“İslahat icmalı” dövlət satınalmalarına həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İslahat İcmalı”nın xüsusi buraxılışı dövlət satınalmaları sahəsində aparılan islahatlara həsr olunub.
Hesabatda qanunvericilikdə müxtəlif istiqamətlərdə edilmiş dəyişikliklər qeyd olunub. Bu islahatlara elektron satınalma prosedurunda tətbiq edilən yeni üsul, malgöndərənlərin (podratçıların) ixtisas uyğunluğunun əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsi prosesləri, satınalma metodlarının razılaşdırılması, tender komissiyası, tenderdə iştirak haqqı prosedurunun portal üzərindən aparılması, təkliflərin açılışı, bir bank günü ərzində təklifin kənarlaşdırılması, təkliflərin qiymətləndirilməsi, icazələrin (razılıqların) alınması və işə başlama bildirişi, müqavilənin yuxarı orqan tərəfindən təsdiq edilməsi, satınalma müqaviləsinin yerinə yetirilməsi təminatının müddəti və müqavilənin şərtlərinin dəyişdirilməsi prosesləri daxildir. Əlavə olaraq, təhvil-təslim aktlarının qəbulu, təkliflər sorğusu və elektron satınalma elanı (dəvəti) prosedurlarının indi vahid internet portalı üzərindən həyata keçirilməsi qeyd edilib.
“İslahat icmalı” İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti tərəfindən birlikdə hazırlanıb.

“Reforms Review” Is Dedicated to Public Procurement
A special issue of “Reforms Review” of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is dedicated to reforms in public procurement.
The report mentions various changes to the legislation, including the following: new method that is applied in e-procurement procedure, pre-determination of qualification compatibility of consignors (contractors), coordination of procurement methods, tender commission, organizing payment of tender participation fee through the portal, bid opening, bid withdrawal within one banking day, bid evaluation, obtaining permits (approvals) and notice of commencement of work, approval of the contract by a higher instance, terms of guarantee of procurement contract performance, and the processes of changing the terms of the contract. In addition, the report tells about a number of operations that can be implemented through a single internet portal. Among them are submission of acts of acceptance and deliver, request for proposals, and e-procurement announcement (invitation).
The “Reforms Review” was conducted by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the State Service for Antimonopoly Policy and Consumer Market Control under the Ministry of Economy.