“Jamestown Fondu” Ələt AİZ-in timsalında Azərbaycanın geo-iqtisadi inkişaf strategiyaları barədə yazıb
ABŞ-ın nüfuzlu “Jamestown Fondu”nun “Avrasiya Gündəlik Monitor” jurnalı İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Strateji planlaşdırma və inkişaf departmentinin rəhbəri Ayaz Müseyibovun “Azərbaycanın uzunmüddətli geo-iqtisadi strategiyasında Ələt Azad İqtisadi Zonasının rolu” mövzusunda analitik məqaləsini dərc edib.
Məqalədə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi nəqliyyat-logistika və infrastruktur layihələrinin vahid məqsədlərə xidmət etməsindən bəhs olunub. Son illər ərzində Bakı-Tbilisi-Qars, Astara-Astara dəmiryolu kimi layihələrin realizasiyası ilə bərabər, Avropa İttifaqının bu istiqamətdə artan maraqları təhlil olunub. Eyni zamanda məqalədə yeni Zəngəzur koridorunun yaradılmasının 44 günlük müharibədən sonra yaranmış yeni reallıqlar fonunda realizasiyasının gətirəcəyi faydalardan bəhs olunub.
Müəllif Azərbaycanın Ələt AİZ-nin təkcə bir iqtisadi infrastruktur layihəsi deyil, uzunmüddətli geo-iqtisadi strategiyaların tərkib hissəsi olduğunu vurğulayıb, rəqib layihələrin potensial imkanları təhlil olunub.
Qeyd edək ki, “Jamestown Fondu” ABŞ-ın nüfuzlu strateji beyin mərkəzlərindən hesab olunur və burada yüksək ranqlı Amerika diplomatları və dövlət rəsmilərinin analitik baxışları nəşr olunur.

Jamestown Foundation Wrote about Geo-economic Development Strategies of Azerbaijan on the Example of Alat FEZ
The Eurasian Daily Monitor magazine of the influential US Jamestown Foundation has published an analytical article entitled “The Alat Port Free Economic Zone’s Role in Azerbaijan’s Long-Term Geo-Economic Strategy” by Ayaz Museyibov, head of the Strategic Planning and Development Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
The article discusses that transport, logistics, and infrastructure projects implemented in Azerbaijan under the leadership of President Ilham Aliyev serve common goals. It also analyzes the implementation of projects such as the Baku-Tbilisi-Kars and Astara-Astara railway in recent years, as well as the growing interest of the European Union in this field. At the same time, the article tells about the benefits of the creation of a new Zangezur Corridor against the background of the latest realities created after the 44-day war.
The author emphasized that Azerbaijan’s Alat FEZ was not only an economic infrastructure project but also an integral part of long-term geo-economic strategies. At the same time, he analyzed potential opportunities for rival projects.
It should be noted that the Jamestown Foundation is one of the influential strategic think tanks in the United States that publishes analytical views of high-ranking American diplomats and government officials.