“İslahat İcmalı” maliyyə sahəsində dəstək proqramına həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) “İslahat icmalı”nın xüsusi buraxılışı Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı maliyyə bazarları üzrə kompleks tədbirlərə həsr olunub.
İİTKM-in maliyyə analitiki Ayaz Museyibov bildirir ki, icmalda pandemiyaya qarşı mübarizə tədbirləri çərçivəsində Mərkəzi Bankın maliyyə bazarılarına dəstək istiqamətində qəbul etdiyi proqram üzrə – requlyativ tətil, istehlakçı hüquqlarının qorunması, rəqəmsallaşmaya keçidin sürətləndirilməsi, maliyyə inklüzivliyinin artırılması, onlayn xidmət kanallarının təşviqi, maliyyə intizamının qorunması, maliyyə dayanıqlılığına dəstək istiqamətində icrası nəzərdə tutulan tədbirlər əks olunub.
“İslahat icmalı” nda maliyyə bazarları üzrə icrası nəzərdə tutulan tədbirlər-bank sektoru, sığorta bazarları və kapital bazarları üzrə təqdim edilməklə detallaşdırılmış formada təqdim olunub.

“Reform Review” Dedicated to the Financial Sector Support Program
A special issue of the Reform Review prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) is dedicated to comprehensive measures in financial markets aimed at mitigating the negative impact of the Coronavirus (COVID-19) pandemic on the economy of the Republic of Azerbaijan, macroeconomic stability, employment, and business entities.
According to CAERC financial analyst Ayaz Museyibov, the review reflects the program adopted by the Central Bank of Azerbaijan to support financial markets as part of anti-pandemic measures. The program covers regulatory holidays, consumer protection, acceleration of the transition to digitalization, enhancement of financial inclusion, promotion of online service channels, maintenance of financial discipline, and measures planned to support financial stability.
In the Reform Review, the measures planned for implementation across financial markets are presented in a detailed manner, structured by the banking sector, insurance markets, and capital markets.