“İxrac icmalı”nın avqust sayı təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təqdim etdiyi “İxrac icmalı”nın avqust sayına əsasən, 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanın ümumi ixracı 22,6 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 1,7 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2021-ci ilin ilk yeddi ayı ilə müqayisədə 24,2% artıb.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində meyvə-tərəvəz məhsulları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11,5% artaraq 376,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Müvafiq dövr ərzində kimya sənayesi məhsullarının ixracı 3,6 dəfə, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 99%, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 28,1%, pambıq lifi ixracı 5,4%, çay ixracı isə 57,2% artıb.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında pambıq mahlıcı (140,3 milyon ABŞ dolları) birinci olub. Bu siyahıda tomat (pomidor) (134,1 milyon ABŞ dolları) ikinci, karbamid (121,9 milyon ABŞ dolları) isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində Rusiya Federasiyasına 462,2 milyon ABŞ dolları, Türkiyəyə 462,2 milyon ABŞ dolları, Gürcüstana 107,6 milyon ABŞ dolları, İsveçrə Konfederasiyasına 101 milyon ABŞ dolları və ABŞ-a isə 59,4 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2022-ci ilin iyul ayı üzrə ixrac 4,1 milyard ABŞ dolları təşkil edib. Qeyri-neft sektoru üzrə ixracda artım 17,2% təşkil etməklə 224,6 milyon ABŞ dolları olub. 2022-ci ilin iyul ayı ərzində yeyinti məhsulları üzrə ixrac 43,7% artaraq 61,7 milyon ABŞ dolları, qeyri-yeyinti məhsulları üzrə isə 9,5% artaraq 162,9 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2022-ci ilin iyul ayında qeyri-neft sektoruna aid ən çox mal ixrac edilən ölkələrin siyahısında Rusiya Federasiyası (80,2 milyon ABŞ dolları) birinciliyə yüksəlib. Bu siyahıda Türkiyə (33,8 milyon ABŞ dolları) ikinci və Gürcüstan (19,4 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
2022-ci ilin iyul ayında ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında karbamid (23,1 milyon ABŞ dolları) birinci, ilkin formalı polipropilen (16 milyon ABŞ dolları) ikinci və şaftalı meyvəsi (14,8 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
“İxrac İcmalı” tərəfindən qeyri-neft sektoru üzrə 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında həyata keçirilən ixracla bağlı həm qeyri-dövlət, həm də dövlətə məxsus ixracatçı subyektlərin reytinqi tərtib edilib.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: “MKT İstehsalat Kommersiya” MMC, “Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti”nin Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi, “STP Alüminium” MMC, “P-Aqro” MMC, “Şimal AqroPark” MMC, “Rose Servis” MMC, “Almeyvə” MMC, “Mors Trading” MMC, “ZR-78 Company” MMC, Şirinov Elvin Valeh oğlu.
2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında “Azərkosmos” tərəfindən dünyanın 35 ölkəsinə 15,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos”-un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 83 faizini təşkil edib. 2022-ci ilin iyul ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 30 ölkəsinə 2,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib.
2022-ci ilin yanvar-iyul ayları ərzində peyk telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 3,9 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 3,2 milyon ABŞ dolları ilə Fransa, 2,6 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,4 milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ və 0,8 milyon ABŞ dolları ilə Pakistan qərarlaşıb.
2022-ci ilin iyul ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 213,6 milyon manat təşkil edib. 2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 1,3 milyard manatlıq əməliyyat aparıblar
2022-ci ilin yanvar-iyul aylarında Azexport.az portalına 288,4 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2022-ci ilin iyul ayında Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri isə 40 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2022-ci ilin iyun ayında Azexport.az portalına edilən ixrac sifarişlərinin şərab, meyvə şirəsi, tomat, mineral su, tütün, fındıq ləpəsi, fındıq qabığı, biyan kökü, toyuq əti, şaftalı, mühərrik yağı, tibbi zəli, və s. məhsullar üstünlük təşkil edib. Məlumat üçün qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar ayından 2022-ci ilin 31 iyul tarixinə kimi (67 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 145 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2,98 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
Həmçinin “İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2022-ci ilin avqust ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 20,9 milyon ABŞ dolları olub.

The August issue of "Exports Review" has been presented
According to the august issue of the "Export Review" presented by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication in January-July 2022, Azerbaijan's exports amounted to 22,6 billion USD, 1,7 billion USD in the non-oil sector. Exports in the non-oil sector increased by 24.2% compared to the first seven months of 2021.
During January-July 2022, fruit and vegetable products increased by 11.5% compared to the same period of last year and amounted to 376.9 million USD. During the relevant period, the export of chemical industry products increased by 3.6 times, aluminum and aluminum products by 99%, ferrous metals and their products by 28.1%, cotton fiber by 5.4%, and tea by 57.2%.
In the list of non-oil sector goods exported during January-July 2022, cotton wool (140.3 million USD) was the first. In this list, tomato (134.1 million USD) is in the second place, and carbamide (121.9 million USD) is in the third place.
In January-July 2022, 462.2 million USD worth of non-oil sector goods were exported to the Russian Federation, 462.2 million USD to Turkey, 107.6 million USD to Georgia, 101 million US D to the Swiss Confederation and 59.4 million USD to the United States.
Exports for July 2022 amounted to 4.1 billion US dollars. Exports in the non-oil sector increased by 17,2% to reach 229.6 million USD. During July 2022, exports of food products increased by 43.7% to 61.7 million US dollars, and exports of non-food products increased by 9.5% to 162.9 million US dollars.
In July 2022, the Russian Federation (80.2 million USD) topped the list of countries where the largest part of non-oil goods are exported. Turkey (33.8 million USD) was second and Georgia (19.4 million USD) took the third place in this list.
In July 2022, carbamide (23.1 million USD) was the first, preform polypropylene (16 million USD) was the second, and peach fruit (14.8 million USD) was the third in the list of exported non-oil sector goods in July 2022.
"Export Review" has compiled a ranking of both non-governmental and govermental exporters in the non-oil sector in January-July 2022.
The top ten companies in the ranking of non-governmental exporters in January-July 2022 are the following: “MKT Industrial Commerce LLC”, Representation of “Azerbaijan International Mining Company Limited” in the Republic of Azerbaijan, “STP Aluminium” MMC, “P-Agro” MMC, “FoodCity Agropark” MMC, “Rose Servis” MMC, "Almeyva" LLC, "Mors Trading" LLC, "ZR-78 Company" LLC, Shirinov Elvin Valeh oghlu.
In January-July 2022, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication services and optical satellite services worth 15.1 million USD) to 35 countries of the world. Azercosmos income from service exports made up 83 percent of its total income. In July 2022, "Azercosmos" exported services worth 2.1 million USD to 30 countries of the world.
In January-July 2022, the top five exports of satellite telecommunication and optical satellite services are the United Kingdom with 3.9 million USD, France with 3.2 million USD, Luxembourg with 2.6 million USD, 1.4 UAE with 1 million USD and Pakistan with 0.8 million USD.
In July 2022, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 213,6 million AZN. In January-July 2022, foreigners made transactions worth 1.3 billion AZN using bank cards.
The total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal in January-July 2022 amounted to 288,4 million USD. In July 2022, the total amount of export orders submitted to the Azexport.az portal amounted to 40 million US dollars. In July 2022, the list of most ordered goods from Azexport.az portal were wine, fruit juice, tomato, mineral water, tobacco, hazelnut kernel, hazelnut shell, licorice root, chicken meat, peach, engine oil, medical leech and etc. It should be noted that from January 2017 to July 31, 2022 (during 67 months) the value of export orders received by the Azexport.az portal from 145 countries amounted to 2,98 billion US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during March 2022, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 20,9 million US dollars.