl dəhliz” buraxılış sistemindən daimi istifadə hüququnun səlahiyyətli iqtisadi operator statusu ilə əhatələnməsi və səlahiyyətli iqtisadi operatorların dairəsinin genişləndirilməsi;
gömrük anbarının və gömrük təmsilçiliyinin qlobal çağırışlara uyğunlaşdırılması;
biznes subyektlərinin inkişafı üçün münbit şərait və etibarlı ticarət mühiti yaradılması;
gömrük orqanları tərəfindən biznes subyektlərinə təqdim edilən sadələşdirmə mexanizmlərinin artırılması;
müvafiq dövlət orqanlarının (qurumlarının) etibarlı tərəfdaş sisteminin qurulmasına aktiv cəlb edilməsi;
“dövlət – sahibkar – istehlakçı” zəncirinin işləmə mexanizminin əlverişli və sadələşdirilmiş səviyyəyə çatdırılması;
gömrük–biznes əməkdaşlığında beynəlxalq standartların tətbiqi ilə yeni tənzimləmə mexanizmlərinin formalaşdırılması;
biznes dürüstlüyü prinsipinin təşviqi və biznes subyektləri tərəfindən özünüqiymətləndirmə imkanının genişləndirilməsi;
ticarət-təchizat zənciri boyu təhlükəsizlik tədbirlərinin gücləndirilməsi;
gömrük işi sahəsində qərarların qəbul edilməsi prosesində rəqəmsallaşma və rəqəmsal gömrük rəsmiləşdirilməsinin həyata keçirilməsində “Yaşıl texnologiyalar”dan istifadə edilməsi.

President Ilham Aliyev has signed a decree approving the “Reliable Partnership Concept.”
The Concept was approved with the aim of increasing the efficiency and transparency of state support mechanisms for entrepreneurship, as well as ensuring the sustainable development of the economy.
According to the decree, the monitoring and evaluation of the measures provided in the Concept will be carried out by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) upon the request of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Target indicators of the Concept include:
Expanding the use of the “Green Corridor” clearance system by covering it with the Authorized Economic Operator (AEO) status and increasing the number of AEOs;
Aligning customs warehouses and customs representation with global challenges;
Creating a favorable environment and reliable trade conditions for the development of business entities;
Increasing the simplification mechanisms provided by customs authorities to business entities;
Actively involving relevant state bodies (institutions) in building a reliable partnership system;
Bringing the operation mechanism of the “state – entrepreneur – consumer” chain to a convenient and simplified level;
Forming new regulatory mechanisms in customs–business cooperation through the application of international standards;
Promoting the principle of business integrity and expanding opportunities for self-assessment by business entities;
Strengthening security measures along the trade–supply chain;
Using “Green Technologies” in the digitalization of decision-making processes in the customs field and in the implementation of digital customs procedures.