Kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafına dair yeni Dövlət Proqramı təsdiqlənib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı” təsdiq edilib.
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin təklifləri əsasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi barədə, altı ay müddətində Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində buğda, pambıq və heyvandarlıq məhsullarının istehsalı təsərrüfatlarının yaradılması nəzərdə tutulan ərazi vahidlərində torpaqların kateqoriyasının, yaxud məqsədli təyinatının dəyişdirilməsi barədə təkliflərini hazırlayıb təqdim etməli, Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin əlaqələndirilməsini və icrasına nəzarəti həyata keçirməli, Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verməli, bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi buğda, pambıq və heyvandarlıq məhsullarının istehsalı təsərrüfatlarının yaradılması nəzərdə tutulan ərazi vahidlərinin siyahısını üç ay müddətində təsdiq edib Azərbaycan Prezidentinə məlumat verməlidir.
İqtisadiyyat Nazirliyi təsərrüfatların kredit təşkilatlarından manatla aldıqları kreditlər üzrə "Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti vasitəsilə faiz subsidiyalarının verilməsi və investisiya layihələrinin dəyərinin subsidiyalaşdırılması ilə bağlı təkliflərini üç ay müddətində Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməlidir.
Nazirlik eyni zamanda müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi, yem bazasına malik olan və cins heyvanların və ya balıqların saxlanıldığı təsərrüfatların və tədarükçülərin rezident banklar və bank olmayan kredit təşkilatlarından 2027-ci ildən başlayaraq 5 il müddətində manatla aldıqları kreditlərə hesablanmış faizlərin, həmçinin icra edilmiş investisiya layihələrinin dəyərinin "Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu" Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin vəsaiti hesabına subsidiyalaşdırılması üçün tədbirlər görməlidir.
Bundan başqa, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ölkə üzrə bütün heyvandarlıq təsərrüfatlarında mövcud olan iribuynuzlu və xırdabuynuzlu heyvanların birdəfəlik identifikasiyasının dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına aparılmasını, müvafiq məlumatların "Avtomatlaşdırılmış Qida Təhlükəsizliyi" informasiya sisteminə daxil edilməsini və "Elektron kənd təsərrüfatı" informasiya sisteminə ötürülməsini təmin etməlidir.
Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi nəzərdə tutulan təsərrüfatların su təminatının təkmilləşdirilməsi məqsədilə zəruri tədbirlər görməlidir.

By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the "State Program for the Development of Agricultural, Fisheries, and Aquaculture Product Production and Processing Sectors in the Republic of Azerbaijan for 2026–2030" has been approved.
According to the Decree, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan must prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan within three months, based on proposals from the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, proposals on improving the regulatory legal framework in the field of agricultural product production and processing; and within six months, proposals on changing the category or designated purpose of lands in territorial units where wheat, cotton, and livestock production farms are scheduled to be established within the framework of the State Program's implementation. The Cabinet of Ministers must also coordinate and supervise the implementation of the measures outlined in the State Program, inform the President of the Republic of Azerbaijan once a year about the execution of the measures envisaged in the State Program, and resolve other matters arising from this Decree.
The monitoring and evaluation of the implementation of measures envisaged in the State Program will be carried out by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) based on the order of the Cabinet of Ministers.
The Ministry of Agriculture must approve the list of territorial units where the establishment of wheat, cotton, and livestock production farms is planned within three months and inform the President of Azerbaijan.
The Ministry of Economy must submit its proposals to the President of Azerbaijan within three months regarding the provision of interest subsidies on loans in AZN obtained by farms from credit institutions through the "Azerbaijan Business Development Fund" Open Joint Stock Company, as well as the subsidization of the value of investment projects.
Concurrently, the Ministry must take measures to subsidize, at the expense of the funds of the "Azerbaijan Business Development Fund" Open Joint Stock Company starting from 2027 for a period of 5 years, the interest accrued on loans in AZN obtained from resident banks and non-bank credit organizations by suppliers and farms that utilize modern technologies, possess a fodder base, and breed pedigree animals or fish, as well as the value of implemented investment projects.
Furthermore, the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA) must ensure the one-time identification of cattle and small ruminants present in all livestock farms across the country at the expense of state budget funds, enter the relevant data into the "Automated Food Safety" information system, and transfer it to the "Electronic Agriculture" information system.
The Azerbaijan State Water Resources Agency must take the necessary measures to improve the water supply of the designated farms.