İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) “İxrac icmalı”nın oktyabr sayını təqdim edib. İcmala əsasən, 2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 26,5 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac isə 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,6% artaraq 2,4 milyard ABŞ dolları təşkil edib. 2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 616,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Cari ilin ilk 9 ayı ərzində spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 3,3 dəfə, elektrik enerjisi 2,7 dəfə, qara metallardan məmulatların ixracı 34,3%, meyvə-tərəvəz ixracı isə 7,1% artıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində aqrar və aqrar-sənaye məhsulları üzrə birgə ixracın statistik dəyəri 8,4% artaraq 641,2 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft/qaz ixracının tərkib hissəsində əhəmiyyətli yer tutan aqrar-sənaye məhsullarının yaratdığı dəyər ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 22,4% artaraq 145,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında elektrik enerjisi (330,4 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda pomidor (tomat) (124,3 milyon ABŞ dolları) ikinci, qızıl (101,8 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 787,3 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 631,8 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 240,4 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 112,5 milyon ABŞ dolları, Qazaxıstana isə 78,1 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
Cari ilin sentyabr ayının qeyri-neft ixracı 223,89 milyon ABŞ dolları olub. Bunun da 44,9 milyon ABŞ dollarını yeyinti məhsulları üzrə ixrac, 178,9 milyon ABŞ dollarını isə qeyri-yeyinti məhsulları üzrə ixrac təşkil edib.
2023-cü ilin sentyabr ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (65,9 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (45,3 milyon ABŞ dolları) ikinci və İsveçrə (26,2 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2023-cü ilin sentyabr ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında qızıl (25,7 milyon ABŞ dolları) birinci, elektrik enerjisi (15,4 milyon ABŞ dolları) ikinci və meşə fındığı (10 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac icmalı”nda qeyd edilib ki, 2023-cü ilin oktyabr ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilmiş qeyri-neft ixracının dəyəri 18,4 milyon ABŞ dolları olub.
“İxrac icmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında həyata keçirilmiş ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib. Bu reytinqə əsasən, qeyd olunan dövrdə qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunub: Şirinov Elvin Valeh oğlu, “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Baku Steel Company” QSC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited” şirkətinin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “Best Logistik” MMC, “STP Global Cable” MMC, “P-Aqro” MMC, “My Fruit” MMC, “Mega Fruit Az” MMC, “Mors Trading” MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus olan şirkətlərin siyahısına isə “Azərenerji” ATSC başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunur: ARDNŞ-in Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi, “Socar Polymer” MMC, “Azəralüminium” MMC, “AzerGold” QSC, “Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəripək” MMC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) tərəfindən dünyanın 46 ölkəsinə 14,4 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin sentyabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 45 ölkəsinə 1,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 4,1 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 3,1 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,2 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ, 815 min ABŞ dolları ilə Almaniya və 572 min ABŞ dolları ilə Nigeriya qərarlaşıb.
2023-cü ilin yanvar-sentyabr aylarında banklara məxsus ödəniş xidməti şəbəkəsində digər qeyri-rezident maliyyə institutlarının emissiya etdiyi ödəniş kartları ilə 1,6 milyard manat, yalnız sentyabr ayında isə 186,2 milyon manat dəyərində əməliyyat aparılıb.

The October issue of "Export Review" has been announced
Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) presented the October issue of "Export Review". According to the review, total exports of Azerbaijan amounted to 26.5 billion US dollars, and exports in the non-oil sector increased by 10.6% compared to the corresponding period of 2022 and amounted to 2.4 billion US dollars during January-September 2023. During the same period exports of food products amounted to 616.3 million US dollars.
During the first 9 months of the current year, the export of alcoholic and non-alcoholic beverages increased by 3.3 times, electricity by 2.7 times, the export of ferrous metal products by 34.3%, and the export of fruits and vegetables by 7.1%.
During January-September 2023, the statistical value of joint export of agricultural and agro-industrial products increased by 8.4% and amounted to 641.2 million US dollars. The value created by agro-industrial products, which occupy a significant place in the composition of non-oil/gas exports, increased by 22.4% compared to the corresponding period of last year and amounted to 145.9 million US dollars.
Electricity (330.4 million US dollars) topped the list of non-oil goods exported during January-September 2023. In this list, tomato (tomato) (124.3 million US dollars) is in second place, and gold (101.8 million US dollars) is in third place.
During January-September 2023, 787.3 million US dollars to the Russian Federation, 631.8 million US dollars to Turkey, 240.4 million US dollars to Georgia, 112.5 million US dollars to the Swiss Confederation, and 78.1 million US dollars to Kazakhstan. worth of non-oil sector goods were exported.
Non-oil exports in September of the current year amounted to 223.89 million US dollars. Of this, 44.9 million US dollars were exports of food products, and 178.9 million US dollars were exports of non-food products.
In September 2023, the Russian Federation (65.9 million US dollars) rose to the first place in the list of countries that exported the most goods related to the non-oil sector. Turkey (45.3 million US dollars) and Switzerland (26.2 million US dollars) were the second in this list.
Gold (25.7 million US dollars), electricity (15.4 million US dollars), and hazelnuts (10 million US dollars) ranked first in the list of non-oil exported goods in September 2023.
It was noted in the "Export Overview" that the value of non-oil exports carried out through the "One Stop Shop" Export Support Center in October 2023 was 18.4 million US dollars.
"Export Review" compiled a rating of both non-state and state-owned exporting subjects in the non-oil sector in January-September 2023. According to this rating, the following companies were represented in the top ten in the rating of non-state exporting subjects in the mentioned period: Shirinov Elvin Valeh oglu, "MKT Ishtishalat Kommersiya" LLC, "Baku Steel Company" CJSC, "Azerbaijan International Mining Company Limited" Representation in the Republic of Azerbaijan , "Best Logistik" LLC, "STP Global Cable" LLC, "P-Agro" LLC, "My Fruit" LLC, "Mega Fruit Az" LLC, "Mors Trading" LLC.
The list of state-owned companies participating in export operations in the non-oil sector is headed by "Azerenergy" OJSC. The following companies are represented in this list: Marketing and Economic Operations Department of SOCAR, "Socar Polymer" LLC, "Azeraluminium" LLC, "AzerGold" CJSC, "Azerpambig Agrarian Industrial Complex" LLC, "Azerbaijan Airlines" CJSC, " Azeripak" LLC, "Azerbaijan Railways” CJSC, Nakhchivan State Energy Service .
In January-September 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan ("Azercosmos") exported satellite telecommunication services worth 14.4 million US dollars to 46 countries of the world. Azerkosmos' income from service export made up 78 percent of its total income. In September 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.8 million US dollars to 45 countries of the world.
The top five satellite telecommunication services exports in January-September 2023 are the United Kingdom with 4.1 million US dollars, Luxembourg with 3.1 million US dollars, UAE with 1.2 million US dollars, Germany with 815 thousand US dollars. and Nigeria with 572 thousand US dollars.
In January-September 2023, 1.6 billion manat transactions were carried out with payment cards issued by other non-resident financial institutions in the payment service network belonging to banks, and in September alone, transactions worth 186.2 million manats were carried out.