“İxrac icmalı”nın sentyabr sayı təqdim olunub
İxrac icmalının sentyabr sayına əsasən, 2021-ci ilin ilk 8 ayı ərzində Azərbaycanın ixracı 13 mlrd. ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə 1,6 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2020-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 429 mln. ABŞ dolları və ya 37,1% artıb. 2021-ci ilin 8 ayı ərzində qeyri-neft ixracında meyvə-tərəvəz məhsulları 364,7 milyon ABŞ dolları ilə əsas paya malik olub. Müvafiq dövr ərzində qeyri-neft ixracında qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatlar 1,5 dəfə, pambıq iplik 3,1 dəfə, şəkər 2,2 dəfə, kimya sənayesi məhsulları 68%, pambıq lifi 88,5%, alüminium və ondan hazırlanan məmulatlarda isə 45% artım qeydə alınıb.
2021-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (143,8 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda qızıl (140,1 milyon ABŞ dolları) ikinci, pomidor (tomat) (128,2 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2021-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində Rusiyaya 522,3 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 407,3 milyon ABŞ dolları, İsveçrəyə 154,9 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 109,5 milyon ABŞ dolları və ABŞ-a 48 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Normallaşma prosesinin davam etdiyi dövrdə avqust ayı üzrə ixrac 1,6 mlrd ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 95,3% təşkil etməklə 230,4 mln ABŞ dolları olub. 2021-ci ilin avqust ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac ötən ilin müvafiq ayı ilə müqayisədə 53,1% artaraq 38,3 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 106,6% artaraq 192,1 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2021-ci ilin avqust ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya (54,4 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə ikinci (48 milyon ABŞ dolları) və İsveçrə üçüncü (25,5 milyon ABŞ dolları) olub.
2021-ci ilin avqust ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında polimerləşmə nəticəsində əmələ gələn ilkin formalı digər maddələr (27,8 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (23,4 milyon ABŞ dolları) ikinci və karbamid (11 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2021-ci ilin yanvar-avqust ayları üzrə həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2021-ci ilin yanvar-avqust ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Local Garden” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti, “Baku Steel Company” MMC, “P-Aqro” MMC, “Sun Food” MMC, “Azərbaycan Şəkər İstehsalat Birliyi” MMC, “RAM Beynəlxalq Nəqliyyat və Ticarət LTD” MMC, Hidayətov Təyyar Hidayət oğlu, Cəfərov İlqar Südgül oğlu.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “Socar Polymer” MMC, “Azergold” QSC, “Azəralüminium” MMC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərenerji” ATSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti”.
2021-ci ilin yanvar-avqust aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 31 ölkəsinə 30,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 91 faizini təşkil edib. 2021-ci ilin avqust ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 22 ölkəsinə 2,2 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2021-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində portala daxil olan ixrac sifarişlərinin ilk beşliyində isə 9,6 milyon ABŞ dolları ilə ABŞ, 6,6 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 6,4 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 3,7 milyon ABŞ dolları ilə Malayziya və 1,1 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ qərarlaşıb.
Koronovirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı yaranmış vəziyyət digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın da turizm sektoruna təsirsiz ötüşməyib. 2021-ci ilin avqust ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 104,2 milyon manat təşkil edib. 2021-ci ilin yanvar-avqust aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 712,2 milyon manatlıq əməliyyat aparıblar.
2021-ci ilin yanvar-avqust aylarında Azexport.az portalına 324,4 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2021-ci ilin avqust ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 40,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2021-ci ilin avqust ayında Azexport.az portalına ən çox ixrac sifarişi pambıq xurma, nar, toyuq yumurtası, fındıq ləpəsi, biyan kökü və s. mallara daxil olub. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2021-ci ilin 31 avqust tarixinə kimi (56 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,54 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2021-ci ilin sentyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 16,7 milyon ABŞ dolları olub. 2017-ci ildən 2021-ci ilin oktyabr ayına qədər “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 641,7 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

September Issue of the Export Review Presented
According to September issue of the Export Review, during first 8 months of 2021, the total export of Azerbaijan amounted to 13 billion US dollars with 1.6 billion US dollars in the non-oil sector. Non-oil export has increased by 429 million US dollars or 37.1% in comparison with the corresponding period of 2020. In the first 8 months of 2021, amounted to 364.7 million US dollars, fruit and vegetables had the main share in the non-oil export. During the mentioned period, the share of ferrous metals and products made from them in the non-oil export have increased by 1.5 times, cotton yarn – by 3.1 times, sugar – by 2.2 times, chemical industry products – by 68%, cotton fiber – by 88.5%, aluminum and products made from it – by 45%.
In January-August 2021, raw cotton (143.8 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (140.1 million US dollars) and tomatoes (128.2 million US dollars) shared second and third places.
In January-August 2021, the value of non-oil products exported to Russia amounted to 522.3 million US dollars, Turkey – 407.3 million US dollars, Switzerland – 154.9 million US dollars, Georgia – 109.5 million US dollars, and to the USA – 48 million US dollars.
In the period of normalization, the export in August amounted to 1.6 billion US dollars. With 95.3% increase, the volume of the non-oil export amounted to 230,4 million US dollars. During August 2021, food export has increased by 53.1% in comparison with the same month of 2020 and reached 38.3 million US dollars, and non-food exports has increased by 106.6% reaching 192.1 million US dollars.
In August of this year, Russia (54.4 million US dollars) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Turkey was second (48 million US dollars) and Switzerland was third (25.5 million US dollars).
In August 2021, other primary substances formed as a result of polymerization (27.8 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Gold (23.4 million US dollars) and carbamide (11 million US dollars) shared second and third places.
The Export Review provided a rating of exporting governmental and non-governmental organizations, engaged in the non-oil export, for January-August 2021.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-August 2021 are the following: MKT Industrial Commerce LLC, Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Local Garden LLC, Baku Steel Company LLC, P-Agro LLC, Sun Food LLC, Azerbaijan Sugar Production Association LLC, Ram International Transportation and Trade LLC, Tayyar Hidayat Hidayatov, and Ilgar Sudgul Jafarov.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are SOCAR Polymer LLC, Azergold CJSC, Azeraluminium LLC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerenergy OJSC, Azerbaijan Aurlines CJSC, Azeripek LLC, Azerbaijan Railways CJSC, and State Energy Service of Nakhchivan AR.
In January-August 2021, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 30.8 million US dollars to 31 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 91 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In August 2021, Azercosmos OJSC exported services worth 2.2 million US dollars to 22 countries of the world.
Top five countries for submission of export orders to the portal during January-August 2021 were the USA (9.6 million US dollars), United Kingdom (6.4 million US dollars), France (3.7 million US dollars), Malaysia (3.7 million US dollars), and UAE (1.1 thousand US dollars).
According to the Export Review, the situation in connection with the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic in Azerbaijan as in other countries has not passed without impact on the tourism sector. As a result, in August 2021, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 104.2 million manats. In general, in January-August 2021, this figure was 712.2 million manats.
Furthermore, the Export Review informs on export orders submitted to the. The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-August amounted to 324.4 million US dollars. In August 2021, the volume of export orders received by the portal amounted to 40.8 million US dollars. In August 2021, the list of most ordered goods included cotton, dates, pomegranate, chicken eggs, hazelnut kernels, licorice root etc. From January 2017 to August 31, 2021 (for 56 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 145 countries amounted to 2.54 billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during September 2021, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 16.7 million US dollars. From 2017 to October 2021, the total amount of goods and products exported through the One-Stop-Shop Export Support Center was 641.7 million US dollars.