Mərkəzi Bankda “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın icrası ilə bağlı “Makroiqtisadi dayanıqlılıq” üzrə işçi qrupun növbəti iclası keçirilib. İclasda Strategiyanın “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi”nin 3 fəaliyyət istiqaməti çərçivəsində təsdiq edilmiş 15 tədbirin 2025-ci il üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri müzakirə olunub.
Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini və işçi qrupun sədri Əliyar Məmmədyarov “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi” üzrə əldə olunmuş nəticələr və Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilmiş təşəbbüslər barədə məlumat verib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova hesabat dövründə qeydə alınan əsas məsələləri diqqətə çatdırıb. Sonra İİTKM-in şöbə müdiri Nicat Hacızadə Strategiyanın icrasına dair 2025-ci ildə görülən işlərin monitorinq və qiymətləndirmə hesabatını təqdim edib.
Həyata keçirilən fəaliyyətlərin effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində işçi qrupun üzvləri və Mərkəzi Bankın məsul əməkdaşları ilə geniş müzakirələr aparılaraq növbəti addımlar müəyyən edilib.
İclasda Mərkəzi Bankın, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Ədliyyə Nazirliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun, Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun və Aqrar Sığorta Fondunun nümayəndələri iştirak ediblər.
“Makroiqtisadi dayanıqlılıq” üzrə işçi qrupu Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının təmin edilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 12 iyun tarixli 487s nömrəli Sərəncamı ilə yaradılıb.

A regular meeting of the Working Group on "Macroeconomic Stability" was held at the Central Bank of Azerbaijan to discuss the implementation of the "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026." The session focused on the 2025 monitoring and evaluation results of 15 measures approved under three key pillars of the "Resilience to Internal and External Shocks" objective.
Aliyar Mammadyarov, First Deputy Chairman of the Central Bank and Chairman of the Working Group, provided an overview of the achievements regarding the "Resilience to Internal and External Shocks" goal and detailed the initiatives spearheaded by the Central Bank.
Tarana Salifova, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), highlighted the key observations recorded during the reporting period. Subsequently, Nijat Hajizade, Head of Department at CAERC, presented the comprehensive monitoring and evaluation report on the work performed in 2025 concerning the Strategy's execution.
Extensive discussions were held among Working Group members and responsible officials from the Central Bank to further enhance the effectiveness of implemented activities, concluding with the identification of strategic next steps.
The meeting was attended by representatives from the Central Bank, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the Ministry of Justice, CAERC, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the Deposit Insurance Fund, and the Agrarian Insurance Fund.
The Working Group on "Macroeconomic Stability" was established by Order No. 487s of the Cabinet of Ministers, dated June 12, 2023, to ensure the implementation of measures outlined in the "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" and to coordinate the activities of relevant government bodies.