İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İxrac İcmalı”nın 2021-ci ilin yanvar sayı təqdim edilib. 2020-ci il ərzində Azərbaycanın ümumi ixracı 13, 7 milyard ABŞ dolları, qeyri-neft sektoru üzrə isə 1, 9 milyard ABŞ dolları dəyərində olub. Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 2019-cu il ilə müqayisədə 102 milyon ABŞ dolları və ya 5,2 faiz azalıb.
2020-ci il ərzində Rusiyaya 691 milyon, Türkiyəyə 377.8 milyon, İsveçrəyə 224.8 milyon, Gürcüstana 127.6 milyon və Çinə 44.5 milyon ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft sektoruna aid mal ixrac olunub.
2020-ci il ərzində ixrac edilən qeyri-neft sektoruna aid malların siyahısında qızıl (205.6 milyon ABŞ dolları) birinci, tomat (pomidor) (201.4 milyon ABŞ dolları) ikinci və pambıq mahlıcı (131.9 milyon ABŞ dolları) üçüncü olub.
Ümumiyyətlə, 2020-ci il ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 607,7 milyon, pambıq lifi ixracı 133,2 milyon, alüminium və ondan hazırlanan məmulatların ixracı 113,4 milyon, kimya sənayesi məhsullarının ixracı 85,2 milyon, qara metallar və onlardan hazırlanan məmulatların ixracı 52,4 milyon, pambıq ipliyi ixracı 19 milyon, spirtli və spirtsiz içkilərin ixracı 12 milyon, şəkər ixracı 26,9 milyon, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 24,7 milyon, çay ixracı 9,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2020-ci il ərzində meyvə-tərəvəz ixracı 0,3 faiz, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar ixracı 34 faiz, şəkər ixracı 0,1, pambıq lifi ixracı 7,5 faiz artıb.
2020-ci ilin dekabr ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixrac 213,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Sözügedən dövr ərzində qeyri-neft sektorunun ümumi ixracda payı 31.4 faiz təşkil edib ki, bu da ötən dövrlə müqayisədə 23,1 faiz çoxdur. 2020-ci ilin dekabr ayında yeyinti məhsullarının qeyri-neft sektorunda payı 34,4 faiz, qeyri-yeyinti sektoru üzrə isə 65,6 faiz təşkil edib.
2020-ci ilin dekabr ayında qeyri neft-qaz məhsulları üzrə ən çox mal Rusiyaya (62.8 milyon ABŞ dolları), Türkiyəyə (57.3 milyon ABŞ dolları), İsveçrəyə (23.5 milyon ABŞ dolları), Gürcüstana (10.7 milyon ABŞ dolları) və Özbəkistana (7.6 milyon ABŞ dolları) ixrac edilib.
2020-ci ilin dekabr ayında qeyri-neft sektoru üzrə ixracda xurma (26.7 milyon ABŞ dolları) birinci, qızıl (21.9 milyon ABŞ dolları) ikinci, pambıq mahlıcı (21.3 milyon ABŞ dolları ) üçüncü yerdə qərarlaşıb.
“İxrac İcmalı”nın yanvar sayında qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı şirkətlərin reytinqi verilib. 2020-ci il üzrə hazırlanan qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluqda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azərbaycan İnterneyşnl Mayninq Kompani Limited Şirkəti"nin Azərbaycan Respublikasındakı nümayəndəliyi, “Socar Polymer” MMC, "Land Lojistic" MMC, "MKT İstehsalat Kommersiya" MMC, "Almeyvə" MMC, "Sun Food" MMC, "Global Trade Group" MMC, "Baku Steel Company", “Aqrovest” MMC və " P-Aqro" MMC.
Qeyri-neft sektoru üzrə ixrac əməliyyatlarında iştirak edən dövlətə məxsus şirkətlərin siyahısına Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin “Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsi” başçılıq edir. Daha sonra bu siyahıda aşağıdakı şirkətlər təmsil olunurlar: "Azergold" QSC, "Azəralüminium" MMC, "Azərenerji" ATSC, "Azərpambıq Aqrar Sənaye Kompleksi" MMC, "Azərbaycan Hava Yolları" QSC, “Azərtütün Aqrar Sənaye Kompleksi” MMC, “Azəripək” MMC, "Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası" MMC və Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti.
2020-ci ilin yanvar-dekabr aylarında “Azərkosmos” ASC tərəfindən dünyanın 33 ölkəsinə 45,1 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət (peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri) ixrac edilib. “Azərkosmos” ASC-nin xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 90 faizini təşkil edib. 2020-ci ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” ASC dünyanın 23 ölkəsinə 3,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. “Azərkosmos” ASC-nin 2020-ci ilin yanvar-dekabr aylarında xidmət ixracı həyata keçirdiyi əsas ölkələr Fransa, Birləşmiş Krallıq, ABŞ, Malayziya və BƏƏ-dir.
“İxrac İcmalı”nda məlumat verilib ki, koronovirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı yaranan vəziyyət digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanın da turizm sektoruna təsirsiz ötüşməyib, mart ayından başlayaraq bu sahədə azalmaya səbəb olub. Bunun nəticəsində 2020-ci ilin dekabr ayında xarici vətəndaşların bank kartları vasitəsi ilə ölkəmizdə apardıqları əməliyyatların həcmi 27.9 milyon manat təşkil edib. 2020-ci ilin yanvar-dekabr aylarında isə əcnəbilər bank kartları vasitəsi ilə 430,2 milyon manatlıq əməliyyat aparıb.
“İxrac İcmalı”nda 2020-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində Azexport.az portalına daxil olan ixrac sifarişləri barədə də məlumat verilib. Göstərilib ki, 2020-ci ilin yanvar-dekabr aylarında Azexport.az portalına 610,8 milyon ABŞ dolları dəyərində ixrac sifarişləri daxil olub. 2020-ci ilin dekabr ayında isə portala daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 57,5 milyon ABŞ dolları təşkil edib. 2017-ci ilin yanvar ayından 2020-ci ilin 31 dekabr tarixinə kimi (48 ay ərzində) Azexport.az portalına dünyanın 142 ölkəsindən daxil olan ixrac sifarişlərinin dəyəri 2 milyard 195,6 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“İxrac İcmalı”nda göstərilib ki, 2021-ci ilin yanvar ayında “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsi ilə həyata keçirilən qeyri-neft ixracının dəyəri 8,8 milyon ABŞ dolları olub. 2020-ci il ərzində “Bir Pəncərə” İxraca Dəstək Mərkəzi vasitəsilə ixrac edilən mal və məhsulların dəyəri 182,8 milyon ABŞ dolları təşkil edib.

January 2021 Issue of the Export Review Presented
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication presented the Export Review issue for January 2021. During 2020, the overall export of Azerbaijan amounted to 13.7 billion US dollars, including non-oil export equal to 1.9 billion US dollars. The non-oil export decreased by 102 million US dollars or 5.2 percent comparing with 2019.
In 2020, the value of non-oil products exported to Russia amounted to 691 million US dollars, Turkey – 377.8 million US dollars, Switzerland – 224.8 million US dollars, Georgia – 127.6 million US dollars, and to China – 44.5 million US dollars.
Last year, gold (not used in the coin cutting, and in other unprocessed forms – 205.6 million US dollars) took first place among exported products of the non-oil sector. Tomatoes (201.4 million US dollars) and cotton fiber (131.9 million US dollars) shared second and third places.
In general, during 2020, exports of fruits and vegetables amounted to 607.7 million, cotton fiber – 133.2 million, aluminum and products made from it – 113.4 million, chemical industry products – 85.2 million, ferrous metals and products made from them – 52.4 million, cotton yarn – 19 million, alcoholic and non-alcoholic drinks – 12 million, sugar – 26.9 million, vegetable and animal fat and oils – 24.7 million, and tea – 9.5 million US dollars.
If compared with 2019, during 2020, the export of fruits and vegetables increased by 0.3 percent, vegetable and animal fat and oils – 34 percent, sugar – 0.1 percent, and cotton fiber – 7.6.
In December 2020, the export in the non-oil sector amounted to 212.5 million US dollars. During this month, the share of the non-oil export in the total amount of export was 31.4 percent, which is more for 23.1 percent if compared with the previous period. In December 2020, the share of food products in the non-oil sector was 34.4 percent, and the share of the non-food sector export – 65.6 percent.
In December 2020, most of the products not related to the oil and gas sector were exported to Russia (62.8 million US dollars), Turkey (57.3 million US dollars), Switzerland (23.5 million US dollars), Georgia (10.7 million US dollars), and to Uzbekistan (7.6 million US dollars).
In December 2020, persimmon (26.7 million US dollars) took first place among the products exported in the non-oil sector. Gold (21.9 million US dollars) and cotton fiber (21.3 million US dollars) shared the second and third places.
The January issue of the Export Review presents a rating of the main non-oil sector exporting companies. During 2020, the top ten companies in the ranking of non-state exporters are the following: Representation of Azerbaijan International Mining Company Limited in the Republic of Azerbaijan, Socar Polymer LLC, Land Lojistic LLC, MKT Industrial Commerce LLC, Almeyve LLC, Sun Food LLC, Global Trade Group LLC, Baku Steel Company, Agrovest LLC, and P-Agro LLC.
The list of state-owned companies involved in export operations in the non-oil sector is headed by the SOCAR Marketing and Economic Operations Department. Next on this list are Azergold CJSC, Azeraluminium LLC, Azerenergy OJSC, Azercotton Agricultural and Industrial Complex LLC, Azerbaijan Airlines CJSC, Azertutun Agricultural and Industrial Complex LLC, Azeripel LLC, Azerbaijan Thermal Power Plant LLC, and State Energy Service of Nakhchivan AR.
In January-December 2020, Azercosmos OJSC exported services (satellite telecommunication and optical services) worth 45.1 million US dollars to 33 countries of the world. Profit earned from the export of services amounted to 90 percent of the total profit of Azercosmos OJSC. In December 2020, Azercosmos exported services worth 3.8 million US dollars to 23 countries. The main list of countries to which Azercosmos exported its services in January-December 2020 includes France, the UK, the USA, Malaysia, and UAE.
According to the Export Review, the situation in connection with the spread of the coronavirus (COVID-19) pandemic in Azerbaijan as in other countries has not passed without impact on the tourism sector. As a result, in December 2020, the total cost of operations made by foreign citizens through bank cards in our country amounted to 27.9 million manats. In general, in January-December 2020, this figure was 430.2 million manats.
Furthermore, the Export Review informs on export orders submitted to the Azexport.az portal in January-December 2020. The total amount of export orders submitted to the portal for this period amounted to 610.8 million US dollars. In December 2020, the volume of export orders received by the portal amounted to 57.5 million US dollars. From January 2017 to December 31, 2020 (for 48 months), the value of export orders received by the portal Azexport.az from 142 countries amounted to 2 billion 195.6 million US dollars.
At the same time, according to the Export Review, during January 2020, the total cost of the non-oil export implemented through the One-Stop-Shop Export Support Center was 8.8 million US dollars. The total cost of goods and products exported through the One-Stop Shop Export Support Center during 2020 amounted to 182.8 billion US dollars.
The purpose of the “Export Review” is to educate entrepreneurs about exports, increase the possibilities of supplying local products to traditional and new markets, and speed up the process of integration into international markets.
The “Export Review” can be found in the Review Overview section of the website www.iqtisadiislahat.org.