İslahat könüllülərinə əcnəbi tələbələr də qoşulmağa başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən İslahat Könüllüləri Təşkilatı öz sıralarına xaricdən də könüllülər cəlb etməyə başlayıb. Macarıstan və Qazaxıstandan olan iki tələbə İİTKM-in könüllülük proqramına qoşulub.
Macarıstanlı tələbə Peter Balogh Mathias Corvinus Collegium Universitetinin təqaüd proqramı ilə İİTKM-in operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalında təcrübə keçir. O, “Startup School 2 – AI for Green Solidarity” (Yaşıl həmrəylik naminə süni intellekt) layihəsində mübadilə proqramları və innovasiyalarla bağlı tədqiqatlarda fəal iştirak edir.
Digər könüllü isə Qazaxıstanın Hoca Əhməd Yəsəvi Beynəlxalq Türk-Qazax Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər ixtisası üzrə təhsil alan Lütfiye İrem Özgerişdir. O, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” çərçivəsində İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzində təcrübə keçir və Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan ölkələrin iqtisadi əlaqələri mövzusunda tədqiqatlarda fəal iştirak edir.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildə İİTKM-in nəzdində başlayan könüllülük fəaliyyəti Azərbaycanda “Könüllülər ili” kimi qeyd olunan 2020-ci ildə İslahat Könüllüləri Təşkilatına çevrilib. İndiyə qədər 500-dən çox könüllü İİTKM-in yaratdığı bu imkandan istifadə edib. İİTKM bundan sonra da yerli və beynəlxalq tələbələrin araşdırma və tədqiqatlarına töhfə verməyə hazırdır.

The Organization of Reform Volunteers, operating by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, has initiated the engagement of international volunteers. Two students from Hungary and Kazakhstan have recently joined volunteer program of CAERC.
Peter Balogh, a Hungarian student, is interning at the "Enterprise Azerbaijan" portal operated by CAERC, sponsored by the scholarship program of Mathias Corvinus Collegium University. He actively participates in exchange programs and conducts research on innovation within the "Startup School 2 - AI for Green Solidarity" project.
Another volunteer, Lutfiye Irem Özgerish, is pursuing studies in international relations at Khoja Ahmet Yesavi International Turko-Kazakh University in Kazakhstan. She is practicing at Turkic World Research Center of CAERC as part of the "Turkish World 2040 Vision" and actively engages in research on the economic relations of countries within the Organization of Turkic States.
It's worth noting that the volunteer initiative, which commenced under CAERC in 2016, evolved into the Organization of Reform Volunteers in 2020, coinciding with Azerbaijan's designated "Year of Volunteers." To date, over 500 volunteers have availed themselves of this opportunity facilitated by CAERC, showcasing its commitment to supporting the research and studies of both local and international students.