Maliyyə Sabitliyi Şurası Yaradıldı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə Maliyyə Sabitliyi Şurası yaradılmışdır. Məsələyə münasibət bildirən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirmişdir ki, makroiqtisadi sabitliyin daha da möhkəmləndirilməsi və maliyyə dayanıqlılığının təmin edilməsi, bu sahədə koordinasiya olunmuş siyasətin həyata keçirilməsi, habelə səmərəli tənzimləmə və hüquq tətbiqetmə praktikasına nail olunması məqsədilə yaradılan Maliyyə Sabitliyi Şurasının əhəmiyyəti böyükdür. Bilindiyi kimi, Şuranın tərkibinə həm maliyyə, həm də fiskal siyasətə cavabdeh olan qurumların rəhbərləri daxil edilib. Bu isə o deməkdir ki, maliyyə və fiskal siyasətlərin uzlaşdırılması üçün daha çevik vahid plaforma yaranır. Əgər Maliyyə Sabitliyi Şurasının tərkibinə baxılsa burada üç tərəfin təmsil olunduğu görünür. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası, Nazirlər Kabinetinə birbaşa tabeçiliyi olan Maliyyə və İqtisadiyyat Nazirlikləri, həmçinin Nazirlər Kabinetinə daxil olmayan Mərkəzi Bank, Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası və Dövlət Neft Fondu. Beləliklə, Azərbaycanda aparılan institutsional islahata əsasən iqtisadiyyata cavabdeh olan hər üç blok qurumlar bir platformada birləşir. Bu mənada Baş Nazirin Maliyyə Sabitliyi Şurasına rəhbərlik etməsi makroiqtisadi sabitliyin və maliyyə dayanıqlılığının təmin edilməsi sahəsində fəaliyyətin sistemli əlaqələndirilməsini təmin edəcəkdir. Hazırda makro və fiskal siyasəti yürüdən qurumların Nazirlər Kabinetinin strukturunda olması, digər tərəfdən isə monetar siyasətə cavabdeh Mərkəzi Bankın, meqarequlyator olaraq Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının və iqtisadiyyatın xarici valyuta təminatında aparıcı rola malik olan Dövlət Neft Fondunun isə Nazirlər Kabinetinin strukturunda yer almaması fiskal və maliyyə siyasətlərinin daha dərin koordinasıyasını zəruri etmişdir. Bu mənada Maliyyə Sabitliyi Şurası bütün resursları mobilizasiya edərək makro çərçivəni daha dəqiq müəyyənləşdirməyə, həmçinin fiskal və maliyyə siyasətlərinin bir-birini tamamlamasına zəmin hazırlayır.
Dünya təcrübəsində Maliyyə Sabitliyi Şuraları 2010-cu ildə ABŞ-da, 2012-ci ildə İsveçdə, 2013-cü ildə Almaniya və Xorvatiyada yaradılmışdır. Qardaş Türkiyədə Maliyyə Sabitliyi Şurası 2011-ci ildə yaradılmış və Xəzinə Katibliyi, Mərkəzi Bank, Bankçılıq Tənzimləmə və Nəzarət Agentliyi, Kapital Bazarları Şurası və Əmanətlərin Sığortalanması Fondunu əhatə etmişdir. Dünya təcrübəsinin təhlili göstərir ki, iqtisadi siyasətin ayrı-ayrı istiqamətlərinə cavabdeh olan qurumların bir platformadan koordinasiya olunması müsbət səmərəsini verir. Azərbaycanda da Maliyyə Sabitliyi Şurası uğurlu xarici analoqlarının nümunəsinə uyğun olaraq ölkədə makroiqtisadi sabitliyin və maliyyə dayanıqlığının təmin olunmasında mühüm rol oynayacaqdır.

Financial Stability Council has been established
By virtue of the Presidential Decree, the Financial Stability Council has been established in Azerbaijan. Touching upon this issue, Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Economic Reforms Analysis and Communication, emphasized the importance of the Council, which was designed to further strengthen macroeconomic stability, ensure financial sustainability, implement the coordinated policy in this regard, and achieve efficient regulation and enforcement practice. As known, the Council is composed of heads of agencies who are responsible for both financial and fiscal policy, and that means a more flexible integrated platform for coordinating financial and fiscal policies. The Council also represents three parties: the Presidential Administration of Azerbaijan Republic, Ministries of Finance and Economy, which are directly attached to the Cabinet of Ministers, and the Central Bank, Financial Market Supervisory Chamber and State Oil Fund, which are not attached to the Cabinet of Ministers. Hence, a bloc of all three agencies, which are responsible for carrying out institutional reforms in Azerbaijan, will come together under a single platform. In this respect, the Prime Minister leading the Financial Stability Council will help achieve systemized coordination of activities aimed at ensuring macroeconomic stability and financial stability. Today, deeper coordination of financial and fiscal policies is necessitated by the fact that the agencies, which are responsible for macro and fiscal policies, are attached to the Cabinet of Ministers, however; the Central Bank, which is responsible for monetary policy and the State Oil Fund, which has a key role as a mega-regulatory in foreign currency supply for the Financial Market Supervisory Chamber and national economy, are not within the structure of the Cabinet of Ministers. In this regard, the Financial Stability Council will mobilize all resources to allow for more accurate determination of the macro-framework, and ensure that fiscal and financial policies supplement each other.
As for international practice, similar financial stability councils or committees were established in the USA (2010), Sweden (2012), and Germany and Croatia (2013). In Turkey, a fraternal country, the Financial Stability Committee was established in 2011, which was composed of Undersecretariat of Treasury, Central Bank, Banking Regulation and Supervision Agency, Capital Markets Board, and Savings Deposit Insurance Fund. Studies in international practice indicate that the single-platform based coordination of agencies, which are responsible for different directions of economic policies will produce good results. Similar to international benchmarks, the Financial Stability Council will play a key role in ensuring macroeconomic stability and financial sustainability in Azerbaijan.