İxracatçı sahibkarlara “2019 İxraca dəstək” layihəsi təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ixracatçı sahibkarlara "2019 İxraca dəstək" layihəsi təqdim olunub. Təqdimat İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Gömrük Komitəsinin dəstəyi və "My Broker" gömrük təmsilçiliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ixrac gömrük əməliyyatları və layihə üzrə maarifləndirici təlimdə reallaşdırılıb.
Təlim çərçivəsində “2019 İxraca Dəstək” layihəsindən, layihənin yerli istehsalçılara verəcəyi üstünlüklərdən, 2019-cu il ərzində ixrac gömrük bəyannamələrinin tərtib olunması da daxil olmaqla, yerli istehsalçılarımıza ixrac üzrə gömrükləmə xidmətlərinin əksəriyyətinin ödənişsiz həyata keçirilməsindən, ixrac gömrük bəyannamələrinin doldurulması istiqamətində maarifləndirici təlimlərdən, habelə “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinə müraciət edən sahibkarların “My Broker” Gömrük Təmsilçiliyi şirkətinin ödənişsiz əsaslarla xidmətlərindən danışılıb.
Təlimdə çıxış edən “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzinin meneceri Nicat Hacızadə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizdə ixracın asanlaşdırılması və şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi islahatlar barədə məlumat verib. Mərkəzin meneceri qeyd edib ki, “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi son bir il ərzində Azərbaycanın ixrac siyasətində önəmli rol oyanıb. N. Hacızadə həmçinin qeyd edib ki, ümumi qeyri neft ixracının 10%-dən artıq hissəsinin "Bir Pəncərə" İxraca Dəstək Mərkəzinin dəstəyi ilə həyata keçirilməsi önəmli göstəricidir.
“My Broker” gömrük təmsilçiliyinin direktoru Rəşad Əliyev təlimin ixracatçılar üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını və onların xarici ticarət fəaliyyətlərlərini stimullaşdıracağını bildirib.
Daha sonra çıxış edən ASAN Kommunal və funksional xidmətlərlə iş departamentinin müdiri Vüsal Rüstəmov təlimin önəmi və ixracatçılar üçün həyata keçirilən layihələr haqqında danışıb.

“Support for Export 2019” Project Presented to Exporting Entrepreneurs
The “Support for Export 2019” project was presented to exporting entrepreneurs at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The presentation was organized jointly by CAERC’s “Single Window” Export Support Center, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the State Customs Committee, and the customs representation company “My Broker.” The event included an educational training session on export customs procedures and the project itself.
During the training, participants received information about the “Support for Export 2019” project, its benefits for local producers, and the provision of most export customs services free of charge to local manufacturers, including the preparation of export customs declarations throughout 2019. The session also covered educational training on completing customs declarations and the free services provided by “My Broker” for entrepreneurs who apply to the “Single Window” Export Support Center.
Nijat Haji-zade, manager of the “Single Window” Export Support Center, highlighted reforms led by President Ilham Aliyev aimed at facilitating and diversifying exports in Azerbaijan. He emphasized that the Center has played a significant role in the country’s export policy over the past year and noted that more than 10% of total non-oil exports were carried out with the support of the Center—a key indicator of its impact.
Rashad Aliyev, director of “My Broker” customs representation, stated that the training is of great importance for exporters and will stimulate their foreign trade activities.
Vusal Rustamov, head of the ASAN Communal and Functional Services Department, also spoke about the significance of the training and the projects implemented for exporters.